Yangı giderici (antiinflamatuar) ve antimikrobiyel bitkiler

Yayın tarihi: 28.08.2006

Yangı giderici (antiinflamatuar) ve antimikrobiyel bitkiler

 

Bu bitkiler asırlardır mikrop öldürücü ve yangı giderici olarak çeşitli halklar tarafından kullanılmaktadır. Fakat bu bitkilerin kullanımı mutlaka uzmanların aracılığıyla olmalıdır. Günümüzde de modern tıpta bu ilaçlardan faydalanılmaktadır.

 

En önemli örneklerin başında, hem yangı giderici, hem de bağışıklık ve direnç güçlendirici etkileri birarada gösterebilen Zerdeçal (Curcuma spec.) türleri gelmektedir.

İçerdikleri bir madde (kurkumin) bu etkilerin sorumlusudur. Dahilen ve haricen etkili preparatları eczanelerde hazırlanabilir. Ancak bazı kişilerde bu bitkiden yapılmış ilaçlara karşı özel alerji söz konusu olabilir.

 

Zerdeçal

 

Kına Çiçeği (Lawsonia inermis)

Kına (Lawsonia inermis) ve Ceviz (Juglans regia) yaprak ve yeşil meyve kabuklarındaki bazı maddeler (lavson ve yuglon) kuvvetli mikrop öldürücü olup, haricen mikrobik nedenli bazı cilt hastalıklarına karşı kullanılabilirler. Özellikle doğal saç boyası olarak kullanılmaları saçlı deriyi bu tür hastalıklardan koruyacak olan biyolojik tedbirlerdir.

 

Eşek Otu (Oenathera biennis)

Bazı bitkilerin tohumlarından elde edilen yağlar, klasik yağ içeriklerine ek olarak çok önemli bazı ek etkilere neden olan, özel bileşikler içerir. Bunların başında Eşek Otu (Oenathera biennis, yanlış olarak Çuha çiçeği de denmektedir), Hodan (Borago officinalis), Isırgan Otu (Urtica pilulifera) ve Perilla tohumlarının yağları gelir. Soya, Keten ve Kendir yağları da bu tür yağlardır. Bazı yağların yaşlanmayı geciktirici (Omega yağ asitleri ve bazı özel maddeler nedeniyle, örneğin Isırgan Otu yağı Almanya’da “gençlik yağı”/Jugentöl, adı ile eczanelerden çok pahalıya alınabilen bir drogtur), doku onarıcı (Lesitin vb.), antioksidan, hücre duvarı ve sinir-beyin dokusunu koruyucu gibi çok çeşitli yararları vardır. Buna ek olarak bu yağlar, özellikle bazı diğer bitkisel droglarla birlikte (Sarımsak, Soya protein ekstreleri vb.) kullanıldıklarında, meme, rahim ve karaciğer dokularındakiler de dahil olmak üzere pek çok basit kistin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirler. Patolojik bazı kistlerin ise gelişmelerini yavaşlatabilirler. Tüm bu yararlar için yağların özel şartlar altında ve uygun bitki türlerinden elde edilmiş olmaları gerekir.

 

Çuha çiçeğinin kan temizleyici etkisi pek çok araştırmacı tarafından gündeme getirilmiştir. Özellikle romatizma ve gut hastalığında çok etkilidir. Kalp adalesindeki rahatsızlıklarda kullanıldığı da bilinmektedir.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler