Serum yağları (lipidler)

Yayın tarihi: 05.09.2006

Serum yağları (lipidler)

 

Serum kolesterolünün yüksekliği kalp damarları için en önemli risk faktörlerinden biridir. İlk çalışmalarda iskemik inme ile kolesterol arasında bir ilişki görülmemişse de son çalışmalar, yüksek kan kolesterol ve trigliserid düzeylerinin iskemik inmeye yol açabileceğini göstermiştir. Diyetsel alımdaki lipidlerin azaltılmasının, doymuş yağ asidlerinin ve poliansatüre yağların alımının inme riskini azalttığı görülmüştür. Yüksek kolesterol ve trigliserid düzeyleri olan hastaların tedavi edilmesinin iskemik inme oranını düşürdüğü görülmüştür.  Kolesterolün düzeyine bakılmaksızın, kan yağlarının düşürülmesi, inmeyi ve beynin büyük damarlarındaki aterosklerozu azaltmaktadır.

Aspirin ile yapılan çalışmalar, serebrovasküler (kafa içi veya dışındaki damarlardan kaynaklanan pıhtı ve diğer nedenlerle oluşan damar tıkanıklığına bağlı enfarktüs ya da hipertansiyona bağlı beyin kanaması sonucu ortaya çıkan, 72 saatten fazla süren ve her nedenle ortaya çıkmış olursa olsun, kalıcı ciddi nörolojik sekel bırakan olaylardır.) riski olmayan hastalarda verilmesinin, inmenin birincil korunmasında bir yararı olmadığını göstermiştir. Hekimler Sağlık Çalışmasında, uluslararası İnfarkt Takip Çalışmasında aspirinin, miyokard olaylarını engellemede etkili, ancak iskemik inmeyi engellemede etkisiz olduğu görülmüştür.

 

İnme öncesi alınması gereken tedbirlere uymak, sağlıklı yaşam tarzını benimsemek, inme sonrası uygulanacak tedaviden çok daha yararlıdır.

 

İnme riski açısından kolesterol ve trigliserid düzeylerinin belirli aralıklarla takip edilmesi ve yüksek bulgularla karşılaşıldığında mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler