Böbrek hasarlanması

Yayın tarihi: 01.09.2006

Böbrek hasarlanması

 

Böbrekler kandaki  zararlı maddeleri süzen bir filtre olarak görev yapmaktadır. Diyabetik nefropatide kılcal damar yumakları, kanı tam temizleyemezler,

bu durum zararlı maddelerin tekrar vücuda dönmesine neden olur.

 

Şeker hastalığı böbreklerinize hasar verebilir. Tıp dilinde buna diyabete bağlı nefropati denir.

Diyabetik kişi hastalığını ve hastalığın yol açtığı sorunları iyi bilmelidir. Örneğin nefropati diyabetin tehlikeli sonuçlarından biridir. Böbreğin insan vücudu için ne denli önemli bir organ olduğu düşünüldüğünde, diyabetin önemi de daha iyi anlaşılabilir. Çünkü bu, diyabetin yol açtığı hasarlardan yalnızca biridir. Bunun için yapılması gereken ise kan şekerini mümkün olduğunca dengede tutmak, yükselmesini ya da düşmesini engellemek için gerekli tüm önlemleri almaktır.

 

Glomerüller böbreklerde hangi maddenin süzülüp, atılacağına hangisinin tekrar kana karışacağına karar verirler. Bu nedenle glomerüllerin şeker hastalığından etkilenmeleri böbreklerde ciddi hasara yol açabilir.

 

Böbrek hasarını mikroalbüminüri ölçümüyle anlamak mümkündür. İdrarda mikroalbüminüri ölçümünüz pozitif çıktıysa, tansiyon yüksekliğiniz de varsa tansiyonunuzu kontrol altına almalı ve aldığınız protein miktarını azaltmalısınız. Sıkı kan şeker kontrolü yanında, doktorunuz size böbrek hasarını azaltan bir tansiyon ilacı verebilir. Kan basıncınız mutlaka 130/85 mmHg altında olmalıdır. Takip sıklığını yılda 3-4 kereye çıkarmalısınız.

 

Bazen mikroalbüminüri  pozitif çıktığında buna tansiyon yüksekliği de eşlik eder. Bu durumda tansiyon kontrol altına alınmalı ve böbreklerin hasar görmesini engelleyecek bir tedaviye başlanmalıdır.

 

Bir filtre görevi yapan böbreklerin içindeki kılcal damar yumaklarına gelen kan, zararlı maddelerden arındıktan sonra yine  vücut kan dolaşımına dönmektedir. Diyabetik böbrek hastalığında (diabetik nefropati) kılcal damar yumakları kanı tam olarak temizleyemezler ve geçirgenlikleri arttığı için damar içinde kalması gereken bazı maddelerin idrar yoluna kaçmasına neden olurlar.

Şeker hastalığı nedeniyle oluşan böbrek hasarı ilerler ve tedavi edilmez ise zamanla böbrek yetmezliği gelişebilir. Son dönem böbrek yetmezliğinde ise hastanın diyaliz makinesine girmesi gerekir.

 

Uzun dönemde vücuttaki etkileri » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler