Kan şekeri ölçümünde yenilikler

Yayın tarihi: 01.09.2006

Kan şekeri ölçümünde yenilikler

 

Kan şekeri düzeyinin zahmetsiz ve devamlı takibinin yapılabilmesi önemli bir sağlık sorunudur. Spor yaparken, gündelik yaşamın akışı içerisinde ya da gece uyurken kan şekeri düzeylerini bilmek hastalığın neden olduğu böbrek, kalp, damar, göz gibi organ hasarlarının da önüne geçilebilmesi imkanını oluşturabilir. Nitekim kan şekeri düzeyini düzenlemek için günde 3-4 kez kan şekeri ölçümü yeterli olmayabiliyor. Uykumuz sırasında, günlük hayatımızda veya spor yaparken kan şekeri değerlerimizin nasıl bir seyir izlediğini tespit edebilecek ve sürekli kan şekeri takibini yapabilecek teknoloji son zamanlara kadar mevcut değildi. Teknolojik ilerlemelerle birlikte diyabet alanında da yenilikler artmaktadır. Son dönemlerde gündeme gelen "Continuous Glucose Monitoring System" (Sürekli kan şekeri izleme sistemi) ile sürekli kan şeker takibi başarılmış durumdadır.

Sistem, karın cildine yerleştirilen insülin enjektör iğnesi büyüklüğünde elastik bir algılayıcı sayesinde 48-72 saat boyunca ve her 5 dakikada bir kan şekerini ölçer ve ortaya çıkan bulgular cihazın hafızasına kaydedilir. Sistem her gün toplam 288 kez kan şekeri ölçümü yapabilir. Bu makine, kemer ya da sütyen askısı gibi gündelik yaşam kalitesini bozmayacak yerlere yerleştirilebilmektedir.

Sistem, şeker ölçümü için vücudumuzdaki hücrelerin arasındaki sıvıyı kullanmaktadır. Bu sıvıdaki şeker miktarı ile kanınızdaki şeker miktarları birbirine eşittir. Bu sistemle günlük hayatınız devam ederken sürekli kan şekeriniz ölçülüyor ve insülin doz ayarlamalarınız bu takip değerlerine bakılarak rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Benzer teknoloji ile kan şekeri ölçümü yapan başka cihazlar da vardır. Örneğin "Glucowatch" isimli bir saat aracılığıyla da devamlı kan şekeri ölçümü yapabilmek mümkündür. Bir saat gibi takılan ve kola temas eden yüzeyine yerleştirilmiş algılayıcı yüzey sayesinde ölçüm yapan bu sistem, verdiği elektrik uyarı ile deri altındaki glukozu alarak elektrokimyasal metodla ölçüm yapar. Bu aletin düşük ve yüksek kan şekeri değerleri için tasarlanmış alarmı kullanıcıyı uyarabilir.

Bu cihazlar dışında infrared (kızıl ötesi) ışınları kullanarak parmağı delmeden ölçüm yapan cihazlar da geliştirilmiştir. Bu cihazlarla ilgili çalışmalar özellikle Amerikan ordusunun kızıl ötesi ölçüm metodları kullanılarak yapılan ölçümlere olan ilgisi nedeniyle hızlı bir gelişim göstermektedir. Yakın gelecekte bu cihazlara parmağınızı daldırdığınızda kan şekeri düzeyinizi canınızı yakmadan öğrenebilme imkanınız olabilecek gibi görünmektedir.

 

Gelişen teknoloji sayesinde sürekli kan şekeri izleme sistemi geliştirilmiş ve uykuda bile şeker takibi yapılabilir hale gelinmiştir.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler