2 dakikadan 60 dakikaya uzanan öneriler

Yayın tarihi: 01.09.2006

2 dakikadan 60 dakikaya uzanan öneriler

 

2 dakika: Diyabetinizi kontrol altında tutmak için haftada bir kez sabah akşam kan şekerinizi ölçün. Ortaya çıkan sonucu bir yere not edin ve bu kayıtları mutlaka doktorunuza gösterin. Şeker ölçüm cihazının kullanımı çok kolaydır. Ancak ekranda çıkan sayıların rahatlıkla okunabilir olmasına dikkat edin. Bu cihazın kullanımı için ihtiyacınız olan şeyler ise, aletin kontrol çubuklarının bulunması ve çok az miktarda kan olacaktır.

5 dakika: Kan şekeri ölçüm cihazının kalitesi çok önemlidir. Ancak sadece kalitesine değil, aynı zamanda saklama koşullarına da özen göstermelisiniz. Örneğin striplerinizi (kontrol çubuklarınızı) nemli ve çok sıcak ortamlarda saklamayın, ıslatmayın. Strip (çubuk) kutusunun kapağını açık bırakmayın. Kan numunesi damlatılan kısma herhangi bir kimyasal solüsyon bulaşmamasına özen gösterin.

10 dakika: Damar sertliğine bağlı gelişen dolaşım yetersizliği, ayakların kuruması ve kolay çatlaması, tırnak ya da ayak mantarları diyabet hastalarında görülen sorunların başında yer alıyor. Ayak problemlerinden korunmak için ayaklarınızı her akşam ılık suyla yıkayın, parmak aralarınızı da içine alacak şekilde iyice kurulayın. Bu işlemden sonra nemlendirici krem sürün. Parmak aralarınıza krem sürmeyin. Ayaklarınızı terletmeyen pamuklu çorapları tercih edin. Kesinlikle çıplak ayakla dolaşmayın ve ayağınızda en küçük bir yara meydana geldiğinde bile doktorunuza başvurun.

20 dakika: Yolculuk öncesinde tüm ayrıntıları gözden geçirirseniz, her türlü seyahat aracını kullanarak istediğiniz yere gidebilirsiniz. Ancak yolculuk sırasında kan şekerinizi ölçebilmeli ve bu ölçümlere göre ayarladığınız insülin dozlarını uygulayabilmelisiniz. Yolculuğunuzu sağlıklı geçirmek için yanınıza neler almanız gerektiğine gelince... Ekstra insülin, insülin kalemi veya enjektörleri, kan şekeri ölçüm cihazı, diyabet hastası olduğunuzu gösteren bir kimlik kartı, glukoz tabletleri, meyve suyu, seyahat sağlık sigortası, insülinlerinizin sıcakta bozulmasını önleyecek taşıma çantası ve termos.

30 dakika: Diyabetin kontrol altına alınabilmesinin temel kurallarından birisi, özel beslenme programı uygulamaktan geçer. Eğer protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral içeren bir diyeti dengeli bir şekilde tüketirseniz vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlarsınız. Posa yönünden zengin olan bezelye, kuru fasulye, barbunya, nohut, mercimek ve yulaf gibi yiyecekler yemekten sonra kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar ve kan yağlarının düşürülmesine yardımcı olur. Dolayısıyla sofranızda posalı yiyeceklere yer ayırmayı ihmal etmeyin. Az yağ tüketin, uygun yağı seçin ve kolesterollü yiyeceklerden de kaçının. En önemlisi de tatlılardan kaçınmaktır.

60 dakika: Düzenli olarak yapılan egzersiz, kan şekerinizi daha iyi kontrol altında tutmanızı sağlar ve fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Kendinizi çok daha neşeli hissetmeniz de cabası. Ancak siz siz olun, egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmayı ve tıbbi kontrolden geçmeyi ihmal etmeyin. Her gün yarım saatlik bir yürüyüş, yapabileceğiniz en uygun egzersizdir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise, ayağınıza iyi uyan bir çift spor ayakkabı. Yürüyüşün yanı sıra yüzebilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Yapacağınız egzersizin türünü, süresini ve ek yiyeceğe ihtiyacınız olup olmadığını beslenme uzmanınızla mutlaka konuşun. Egzersizi öğünlerden 1-1.5 saat sonra yapmaya özen gösterin.

 

Diyabetliler yolculukta kan şekerlerini ölçebilmek ve  insülinlerini uygulayabilmek şartıyla seyahate çıkabilirler.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler