Göz hasarlanması

Yayın tarihi: 01.09.2006

Göz hasarlanması

 

Diyabetin kontrol altına alınması, vücuda verebileceği hasarların önlenmesi açısından şarttır.

 

Diyabet, erişkinlerde körlüğün en sık rastlanan sebebidir. Kontrolsüz şeker hastalığı, gözün arka tarafında yer alan retina adı verilen ağsı tabakayı etkileyerek hasara yol açar. Doktorunuz bu bölgeyi, arka tabakayı rahat görmeyi sağlayan bir göz damlası damlatıp göz bebeğinizi büyüterek, bir çeşit büyüteç ile inceler. Burada incelenen göz dibinde yer alan damarlardır. Yaklaşık 1 yıl süren tedavi sonucunda hastalık durdurulabildiği gibi bazı olgularda görme artışı da sağlanabilir.

 

Ülkemizde ve dünyada en önemli görme kaybı nedenlerinin başında şeker hastalığına bağlı göz bozuklukları gelmektedir.

 

Diyabetin en çok hasar meydana getirdiği organlardan biri de gözdür. Bu nedenle diyabetik kişinin gözlerini yılda en az bir kez kontrol ettirmesi şarttır.


Bu damarlardaki düzensizlikler ve balonlaşmalar göz içi kanamalarına yol açar. Böylece görmede kayıp ortaya çıkar. Göz doktorunuz tarafından göz damarlarını gösteren anjiografi yapılır. Anjiografi, göz dibi ve damarlarının renkli madde verilerek çekilen resmidir. Göz dibi bulgularına göre, gereğinde lazer tedavisi uygulanabilir. Lazer tedavisi ile kanamaya eğilimli damar yakılarak tedavi edilir.

Bunun dışında katarakt gelişimine de diyabetlilerde sık rastlanır. Katarakt gelişimi de görmeyi azaltabilir. Erken yaşta katarakt gelişenlerde, diyabet araştırılmalıdır.

Bu yüzden gözlerinizi yılda en az 1 kez göz doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Eğer sorun varsa, kontrol sıklığı size doktorunuz tarafından belirtilecektir.

 

Hastanın ön kol damarından verilen bir maddenin göze ulaşmasından sonra, anjiografi cihazı adı verilen özel bir alet ile gözün fotoğrafları çekilir.

Aşağıda anjiografi ile çekilmiş normal göz dibi görülüyor.

 

Diyabetik hastanın gözü içinde gelişen kanama görülüyor.

Uzun dönemde vücuttaki etkileri » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler