Antioksidanlar ve vitaminler

Yayın tarihi: 28.08.2006

Antioksidanlar ve vitaminler

 

Antioksidanlar günümüzde özellikle Batı toplumlarında büyük rağbet görmekte. Bazıları bunu hazır kapsülleri kullanarak almayı tercih ederken, pek çok insan da antioksidan ihtiyacını doğal bitkilerden karşılıyor.

 

 

Arındırmanın bir başka yolu da, zehirlerin daha başlangıçta sağlık açısından çok tehlikeli kimyasallar (Serbest radikaller) oluşturmasını engellenmek ve mevcut olanlarını azaltmaktır.

“Serbest radikal” deyimi, genellikle kimyasal oksidasyona (yanmaya) yol açan bazı etkin kimyasal grupları anlatır. Bu maddeler çok çeşitli hastalıkların nedeni olabilirken, hücre ve doku yıpranmasının da başlıca nedenleridir.

Antioksidan deyimi, işte bu maddeleri etkisizleştiren (nötralize eden) maddeleri anlatmak için kullanılmaktadır.

Ekstra bir zehir yükü olmayan kişilerde bile, normal yaşlanmaya bağlı olarak vücuttan atılması gereken zehir miktarının artacağı dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, antioksidan kullanarak bir ölçüde hücre, doku ve vücut yaşlanmasını engelleyici etkiler oluşturmak olasıdır. Zaten, pek çok vitaminin aslında antioksidan olarak etki gösterdiği kabul edilmektedir.

Bu konu, son yılların moda deyimi ile yaşlanmaya karşı (Anti-aging) programlarda önemli yer tutmaktadır.

Vitamin kelimesi yaşamsal (vital) ve amin (azot taşıyan bir organik madde grubu) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Günümüzde “eksikliği yaşamsal rahatsızlıklara yol açabilen faktörler” olarak tanımlanmakta ve (kimyasal olarak) amin olup olmadıklarına bakılmadan vitamin adıyla anılmaktadırlar. Ancak son yıllarda ticarete çıkartılmış olan, doğal kökenli, pek çok maddenin vitamin olarak nitelendirilmesi tamamen yanlıştır. Bu maddelerin, şu ya da bu şekilde, çok yararlı olmaları, vitamin kabul edilmelerine yetmez. Türkiye'de de, halk ilacı olarak, özellikle bazı kanser türlerinde günde 1-2 Acı badem yenmesinin önerildiğini eskiden beri görmekteyiz. Ancak çok zehirli bir madde olduğu asla akıldan çıkartılmamalıdır.

Gerçek anlamda vitamin olan kuvvetli ve antioksidan etki gösteren maddeleri, A vitamini, E vitamini ve C vitamini altında toplayabiliriz.

 

Kayısı

 

Vitaminlerin eksiklikleri halinde vücutta yaşamsal sorunlar ortaya çıkmaktadır.

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler