İdrarda keton ve mikroalbüminüri kontrolü

Yayın tarihi: 01.09.2006

İdrarda keton ve mikroalbüminüri kontrolü

 

Kanda hiç insülin bulunmadığında, kandaki şeker organların içine giremediğinden giderek yükselir. Organların içine şeker girmeyince, organlar enerji kaynaklarından yoksun hale gelirler. Bu sebeple yağları enerji kaynağı olarak kullanmaya başlarlar. Vücut yağları yakıldıkça, keton adında zararlı maddeler ortaya çıkar. Bunları vücut idrarla atmaya çalışır. Bu durum şeker komasının habercisi olabilir. İdrarda keton aranmasını evinizde kolayca yapabilirsiniz. İdrarda keton arama test çubukları, idrara batırılır ve birkaç saniye beklenip-çıkarıldığında, şerit ucundaki renk değişikliği kutusundaki renk skalasında okunur. Eğer idrarınızda orta veya yüksek miktarda keton varsa, doktorunuza başvurmalısınız. Kan şekeriniz çok yüksek ise, karın ağrınız-kusmanız varsa, bir enfeksiyon hastalığınız mevcutsa idrarda keton araştırmanız gerekir. İdrarınızda keton arama yöntemi gibi, mikroalbüminüriyi de araştırabilirsiniz. Mikroalbüminüri, şeker hastalığının böbreklere verdiği zararın erken habercisidir. Bunun için piyasada satılan ayrı test çubukları vardır. Bu çubuklar da idrara batırılarak, renk değişikliği olup olmamasına göre okunur. Eğer idrarınızda mikroalbüminüri pozitif çıkarsa, hemen dokrorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz bunun için sizi ilaca başlatacak ve tavsiyelerde bulunacaktır. En az yılda 2 kez idrarda mikroalbüminüri bakınız, bu, erken böbrek hasarını yakalama ve bunu geri döndürme açısından size yardımcı olacaktır.

 

İdrarda mikroalbümin aranmasını sağlayan mikral test çubukları görülüyor. Bu tahlili evinizde yapabilirsiniz. Böylece böbreklerinizi diyabetik hasarlanma açısından takip edebilir ve erkenden önleminizi alabilirsiniz.

 

 

Yanda diyabetik hastanın mutlaka edinmesi gereken araç ve gereçlerden bazıları (diyabetik hastanın cephaneliği) görülüyor.

1. Glukometre ve çubukları

2. Kan şeker takip defteri

3. Kan basıncı ölçme (Tansiyon ) aleti

4. Mikral test

5. İnsülin kullananlar için insülin kalemi

6. Diyabet kimlik kartı

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler