Damar duvarlarını koruyan ve onaran bitkiler

Yayın tarihi: 28.08.2006

Damar duvarlarını koruyan ve onaran bitkiler

 

At Kestanesi’nin sağlığa en yararlı bölümü tohumlarıdır. Eczacılıkta iltihap giderici ilaçların yapımında kullanılır.

 

Kan damarlarının duvarları, aynen plastik bir su hortumundaki gibi, belirli bir esnekliğe (elastikliğe) sahip olmak zorundadır. Aksi halde (sertleşmiş olduğu durumlarda) kolayca çatlar ve kanamalar oluşur. Bu durum kılcal damarlarda olduğu kadar, daha büyüklerinde de görülebilir ve kanamanın (hemorajiler) oluştuğu dokunun özelliğine bağlı olarak az tehlikeli ya da ölümcül hasarlara yol açabilirler. Ayrıca bazı virüs enfeksiyonları ve urlu hastalıklarda, dışarıdan etki altında kalarak, patolojik oluşumlara doğru damar duvarlarından kaynaklanarak, ağaç kökleri gibi yeni damarlar oluşur. Bu durumdan (angiogenesis) korunmanın ilk şartı yine damar duvarlarının sağlıklı olmasıdır. Bunun için P vitaminine gereksinim duyulur. En önemli P vitamini kaynakları Kebere (Capparis spec.) türlerinin tomurcukları, Fagopyrum Esculentum, Japon Akasyası (Sophora japonica) ve Sedef Otu (Ruta spec.) türleri gibi bitkilerdir. Ancak son ikisi zehirli olduğundan kullanılamazlar.  

 

Fagopyrum esculentum gibi sarı rengin bulunduğu bitkiler P vitamini taşırlar. P vitamini eksikliğinde kılcal damar yırtılmaları ve kanamaları, inflamasyon denilen dokuların şişme ve kızararak ağrılı bir hal alması oluşur.

 

At Kestanesi(Aesculushippocastanum)

At Kestanesinde (Aesculus hippocastanum) bulunan bir madde (essin) aslında ginsengteki maddelerle (saponinler) aynı gruptan olan bir karışımdır ve ödemlerin çözülmesi ile varis, hemoroid, tromboflebit, çürükler (hematomlar) gibi damarlarla ilgili hastalıklarda çok yararlıdır. Etkisi doğrudan damar duvarlarının geçirgenliği ile ilişkilidir.

Diş Otu (Ammi visnaga ve Ammi majus) türlerindeki bazı maddeler (kellin ve visnadin) kalp damarları ve bronşlar üstündeki spazmların kalkmasını sağlayabilen maddelerdir.

Ginko biloba bitkisinin yapraklarında bulunan maddeler (kemferol, kersetol, luteol vb.) Rutin gibi kılcal damar kanamalarının engellenmesini sağlarlar. Bunun yanısıra damar sağlığını korudukları için, özellikle beyin dokusunun kan ile beslenmesi ve oksijenlenmesinde kullanılmaktadır.

 

Diş Otu (Ammi visnaga)

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler