Mensa Karlsruhe Üniversitesi Öğrenci Yemekhanesi

Yayın tarihi: 07.11.2006

Mensa Karlsruhe Üniversitesi Öğrenci Yemekhanesi                                                     

 

Çağdaş Alman üniversiteleri ABD’dekilerin aksine yüksek kaliteli bir mimarlıkla ender olarak karakterize olurlar. Deneysellikse, üniversitenin fiziksel çevresine kolay kolay uğramaz. Buradaki örnek, küçük ölçeğine karşın, taze ve sınır zorlayıcı bir deneme.

 

 

Yapı, Karlsruhe Üniversitesi Kampüsü’nde bir öğrenci yemekhanesi (Mensa) olarak tasarlanmıştır. Üniversitenin artan ihtiyaç programı neticesinde 2004 yılında açılan uluslararası yarışmanın birincisi olan projesiyle Karlsruhe kent merkezinin ortasında konumlanmaktadır. Kampüsü oluşturan mevcut Yüksek Teknik Okul, Eğitim Fakültesi ve Karlsruhe Sanatlar Okulu binalarıyla yakın ilişki içinde olup yerleşim içinde yeni bir sosyal merkez tanımlayacak şekilde projelendirilmiştir. Kentsel dokuya olduğu kadar Hardtwad ormanına da eklemlenmesi öngörülmüş, esnek ve organik bir tasarım olarak nitelenebilir.

 

Jürgen Mayer H., Sebastian Finckh, Andre Santer, Dominik Schwarzer ve Wilko Hoffmann’dan oluşan J. Mayer H., 1996 yılında Berlin’de kurulan ve üretimini mimarlık ve iletişim teknolojilerinin arakesitinde sürdüren bir mimarlık bürosu. 1998 tarihli uluslararası yarışmanın birincisi olan ve 2002’de Almanya’nın Ostfildern kentinde, Scharnhauser Park dolaylarında inşa edilen Belediye Sarayı (Stadt.haus), Polonya, Krakow’da “Monte Cassino” ofis kompleksi, Postdam Docklands nazım planı, Seville’de Plaza de la Encarnacion yeniden düzenleme projesi, ofisin Mensa Karlsruhe ile birlikte öne çıkan işlerinden bazıları. Kentsel ölçekli işlerden bina tasarımlarına, ürün tasarımlarından enstalasyonlara kadar firmanın altına imzasını attığı her uygulamada insan bedeni, yeni teknolojiler ve doğal formlar arasındaki ilişkilerin biraradalığına temellenen yeni bir üretim pratiği için zemin oluşturmaya çalıştıkları göze çarpıyor.

 

1965 Stuttgart doğumlu Jürgen Mayer H., bu interdisipliner stüdyonun kurucusu ve yöneticisi. Mimarlık ve kent planlama alanlarındaki eğitimini Stuttgart Üniversitesi, Cooper Union ve Princeton Üniversitesi’nde tamamlamış, Stadt.haus projesi ile 2003 yılında Mies van der Rohe Ödülü’nü almaya hak kazanmış. Princeton ve Harvard üniversitelerinin yanısıra University of the Arts Berlin, Kunsthochschule Berlin ve Architectural Association, Londra (AA) gibi kurumlarda çeşitli dönemlerde dersler veren

J. Mayer H., bu etkinliğini halen Columbia Üniversitesi’nde sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Zemin kat planı

 

 

Galeri katı planı

 

 

 

İşveren:

Vermoegen und Bau, Baden-Wuerttemberg, Amt Karlsruhe

Mimarlar:

J. Mayer H.

Yarışma projesi ekibi:

Jürgen Mayer H., Sebastian Finckh, Wilko Hoffmann, Dominik Schwarzer, Ingmar Schmidt,

Daria Trovato

Uygulama projesi ekibi:

Jürgen Mayer H.

Proje mimarı:

Andre Santer, Julia Neitzel, Sebastian Finckh, Wilko Hoffmann

Nutellagram:

Jürgen Mayer H.,

Jan-Christoph Stockebrand

Şantiye mimarı:

Ulrich Wiesler

Mühendislik:

ARUP

Mutfak mühendisliği:

Martin Scherer, Darmstadt

Yapı fiziği:

Dr. Schaecke, Bayer

Peyzaj mimarı:

Karl Bauer, Karlsruhe

Yarışma tarihi:

2004

Uygulama tarihi:

2006

Mimarlık » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler