Ölçümleri yapma zamanı

Yayın tarihi: 01.09.2006

Ölçümleri yapma zamanı

 

Diyabet hastaları haftalık kan şekeri takiplerinin yanı sıra kendilerini iyi hissetmedikleri anlarda da mutlaka ölçüm yapmalıdırlar. Bu, zamanında tedbir alabilmeleri açısından çok önemlidir.

 

Kan şekerleri günün her saatinde ölçülebilir. En ideali sabah açlık ve tokluk, öğle tokluk, akşam tokluk ölçümleri şeklinde ve haftada bir gün veya daha fazla yapılan ölçümlerdir. Açlık kan şekeri, sabah yataktan kalkınca daha hiçbir şey yemeden yapılan ölçümdür. Tokluk kan şekeri ise, yemeğin başlangıcından 2 saat sonra ölçülen kan şekeridir. Böylece normal olarak günde 4 defa kan şeker ölçümü yapılır. Kan şekeri normal sınırlara gelene kadar tedaviyi düzenlemek için her gün ölçüm yapılır. Kan şekerleri normal sınırlara gelince ölçüm günleri azaltılır. Ölçüm zamanları açısından doktorunuza veya diyabet eğitim hemşirenize danışabilirsiniz.

Genel olarak Tip 1 diyabetliler haftada en az 2-3 gün, Tip 2 diyabetliler ise 1-2 gün kan şeker takibi yapmalıdır.

Ancak kendinizi iyi hissetmediğiniz şüpheli durumlarda mutlaka fazladan ölçüm yapmalısınız.

Sabah kan şekerlerinizin yüksek çıktığı durumlarda (özellikle insülin kullananlarda) doktorunuz sizden gece yarısı bir kez kan şekerinize bakmanızı isteyebilir.

 

Diyabet hastası kendisini iyi hissetmediğinde mutlaka şekerini ölçmeli ve buna bağlı olarak gerekli önlemleri almalıdır.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler