İstanbul’un Sayfiyeleri

Yayın tarihi: 13.10.2006

İstanbul’un Sayfiyeleri

    

Anadolu yakasındaki Göztepe, Caddebostanı, Suadiye, Erenköy ve  Adalar, İstanbul’un yazlık dinlenme yerleriydi. Geniş bahçeler içinde, iki katlı villalardan oluşan, yeşilin egemen olduğu çevrelerde, insanlar, huzurlu, güvenli, sakin bir ortamda yaşarlardı.

Yaz günleri hemen her yerde, şortlu, spor giyimli insanlar çoğunlukta olurdu. Göztepe’nin bende ayrı bir önemi vardır; çünkü ilk olarak tasarlayıp uyguladığım yüksek kalitedeki bir villayı orada, Tütüncü Mehmet Efendi sokağından ulaşılan Mehtap sokakta gerçekleştirmiştim.

Evin tek katlı u şeklinde bir planı vardı; ve iç avlusunda orta büyüklükte, dışardan görünmeyen bir yüzme havuzu da yapmıştım.

Çok beğenilen bu villada mutlu bir yaşam vardı. Sonra bir gün, o bölge için yeni bir imar düzeni getirildi ve arsa alanının 1.8.i kadar inşaat alanı olan bina yapılmasına olanak tanındı. Bunu kabaca şöyle açıklayabilirim: Eğer 1000.- m2 lik bir arsanız varsa, bunun içine toplam 1800 m2 olan bir yapı yapabilirsiniz. Bu da beheri 100.-m2 olan 18 adet daire demektir. Eğer isterseniz, daireleri üst üste koyup 18 katlı bir bina da yapabilirsiniz.

Sonuçta, eskiden bir ailenin oturduğu iki katlı villalar yıkılarak yerine 18 ailenin oturacağı gökdelenler yapılmaya başlandı ve yaklaşık yirmi yıl içinde, ne yazık ki o cennet gibi yeşil, sakin ve huzurlu çevrenin nüfusu onbeş defa artarak 2000’lerdeki kaotik duruma gelindi: Gökdelenlerden oluşan betonlaşma, otomobillerin egemenliği, aşırı kalabalık ve gürültülü ortam, zehirli hava ve yeşil bahçelerin yok oluşu.

Peki ama, eski deprem şartnamelerine göre ve ilkel yöntemlerle inşa edilmiş olan bu yüksek binalar, beklenen büyük deprem karşısında nasıl davranacaklar? Ayakta kalabilecekler mi?

Ülkemizde neden bu ve bunun gibi pek çok önemli konularda onulmaz hatalar yapılır?

Evet, yeni getirilen bu imar düzenine hiçbir bahçeli villa karşı koyamazdı; nitekim karşı koyamadılar da! Hemen hemen hepsi yıkılarak yerlerine yüksek yapılar yapıldı; tabii bu arada, ilk göz ağrım olan villa da yıkılarak yerine çok katlı, sıradan, kişiliksiz bir apartman dikildi.

 

İlk göz ağrım: Kerim Kerimoğlu villasi, Göztepe 1956. Kuşbakışı Perspektif görünüşü. (çizim E.K.)

Kaybolan İstanbul - Enis Kortan » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler