Miami Üniversitesi Frost Müzik Okulu

Yayın tarihi: 17.10.2006

Miami Üniversitesi Frost Müzik Okulu

    

 

“Jazz eğitmeni olmak için ideal fırsatlar sunan bir üniversite”...

 

Özel bir üniversite bünyesinde bulunan ve ülkenin en büyük müzik okullarından biri olan Frost Müzik Okulu, yüksek müzik eğitimini kendisine alan olarak seçmiştir.

 

 

Okulun müzik dünyasındaki etkilerinin en iyi örneği yine kendi mezunlarıdır. Frost Müzik Okulu mezunları büyük operalar ve senfoni orkestrası topluluklarında çalıyor; önemli üniversitelerde, kolejlerde ve okullarda müzik öğretmenliği yapıyor; Televizyon dizilerinde ve Broadway tiyatrolarında yer alıyor; Jazz ve popüler müzik dallarında Grammy ödülleri kazanıyor; ve dünyanın çeşitli yerlerinde müzik endüstrisinde teknik, yaratıcı ve yönetici olarak iş buluyorlar. Frost Muzik Okulu, müzik profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılayan çağdaş programların geliştirilmesinde ülke çapında lider konumda. Öğrencilerine Müzik Endüstrisi ve Müzik Mühendisliği Teknolojisi branşlarında lisans derecelerini sunan, Stüdyo müziği ve Jazz, Müzik Terapisi ve Müzikal Tiyatro branşlarında özel programlar sunan okul öğretmenler, araştırmacılar, yaratıcılar ve sanatçılar yetişmesini sağlayan ender kalitede okullar arasındadır. Bu çağdaş ve geleneksel programlar öğrencilere; deneyim ve bilgi edinebilecekleri bütün müzik mesleklerinin mikrokozmosunun benzeri bir çevrenin örneği oluşturuyor.  Buna bir de 50 değişik eyalet ve 25 farklı ülkeden gelen müzik öğrencisinin oluşturduğu topluluğun doğal çeşitliliğini eklerseniz, sonuç; sadece birkaç önemli okulda bulunabilecek enerjik bir çeşitlilik içermekte Okul yerleşkesindeki sayısız performans olanağının yanı sıra, Miami kentinin uluslararası, çok kültürlü eşsiz yapısı da öğrencilere de çalışmak ve bilgilerini arttırmak için sayısız olanak sunmaktadır. Öğrenciler, çok çeşitli mekanlarda çalışarak profesyonel deneyim kazanma şansına sahiptir. Öğrenciler, okulda, ‘otomatik mixing konsolları, 24 kanallı dijital kaydediciler, 2  kanallı dijital kaydediciler, synchronizerlar, timecodelar, video kaydediciler, distributed video göstericiler, network’e bağlı bilgisayarlar ve medya çalışma istasyonları’ gibi  profesyonel ekipmanlarla donatılmış multikanallı kayıt stüdyolarında en son teknoloji ile kayıt yapma şansına sahiptirler. 

Stüdyo Müziği ve Enstrümantal Jazz Programı:

Okulun, Stüdyo Müziği ve Enstrümantal Jazz Programında okuyan öğrenciler yüksek öğrenim alanındaki en iyi jazz öğretmenlerinden bazılarından ders almaktadır. Bu program dahilinde eğitim gören öğrenciler, ileride kariyerlerine jazz veya stüdyo müzisyenleri, besteciler, aranjörler, şefler ya da enstrümancılar olarak devam etmek amacıyla jazz ve stüdyo performans becerilerini profesyonel bir seviyeye getirmek üzere geliştirirler. Seçtikleri kariyerlerine hazırlanmak için jazz anadalındaki öğrenciler, ton geliştirme, müzisyenlik ve enstrümanlarında teknik ustalık konularında yoğunlaşırlar. Derslerde, stil geliştirme, doğaçlama, jazz kompozisyonu ve aranjman konuları üzerinde durulur. Jazz teorisinin bazı özel kısımları ile kulak teorisi de işlenir.  

Müzik ve Jazz / Vokal Öğrencileri:

Kayıt stüdyolarında ve/veya müzik eğlence endüstrisinde çalışmak isteyen öğrenciler “Stüdyo Müziği” ve “Jazz/Vokal” ana dalını seçmelidir. Bu bölümden mezun olanlar kariyerlerini; jazz ve stüdyo müzisyeni, cingıl şarkıcısı, besteci, aranjör, şef ve şarkı sözü yazarı olarak sürdürebilir. Bazı vokalistler, Broadway gösterilerinde yer alırken; diğerleri gece kulüplerinde; pop, country ve rock konserlerinde vb. konserlerde yer alabilir.

Bu eşsiz ve kendi türünün tek örneği olan program sayesinde; öğrenciler stillerini sunma becerilerini, müzisyenliklerini, aranjörlüklerini, grup yönetme becerilerini, piyasayı okuma ver yorumlama, gözlem, kulak becerileri ile büyük ve küçük ensemble topluluklarda söyleme becerilerini geliştirebilirler. Kayıt endüstrisi ile ilgili temel bilgiler üzerinde durulur. Yüksek Lisans sınıflarında genellikle; Miami şehrindeki jazz ve stüdyo profesyonelleri ders verir.

Okul, Jazz Alanında 3 Yüksek Lisans Derecesi Sunuyor:

Jazz Performansı (icrası) (enstrümental veya vokal) icra, doğaçlama ve jazz kompozisyonu derslerini içerir. Bir resital derecesi ve resital ödevi ile mezun olunur.

Jazz Pedagojisi (eğitimi) jazz öğretmenliği için gereken eğitim metotları ile materyallerini içeren analitik çalışmalar ve jazz performansı (icrası) konularında dersler verilir. Bir tez veya detaylı bir sınav ile mezun olunur.

Stüdyo Jazz Yazımı bestecileri ve aranjörleri çok çeşitli alanlarda çalışabilmeleri için hazırlayan eşsiz bir “Jazz Yazımı” programıdır. Öğrenciler, program dahilinde, enstrümental, vokal ve elektronik yazma tekniklerini öğrenirler. Orkestra teknikleri ile birlikte, armoni teknikleri de büyük ve küçük jazz topluluklarına, senfoni orkestralarına ve bilgisayar tabanlı MIDI/ synthesizer’lı gruplarda uygulanır. Beste ve aranjman projeleri prova edilir, kaydedilir ve eleştirilir. Programda; jazz, rock, pop ve klasik müzik tarihindeki ünlü usta besteciler, aranjörler ve prodüktörler incelenir. Mezun olabilmek için yazılı bir final projesinin sunulması gerekir. Müzik Sanatı alanında Doktora derecesi (The Doctor of Music Arts - D.M.A.) Doktora derecesi Jazz Performansı ve Jazz Besteciliği alanlarında verilir. Bu programlarda, yüksek lisans dereceniz dışında; performans (icra), jazz besteciliği ve aranjmanlığı ile müzik tarihi, müzik teorisi ve müzik eğitimi gibi ana derslerde en az 60 krediye sahip olmanız gerekir. Programdan mezun olabilmek için bir doktora tezi, yazmanız gerekir.

44-SAYI_02- Jazz Ekim 2006 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler