Yatak baş ucunu yükseltme ve aç karnına uyuma

Yayın tarihi: 15.09.2006

Yatak baş ucunu yükseltme ve aç karnına uyuma

 

Reflü, hekimler ve hastalar arasındaki yaygın bir yanlış kanının aksine, geceden çok gündüz ve yemek sonrası ortaya çıkar. Eğer gece reflüsü daha fazlaysa gece son yemekten sonra 2-3 saat yatılmaması (hastalarıma aç karnına uyumalarını öneriyorum), özellikle akşam yemeğinin hafif ve yağsız yenilmesi, yatağın baş kısmının yükseltilmesi yararlı olabilir.

Normal kişilerde görülen (fizyolojik) reflü ayaktayken daha  sıklıkla oluşur. Bunun nedeni belki de yatar pozisyonda koruyucu olarak yemek borusu alt ucundaki kapağın basıncındaki artmadır. Sürekli reflü yakınması olan olgularda ise, yatar pozisyonda ya da her iki pozisyonda reflü sıklığı normallerle karşılaştırıldığında artmıştır. Bu gözlemler reflü olgularında reflü sıklığı ve süresinin beden duruşundan (postür) etkilendiğini gösterir. İntraözofageal pH ölçümü ile yapılan çalışmalarda yatak başının yükseltilmesinin reflü sıklığında azalmaya yol açtığı gözlenmiştir. Yatak başını 20 cm yükseltmekle reflü sıklığında orta derecede düzelme saptanırken, asidin yemek borusundan hızla temizlendiği gözlenmiştir. Omuz altına 30 cm’lik üçgen şeklinde konan süngerin de reflü süresinde azalmaya yol açtığı saptanmıştır.

 

Yemek sonrası sağ yana yatılması sol yana göre belirgin daha fazla reflü oluşturur. Yatak baş kısmının yükseltilmesinde yastık koyulması pek yararlı bulunmamıştır.

İki öneri: Yatağınızın baş kısmındaki ayakların altına takoz vs koyarak yükseltin (Dikkat! Eşiniz bu durumdan hoşlanmayabilir) veya sert bir plastikten kestirdiğiniz üçgen şeklinde bir parçayı (kama gibi) yatağın baş kısmının altına koyun.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler