Doğuş Power Center Maslak, İstanbul

Yayın tarihi: 08.12.2006

Doğuş Power Center Maslak, İstanbul

 

Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından İstanbul, Maslak’ta inşaatı tamamlanan Doğuş Power Center, yeni bir alışveriş konsepti geliştirme çabasının ürünü. Geniş mağaza alanlarına yer vermesi nedeniyle, bilinegelenden farklı bir alışveriş deneyimi sunuyor.

 

 

 

Mimarlar:

Kentsel Tasarım Mimari Proje Grubu

Proje müdürü:

Gökhan Kargı

İç mimari:

Cem Kocacıklıoğlu

Statik:

Yöndem Ltd.Şti.

Mekanik:

BETA Teknik Sanayi ve Tic.Ltd.Şti.

Elektrik:

ESAN Mühendislik

Cephe danışmanı:

CVG Danışmanlık Ltd.Şti.

Kapalı alan:

63.000 m2

Proje süreci:

Haziran 2004-Haziran 2005

Yapım süreci:

Haziran 2005-Kasım 2006

 

Doğuş Power Center, İstanbul’un ana aksı Büyükdere Caddesi üzerinde, merkezi iş alanı Maslak’ta yer alıyor. Kompleks, sadece “big box” olarak adlandırılan büyük mağaza alanlarına yer veren, Türkiye’deki ilk alışveriş merkezi. Merkez, kendi alanlarında tanınmış kiracı firmaların geniş alanlar kiralaması nedeniyle bir “power center” niteliği taşıyor. 14.500 metrekare taban alanı olan merkezde yaklaşık 42.500 metrekare kiralanabilir alan bulunuyor.

 

“Power center” terimi, alışveriş merkezlerinin sınıflandırılmasında, dükkan boyutunda satış mekanına yer vermeyen ve içinde büyük mağazaların geniş alanlarda ve büyük ürün çeşitliliği sunduğu alışveriş merkezlerini tanımlamak için kullanılıyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olan bu merkezler, müşterilere rahat alışveriş yapabilme, bir üründe her markadan çeşit bulabilme olanağı sunuyor. Bu tür merkezler genellikle büyük mağazalardan oluşuyor; küçük mağazalara ise çok özel durumlarda ve kısıtlı ölçüde yer veriliyor ve bunlar çoğunlukla küçük ölçekli yiyecek ünitelerinden ibaret oluyor.

 

Doğuş Power Center, sadece “power center” konsepti ile değil, mimari özellikleriyle de alışılagelen alışveriş merkezlerinden ayrılıyor. Yapının çatısındaki geniş ışıklık ve 1.700 metrekarelik atrium sayesinde, günışığı yapının dört katına homojen bir şekilde dağılıyor. Günışığının yapının her köşesine ulaşması, ziyaretçilerin olumsuz hava koşullarından etkilenmeden açıkhavada alışveriş yapma olanağı bulmasını sağlıyor. Alışılagelmiş alışveriş merkezlerindeki kapalı, hatta bazen klostrofobik olabilen atmosfer burada yerini aydınlık ve dışa dönük mekanlara bırakıyor.

 

Doğuş Power Center, toplam 44.121 metrekare arsa üzerine 63.000 metrekare kapalı alan olarak inşa edildi. Bunun 22.000 metrekaresi mağaza, 9.250 metrekaresi otomotiv servis alanından oluşuyor. Merkezde iki alışveriş, iki otopark ve bir restoran katı bulunuyor. 13.000 metrekare kapalı ve 9.000 metrekare açık otopark alanı, toplam 900 aracın park etmesine olanak veriyor. Ön ve arka tarafından iki ayrı girişe sahip binanın giriş katı 1.700 metrekarelik bir atriumdan oluşuyor. Böylece food-court katının ve diğer kiralık ünitelerin girişten bakıldığında görülebilmesi imkanı sunuluyor.

 

Yapının ana girişi, sert ve bitkisel peyzaj elemanlarından oluşan 4.300 metrekarelik bir meydan üzerinde konumlanıyor. Bu meydan, ziyaretçiler için bir rekreasyon alanı olarak tasarlandı. Maslak bölgesinde çalışan beyaz yakalıların haftaiçi, ailelerin de haftasonu açıkhava rekreasyon ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Meydanın ortasındaki 300 metrekarelik “deck” ziyaretçileri ana girişe yönlendirirken, yapının 784 metrekarelik dev saçağının altından geçmelerini sağlıyor. Bu geniş saçak, yapıya davetkar bir özellik de katıyor.

 

Alüminyum sinüzoidal paneller, paslanmaz çelik ve cam elemanlar yapının cephesinde dengeli bir şekilde bir araya geliyor. Paslanmaz çelik ve camın egemenliği yapının iç mekanlarında da devam ediyor. Paslanmaz çelik küpeştelerle sonlanan cam korkuluklar, katlar arasındaki görsel ayrımı da ortadan kaldırıyor.

 

 

 

 

Mimarlık » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler