Ankara Uluslararası Jazz Festivali 10 Yaşında...

Yayın tarihi: 17.10.2006

Ankara Uluslararası Jazz Festivali 10 Yaşında...

    

1996 yılında ODTÜ Jazz Günleri olarak gayet temkinli başlayan ve 2001 yılında Ankara Jazz Festivali adını hakederek kazanan festival, bu yıl 15-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival 10 yıllık yaşamı boyunca kalitesi ve ödünsüz jazz içerikli programıyla Ankara’ya yakışan alçak gönüllülükle devam ediyor.

 

 

Uluslararası jazz platformunda kendinden sıklıkla sözettiren Ankara Jazz Festivali, yine aylar öncesinden programını belirledi. Festivale başvuran gruplar arasında yine seçim yapmakta zorlandık, ama her yıl olduğu gibi Türk jazz gruplarına öncelik tanımaya çalıştık.

Ankara Jazz Festivali LEO Organizasyon tarafından, Ankara Caz Derneği adına gerçekleştiriliyor.

Bu yıl Festivalin teması jazz ve söz. Festival’in 10. senesinde vokal ağırlıklı bir festival bizi bekliyor. Elbette onca söz ve müziğin arasında bu yıl yitirdiğimiz Arif Mardin’i anacağız.

10. yılında her zaman olduğu gibi “ana sponsor”suz yaşamaya çalışan Festival, basında hakketiği ilgiyi fazlasıyla bulmasına rağmen kurumsal bir sponsor ile henüz buluşamamanın sıkıntısını yaşıyor (ama bunu belli etmemeye çalışıyor!) Yine de  Ankara’nın önemli şirketlerinin etkinlik bazında verdikleri destekler ve katılımlarıyla ayakta kalmayı başarıyor.

Büyükelçilikler, Fransız Kültür Merkezi, Italyan Kültür, GOETHE INSTITUT desteklerinin yanısıra ODTÜ, HACETTEPE ve BİLKENT Üniversiteleri de salonlarında Festivale ev sahipliği yapıyorlar. BOEING, SELEX, EADS ASTRIUM gibi şirketlerin yanısıra her yıl Sheraton Hotels and Convention Center, Bektaşlar, Microsoft Türkiye, Çankaya Belediyesi gibi kuruluşlar da Festivali destekliyor.

Jazz sanatçılarının çoğunun doğup büyüdüğü, okuduğu ve birçoğunun belki de çalacak kulüp azlığından terkettiği bir kent olarak bilinen Ankara, hiç olmazsa festival zamanı gelip soluklandıkları, aileleriyle hasret giderdikleri bir kent. Avrupa Birliği’ne aday Başkent olarak Ankara, en azından şimdilik Avrupa ülkelerinin jazz festivali sayesinde tanıdığı, sevdiği bir kent olma yolunda. Festival, dünyanın birçok ülkesinin jazz sanatçılarından katılım talepleri alıyor ve Ankara’nın en önemli 2 festivali arasında sayılıyor.

15-25 Kasım 2006 tarihleri arasında yer alacak Festivalin Basın Açılışı ve Plaket Töreni, bu yıl Almanya Büyükelçiliği’nde gerçekleşecek.

Festivalde Açılış Konseri’ni Ankara’nın gözbebeği büyük orkestralardan Hava Kuvvetleri Dans ve Jazz Orkestrası, yepyeni bir repertuarla ve Sibel Köse’nin solistliği eşliğinde gerçekleştirecek. Aynı gün genç yaşına rağmen ustalardan övgüler almış olan Uraz Kıvaner’i, Amerikalı jazz’cılardan oluşan quarteti ile ilk kez dinleme olanağı bulacağız. 

Almanya’dan çok önemli bir vokal sanatçısı olan Esther Keiser?in Triosu ile katılacağı Festivalde Italya, İngiltere, Fransa ve ABD’den jazz’ın ağır topları sahne alacak.

Bu yıl çok önemli bir proje ile Ankara’yı onurlandıracak olan Charlie Haden, Liberation Music Orchestra feat. Carla Bley konseri ile Festivalin en önemli yabancı konukları arasında yeralacak. Grubun 20 yıl aradan sonra yeniden bir araya gelişi ve “Not in Our Name” isimli yeni bir albüm çıkartması şerefine yapılan turnenin son konserini ağırlayacak olan Ankara için unutulmaz bir anı olacak. Kendi yapıtlarının yanısıra adına tadına doyulmayan besteler yapılan Carla Bley’i ilk kez Ankara’ya geliyor.

Her zamanki gibi Ankara’lı jazz sanatçılarımız festivalde yer alıyor. Sibel Köse olgunluk çağı eserlerinden biri sayılabilecek son albümünde birlikte söylediği Fransız ağırlıklı müzisyenlerle, JP Gallis & Apopsis 7 projesiyle festivale katılıyor. Sibel, bu albümde seslendirdiği parçalarla birkez daha kalplerimizi fethetmeye hazırlanıyor.

Tuna Ötenel ve Grubu yine festivalin “olmazsa olmaz” konserlerinden. Türk jazz’cılardan en ağır toplar, bu konserde bir araya gelecek. Ankara jazz’cılarının kalesini Tuna Ötenel korumaya devam ediyor. Bu konserin bir başka önemli yanı da -en azından benim için- Türkiye‘de üretilen ilk CD olan Sometimes albümünün de 10. yılı olması. Kutlamaya değmez mi?

Dergi yayıma hazırlandığında kesinleşmemiş olmakla birlikte Claude Bolling Trio feat. Şefika Kutluer konseri, festivalin en iddialı konserleri arasında yer alacak. Bu proje’yi Istanbul’da da tekrarlamak için arayışlarımız sürüyor. Bildiğiniz gibi geçen sene de gündemde olan bu proje heyecanla beklenmiş, Jean Pierre Rampal ile Bolling’in birlikte çaldıkları efsanevi Bach Suit’lerinin bu kez flüt ustamız Şefika Kutluer tarafından yorumlanmasını sabırsızlıkla beklemiş idik. Umarım bu yıl gerçekleştirebiliriz.

 

Önder Focan Trio feat. Fleurine, jazz ve söz’ü konu alan festivale billur gibi sesi ve yorumlarıyla renk katacak. Raci Pişmişoğlu yeni projesi ile yer alacak. Hollanda’da yaşayan ve ülkemizi gururla temsil eden genç sanatçılarımızdan Esra Dalfidan, birlikte çalıştığı Hollanda’lı müzisyenlerden oluşan grubu ile hazırladığı FİDAN albümü ile katılıyor. Bu proje üzerinde çok konuşulacak, ve ilk kez Ankara’da yer alması bize gurur veriyor.

Festivalin 10 yıllık tarihinde, her yıl olduğu gibi ülkemizin yenilikçi ve öncü grupları ve genç jazz grupları yine konser ortamında performanslarını sergileyecekler. Cenk Güray’ın yeni projesi ABİS, yine merakla beklenen projelerden biri. Ida Terra ve Re-Sim Üçlüsü genç jazz konserleri.

Jam Sessions

Yine bir klasik olarak gelen sanatçılar, konserlerden önce jazz atölyeleri ve söyleşiler yapacaklar, konser bitiminde Sheraton Copper Club’da Jam Session’lara katılacaklar, %100 jazz, gündüz ve gece devam edecek.

Jazz Kürsüsü

Jazz ve Söz konulu festival, bu sene müziksiz de olsa Jazz Üzre Söz söylemek isteyenlere de açık. Kürsü Saati almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Jazz Fuarı

Bu yıl bir başka yenilik ise festival alanında jazz’a ve müziğe ilişkin stantlar olacağı. Jazz’a ve müziğe ilişkin her şey için Stant için yer almak isteyen kişi ve kuruluşlar bilgi@leo.com.tr adresine mail atabilirler.

Program ve Bilet Bilgileri

Program ve bilet satışları 15 Ekim’den itibaren www.biletix.com ve www.acd.org.tr adreslerinden takip edilebilecek. Bilet fiyatları 5 YTL ila 75 YTL arasında değişecek. Yine öğrencilerimize 5 YTL’ye konser izeyebilmeleri için ön sıralar özel koşullarla satışa sunulacak. Yani Ankara’lı jazz severler, yine Festivalin en büyük sponsoru olacaklar. Toplu bilet almak veya tüm konserleri izleyebileceğiniz “kombine bileklik” için Ankara Jazz Derneği’nden bilgi alabilirsiniz.

Üye Avantajları:

Ankara Jazz Derneği, İzmir Jazz Derneği ve Antalya Jazz Derneği üyeleri ve Onur Üyelerimiz biletlerini 1-15 Ekim arasında önceden ve indirimli alabilme ayrıcalığına sahip olacaklar. Ankara Jazz Derneği’ne 0312 446 2733 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Müzisyenlere ve Bursiyerlere özel:

Her yıl olduğu gibi, Ankara’lı jazz müzisyenlerimiz ve konserlerin olduğu üniversitelerin Müzik Klübü öğrencileri ve burslu öğrenciler bazı konserleri davetlimiz olarak izleyebilecekler. (Belgeleriniz ile Ankara Jazz Derneği’ne başvurmanız yeterli.)

Basın:

Bu yıl da Ankara basınını ayakta tutan ve siyaset dışında da bir Ankara’nın var olduğunu yaşatmaya çalışan basın mensupları ve jazz yazıları yazanlar ve jazz programcıları 10 Ekim’den önce bizimle iletişime geçerlerse hem Basın Açılışı için hem de konserleri izleyebilecekleri Basın Yaka Kartları için bilgi verilecektir. Festivali izlemek isteyen diğer illerden gelecek Jazz Yazarlarını yine davet etmek ve ağırlamak istiyoruz. basin@acd.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Ve Gençler...

Festival’de mihmandar olarak yer alabilmek ve festivalin Tanıtım Elçisi olmak için  acd@acd.org.tr adresine “mihmandar” başlığı ile bir mail atarsanız ilk toplantıya davet edileceksiniz...

Sponsorlarımız...

Bu büyük projeye destek olmak isterseniz bize www.acd.org.tr adresindeki “sponsor aranıyor” başlığından bilgi alabilir, veyaacd@acd.org.tr adresine mail atabirseniz sizinle bağlantıya geçeriz.

Jazz’la kalın...

 

Tuna Ötenel                                   Antello Salis                                       Hava Kuvvetleri Big Band                           Michele Rabbia

 

44-SAYI_02- Jazz Ekim 2006 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler