Hormon dengeleyici bitkiler

Yayın tarihi: 28.08.2006

Hormon dengeleyici bitkiler

 

Kereviz bitkisi ve Kaktüs bitkilerinin meyveleri de bağışıklık sistemi ve direnci, hormonlar yoluyla etkiler.

 

Kaktüs Meyvesi (Opuntia spec.)

Antik Çağ'da Anadolu’da, özellikle kutsal kabul edilen bazı kadınların yaşadığı tapınaklarda ve sonra rahibeler tarafından menstrüasyon düzensizlikleri ve ağrılarına karşı kullanılmış olan bir bitkidir. Bir hormonu (prolaktin) kontrol altına alması nedeniyle, günümüzde de eczanelerde bulunan bazı ilaçların terkibine girmektedir. Kadınların hormonal sorunlarında sağladığı yararlar nedeniyle Avrupa’da “Bakire Otu” adı ile anılmaktadır.

Erkeklerdeki bazı hormonal sorunlar açısından (Testesteronun azalmasına karşı) kullanılan ve bu yolla cinsel faaliyeti artırabilen bir madde (Apigenin) taşıyan Kereviz (Apium graveolens) bitkisi ve Kaktüs (Opuntia spec) türlerinin meyveleri de bağışıklık sistemini ve direnci, hormonlar yoluyla olumlu yönde etkileyen bitkisel droglardır.

Görüldüğü gibi tek bir bitki, birbirinden çok farklı tıbbi amaçlar için kullanılabilmektedir. Bu farkların gözetilmesiyle, her tür materyalden, bilimsel yöntemlerle ilaç hazırlama bilgisi, eczanelerde hekim reçetesine ve kodekslere bağlı olarak hazırlama (Majistral) ilaç yapma teknikleri kapsamında, Eczacılık Fakülteleri’nde öğretilmektedir

 

Kaktüs Meyvesi

 

Tek bir bitki, birbirinden çok farklı tıbbi amaçlar için kullanılabilmektedir.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler