Yağ içinde tüketilebilen bitkiler

Yayın tarihi: 28.08.2006

Yağ içinde tüketilebilen bitkiler  

    

Yaygın bir hastalık olan mide ülserine karşı bitkisel bir tedavi: Kudret Narı

 

Kudret Narı (Momordica charantia)

Olgunlaştığında sarı-kırmızı olan meyveleri kesilir, tohumları ayrıldıktan sonra bir kavanozda, doğal bir yağ içinde birkaç ay bekletilir. Bu sürede meyve kısmen erir. Kalan kısmı yağ içinde iyice ezilip karıştırılır ve her gün küçük miktarlarda (çay kaşığı ile) aç karnına içilerek, mide ülserlerine karşı kullanılır. Etkisinin ülser yaratan bazı mikropları öldüren (helicobacter) zehirli bir madde grubundan (kukurbitasinlerden momordisin) olduğu bilinmektedir. Çok dikkatli kullanılması gerekir. Alerjilere yol açabilir.  

 

Midenin ve vücuttaki bazı yaraların iyileşmesinde kullanılan Kudret Narının yapraklarında uçucu yağ ve acı maddeler bulunmaktadır.

 

Binbirdelik Otu (Sarı kantoron) (Hypericum perforatum)

Kudret Narı gibi, yine bir süre yağ içinde bırakılarak kullanılan bir drog da Binbirdelik Otudur. Öz Türkçe adının yanı sıra, özellikle Batı Anadolu’da kullanılan “Kantaron” isminin, Antik Çağ'da bu bölgede yaşamış olan efsanevi hekimlerden “Kantarion”a izafeten kullanılması, onun adının halen yaşatılmasını sağlamaktadır.

Önemli bir drogtur. İçerdiği madde (Hiperisin) mikrop öldürücü ve dahilen alındığında anti-depresif bir etkiye sahiptir. Bu etkinin önemli beyin-sinir iletişim maddelerinden Seratonin’i korumasından ileri geldiği saptanmıştır. Ayrıca kimyasal olarak da çok aktif bir maddedir. Güneş ışığı ile önemli tepkimelere yol açar. Bu özelliği ile ileride çok daha önemli bazı (virüs vb. yok edici) ilaçlara model oluşturacağı düşünülerek, yoğun şekilde araştırılmaktadır. Ter ile deri üstüne atılır ve burada güneş ışığı ile karşılaşırsa çok ciddi cilt hastalıklarına yol açabilir.

 

Kara Hardal (Brassica nigra)

Yağlara karıştırılıp masaj yapılabildiği kadar, lapalarla birlikte yakı olarak kullanılabilen bitkilerin başında Hardal (Brassica nigra, Eruca spec. vb.) ve Kırmızı Biber (Capsicum annuum) gelir. Hardal, taşıdığı (Sinigrin, Sinalbin gibi) maddeler nedeniyle kan dolaşımını artırırken, kırmızı biberin etken maddesi (Kapsaisin) hem bu etkiyi gösterir, hem de sinir iletişimini sağlayan maddelerden biri olan “P Maddesi”ni bağlayarak ağrı keser. Hardalın da benzer bir etkisi olduğu düşünülmekle birlikte, halen kanıtlanamamıştır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler