Yandaş ilaç kullanımı

Yayın tarihi: 15.09.2006

Yandaş ilaç kullanımı 

 

Reflü tedavisinin ilk basamağını diyet ve sağlıklı beslenme oluşturuyor. İlaç kullanımı da ilk basamak tedavilerinden sayılıyor. Eğer  hasta çok fazla ilaç kullanıyor ancak ilaçlar etkili olmuyorsa, ikinci ve son basamak olarak ameliyata başvuruluyor.

 

Reflü ile birlikte yüksek tansiyon hastalığınız varsa, doktorunuz midenize uygun bir ilaç tavsiye edecektir.

 

İlginç bir konu kullanılan yandaş ilaçlardır. Örneğin yüksek tansiyon, reflü ya da astımı bulunan veya hormon ilaçları kullanan hastalar için konunun iki boyutu vardır; öncelikle kullanılan ilaçların reflüyü artırdığı bilinmelidir. Eğer kullanılması şartsa reflünün önceliği yoktur ve daha ciddi bir hastalık söz konusu ise (örneğin tansiyon yüksekliği) bu hastalık öncelik taşır. Fakat lütfen doktorunuza başka alternatif ilaç olup olmadığını sorun. Çoğu zaman böyle bir alternatif vardır; doktorunuz ilacınızı değiştirebilir. Reflü oluşumunu kolaylaştıran ilaçları gözden geçirirsek, tansiyon düşürücülerden kalsiyum kanal blokeri denilenler (ilacınızın kutusuna veya prospektüsüne bakın, ancak bu konuda mutlaka doktorunuza danışın), teofilin adı verilen, akciğer hastalıklarında kullanılan ilaçlar, kadınlarda doğum kontrolü veya başka amaçlarla kullanılan hormon ilaçları, diazem gibi uyumak için içilen ilaçlar örnek olarak verilebilir.

İlaç kullanımının bir başka boyutu da reflünüz için aldığınız ilacın zaten kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlarla etkileşmesi sorunudur. Sonuçları tahmin edilemeyeceğinden bu tür ilaç etkileşimlerinden kaçınılmaya çalışılmalıdır.

Diyelim ki damarlarınızda veya kalbinizde kan pıhtılaşması sorununuz var ve bununla ilgili ilaç alıyorsunuz; reflü için aldığınız ilaç diğerinin etki süresini uzatırsa kanınızın pıhtılaşması istenmeyecek ölçüde bozulur ve kesilen bir yerinizdeki kanamanın durdurulması ciddi sorun haline gelir.

Kıssadan hisse; sürekli kullandığınız ilaçlarınızı her gittiğinizde doktorunuza mutlaka söyleyin!

 

Bazı ilaçların reflüye olumsuz etkide bulunabileceğini düşünerek, kullandığınız ilaçları doktorunuza mutlaka danışın. Bu ilaçların alternatifleri olabileceğini unutmayın.

 

İlaçları hekiminize danışın!

Reflü şikayetinizden ötürü doktora gittiğinizde sürekli kullandığınız (Tansiyon, kalp, epilepsi, şeker vb.) ilaçları yanınızda götürerek hekiminize gösterin. Kalp ve tansiyon hastası iseniz bu konuda doktorunuzu mutlaka uyarın. Kullanacağınız ilaçların prospektüslerini mutlaka okuyun.  Özellikle yan etkilerini okuyup hemen paniğe kapılmayın. Yan etkiler milyonda bir de olsa olabilecek etkilerdir. Sizde oluşabilir de oluşmayabilir de. Ancak yasa gereği olabilecek her yan etki yazılmak zorundadır. Yani prospektüste yazan her yan etki mutlaka sizde de ortaya çıkacak anlamına gelmez.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler