BABYLON

Yayın tarihi: 17.10.2006

BABYLON

    

Haziran ayında yayınlanan yepyeni albümleri Yellow Fever! ile dikkatleri bir kez daha üzerine çeken Senor Coconut, dünyanın tek Alman/Şili kökenli elektro-latin topluluğu olarak kabul ediliyor. Oscar ve Grammy ödüllü besteci Ryuichi Sakamoto’nun üyelerinden biri olduğu Yellow Magic Orchestra ile çalışmalarını sürdüren Senor Coconut, bugüne kadar aralarında Towa Tei, Burnt Friedman, Mouse On Mars, Akufen, Schneider TM ve Nouvelle Vague ile birlikte çalışmalar yaptı.

Senor Coconut, 90’lardan bu yana Alman elektronik müzik arenasının en güçlü isimlerinden Uwe Schmidt’in en ünlü projesi olarak belleklere kazındı. Frankfurt kökenli Schmidt, uzun yıllardır, elektro, tekno, endüstriyel ve deneysel dans müziğine yön veriyor. 1997 yılında çeşitli tesadüfler sonucu Şili - Santiago’ya yerleşen Schmidt, El Gran Baile ile birlikte Senor Coconut’un temellerini attı. Nova Jaro, Jive Eclectio ve Samba Virtual gibi daha once hiç duyulmamış yepyeni müzik türleri yaratmayı başaran proje, Kraftwerk’in şarkılarını latin ritimlerine uyarladığı cover’larıyla dikkatleri üzerine çekti.

Argenis Brito ve Jorge Gonzales’in vokal desteğinide arkasına alan Senor Coconut, daha sonra Sade - Smooth Operator ve the Doors Riders On The Storm cover’larını hayranlarına sundu.  Eleştirmenler tarafından ayakta alkışlanan ve Latin Exotica olarak adlandırılan Senor Coconut, dünyanın her yerinde latin tınıları elektronik olarak algılamak isteyenleri dans pistlerine sürüklemeyi başarıyor.

 

Dj Set : OMFO

60'larda o zamanki Sovyetler Birliğinde doğan ve daha sonra Hollanda'ya yerleşen German Popov ya da bilinen adıyla OMFO, 1992 yılında gerçekleştirdiği Resonance adlı ses ve sessizlik arasında gidip gelen deneysel projesiyle tanındı. 94 yılında ilk albümü Isiric'i yayınladı. Daha sonra bir grup Rus müzisyen ile birlikte Sputnik adlı grubu kurdu. Aynı zamanda Dj olarak çalışmalarını sürdüren Popov, plakların başına geçtiğinde O.M.F.O. (Our Man From Odessa) ismini kullanıyor. OMFO elektronik müziği batı ve doğu tınıları arasında kendi keşfi olan benzersiz bir noktaya taşıyor.

 

Latin jazz dünyasının davul tanrısı

HORACIO “EL NEGRO” HERNANDEZ

(Havana)

 

Küba’nın dünyaca ünlü davul virtüözü Horacio “El Negro” Hernandez iki özel performans için Babylon’da hayranlarıyla buluşuyor. Yeryüzündeki tüm seslere ve tüm müziklere ustalıkla eşlik edebilen Hernandez, sihirli bagetleriyle o gece Babylon’u dolduracak şanslı kalabalığa ışıltılı dakikalar yaşatacak.

Hernandez, trompetçi bir büyükbaba ve ünlü bir jazz dj’i olan bir babasında dahil olduğu müzikle içiçe olan bir ailede büyüdü. Özellikle avant garde ve free jazz hayranı olan babasının ve The Beatles başta olmak üzere çok sayıda pop grubu dinleyen ağabeyinin etkisi altında müzikle tanışan Hernandez, Havana’da insanların sokaklarda özgürce vurmalı çalgılarını kullandıkları renkli ve gürültülü bir çocukluk geçirdi.

Havana’da devam ettiği müzik okulundaki 4 yıllık bateri programını sadece 1 yılda başarıyla tamamlayarak bir rekora imza atan Hernandez, stüdyo kayıtlarını ve turnelerini aynı anda sürdürmesiyle tanınıyor. Sanatçı bu süreçte evine gitmek yerine yatak odasını stüdyoya taşıtıyor.

Hernandez, Havana’da müzik yapan ve dünyaya açılmak isteyen hemen her müzisyen gibi uzun yıllar Birleşik Devletler’de yaşamanın ve müzik yapmanın hayalini kurdu. Ancak ona kendini ve müziğini özgürce ifade edebilme şansını sunan ilk ülke İtalya oldu. Triangulo albümüyle tanınan ünlü piyanist Michel Camillo’nun dünyanın en özel müzisyenlerinden biri olarak nitelendirdiği El Negro, ilk albüm kayıtlarını baterist Robby Ameen ile tamamladı. Hernandez aynı zamanda Londra’da Drum Festival’da the BBC Orchestra ile özel bir performans gerçekleştirdi.

El Negro bugüne kadar, Dizzy Gillespie, Steve Turre, John Pattituci, Paquito D'Rivera, David Sanchez, Paul Simon, David Valentin, Carlos Santana ve Gonzalo Rubalcaba gibi dünyaca ünlü pek çok efsane isimle aynı sahneyi paylaştı. Özellikle Rubalcaba ile 10 yılı aşkın süre birlikte çalışan sanatçı, Birleşik Devletler ve Avrupa’daki çok sayıda festivalde başarılı performanslar sergiledi.

Küba’dan uzaklaştıktan sonra önce iki buçuk yıl kadar Roma’da çalışmalarını sürdüren Hernandez, jazz ile gerçek anlamda ilk tanışmasını New York’ta gerçekleştirdi. Burada yıllardır hayranı olduğu Marvin Smitty Smith, Tony Campbell ve Billy Hart gibi isimlerle yakın dostluklar kurdu ve onlarla çalışmalar yaptı. Daha sonra Santana’nın ısrarlarına dayanamayarak onun ekibine katıldı ve iki yıla yakın süre Santana ile çaldı. Hernandez’in tutkulu bir New York hayranı olması ve Santana’nın çalışmalarını California’ya kaydırmak istemesi üzerine yolları ayrıldı.

Hernandez aralarında 2006 yılında en iyi latin-jazz albümü Grammy’sini kazanan Eddie Palmieri – Listen Here ve 2003’te aynı ödülü kazanan Michel Camilo’nun Live At The Blue Note ve Carlos Santana’nın Supernatural albümlerinde konuk olarak yer aldı. Hernandez’in 2000 yılında The Modern Drummer Festival’da Allman Brothers, Marc Quinones ve saksofon ustası Michael Brecker ile gerçekleştirdiği büyük ses getiren unutulmaz konseri ‘Live At The Modern Drummer Festival’ adıyla DVD ve video formatında yayınlandı.

Sokakta çaldığında da en az sahnede olduğu kadar tutkulu olduğunu söyleyen Hernandez, uzun yıllardır sayısız müzisyenle Afro-Cuban başta olmak üzere değişik müzik türleri üzerinde çalışmalarını ve albüm kayıtlarını sürdürüyor.

http://www.elnegro.com

 

44-SAYI_02- Jazz Ekim 2006 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler