Düşey Bahçe Schindler Evi’ni Korumak

Yayın tarihi: 01.02.2007

Düşey Bahçe Schindler Evi’ni Korumak

 

“Bird Blur”, tasarım: Taalman Koch Architecture & Kountzman/Coleman (© Taalman Koch Architecture & Kountzman/Coleman; MAK Center’ın izniyle).

 

Modern mimarlığın ikonlarından olan Los Angeles’taki Schindler Evi’nin korunması amacıyla düzenlenen mimari tasarım yarışmasının sonuçları, Sciarc’ın direktörü Eric Owen Moss ve MAK Viyana’nın direktörü Peter Noever’ın sunumuyla açıklanmıştı. Yarışmaya katılan projeler MAK Viyana’da, “Düşey Bahçe: Los Angeles, Schindler Evi’ni Koruma Projesi” başlığı altında sergileniyor.

 

 

“Fake Plastic Trees”, tasarım: Patterns / Marcelo Spina, En Jang, Ben Toam, Boh Seung Kong, Marcus Friesl, Naoko Miyano (© Patterns / Team Marcelo Spina; MAK Center’ın izniyle).

 

“Schindler Evi’ni Koruma Projesi” kapsamında 14 mimar ve tasarımcı, Schindler Evi ile komşu parselde yer alan ve tamamlanmak üzere olan dört katlı bloğun arasında kalan alanda bir tampon oluşturma düşüncesi üzerine şekillenen projeler üretmeleri için davet edildi. Eric Owen Moss (Sciarc direktörü, Eric Owen Moss Architects), Peter Noever (MAK Viyana’nın sanat yönetmeni), Chris Burden, Kimberli Meyer (MAK Los Angeles direktörü) ve Michael Rotondi’den (Sciarc yönetim kurulu üyesi, RoTo Architects) oluşan jüri dört projeyi ödüle değer buldu. Bu projeler şu şekilde sıralanıyor: “Bird Blur” ile Taalman Koch Architecture ve Kountzman/Coleman, “Fake Plastic Trees” ile Marcelo Spina - Patterns ekibi, “MAK t6 VACANT” ile Juan Azulay + David F. Fletcher ekibi ve “Paradox Box” ile Griffin Enright Architects ekibi.

 

Kazanan dört proje ile alanın özgül durumuna yanıt veren ve aynı zamanda avangart mimarlığa örnek teşkil edebilecek tüm diğer öneriler, Sciarc’ta (Southern California Institute of Architecture, Los Angeles) gerçekleşen ilk sunumun ardından MAK Center for Art and Architecture’da, küratörlüğünü Andreas KrisŠtof’un üstlendiği bir sergiyle gösterime sunuluyor.

 

Rudolph M. Schindler 1922 yılında “Schindler Evi”ni (Kings Road Evi) tasarladığında, iç ve dış mekanların zemin kat düzleminde birbiri içine geçtiği yeni bir model önermişti. Bina bahçeyle ayrılamayacak şekilde bağlantılıydı. Bugünse, güney parsel sınırında yeni yapılan büyük bir kütleyle kalıcı olarak gölgede bırakılma tehlikesiyle karşı karşıya.

 

Schindler Evi’nin kendi kendine yeten karakterini korumayı amaçlayan projelerin beklentileri fazlasıyla karşıladığı görülüyor. “Bird Blur” ve “Fake Plastic Trees”, Schindler Evi’nin kapladığı tüm alanları içine alan yenilikçi ve üçboyutlu çözüm önerileri getiren kaydadeğer işler. “Bird Blur”, doğayı Schindler Evi için mobilize ederek kuş sürülerinin iki kule arasında gidip gelmesiyle cennet çağrışımlı bir izlenim yaratıyor. Bu bütünüyle kinetik ve dinamik çözüm, fiziksel olmayan bir aurayı açığa çıkarıyor ve yapısal müdahaleyi minimumda tutuyor. Hidroponik bitkileri sulamak için kullanılan ve aynı zamanda ziyaretçilere oturma alanı ve bir “orman içi spor salonu” sunan “Fake Plastic Trees”, PVC borularının bükülmesi ve eğilmesiyle oluşturulan bir ağ üzerine temelleniyor. Çözüm bir bariyer oluşturmakla kalmayıp yeni ve kullanılabilir bir alan yaratmayı da başarıyor. Suyla olan ilişkisi ve düşey karakteri Schindler Evi’nin yer ve doğa ile olan yakın ilişkisine tezatlık oluşturuyor.

 

“MAK t6 VACANT” projesi, Schindler Evi’nin çevresinde 30 yıl içinde 15 m yüksekliğinde bir orman oluşturmak amacıyla tırmanıcı bitkileri destekleyen bir strüktür olarak görev yapan kablolarla oluşturulan bir sistem üzerinden işliyor.

Proje, Maya kalıntılarını ya da ormanın kapladığı Angkor Wat Tapınakları’nı anımsatıyor ve deneyle koruma arasında ikna edici bir bağlam oluşturuyor.

 

Griffin Enright Architects ekibi, “Paradox Box” adını taşıyan projelerinde Schindler Evi’ne komşu olan yeni bloğa karşı bir kalkan oluşturması düşünülen ve kendi kendine yeten bir hacim, bir açıkhava binası öneriyor. Öneri, bir çift sarmaldan oluşan spiral rampa ile yeraltında konumlandırılan bir oditoryum ve çevredeki binalara tepeden bakan bir çatı bahçesinden meydana geliyor. Bina çeperindeki geniş yırtıklar ise Schindler Evi’ni içeriden olduğu kadar dışarıdan da görünür kılıyor.

 

Yarışmaya katılan diğer ekipler ise şunlar: A|UM Studio, Ed Keller & Carla Leitao; Emergent/Thomas W. Wiscombe; Heather Flood, Hola; Jeffrey Inaba; Darin Johnstone; Elena Manferdini; Jason Payne + Ramiro Diaz-Granados; Florencia Pita, Mod; Alexis Rochas, I/O; David Erdman, Servo.

 

 

“Paradox Box”, tasarım: Griffin Enright Architects (© Griffin Enright Architects; MAK Center’ın izniyle).

 

“MAK t6 VACANT”, tasarım: Juan Azulay + David F. Fletcher (© Juan Azulay + David F. Fletcher; MAK Center’ın izniyle).

 

 

“diplo_id”, tasarım: David Erdman, Servo (© David Erdman, Servo; MAK Center’ın izniyle).

 

“Bean Stalk”, tasarım: Alexis Rochas, I/O (© Alexis Rochas, I/O; MAK Center’ın izniyle).

 

İsimsiz, tasarım: Darin Johnstone, proje ekibi: Brandon Bown, Rob DeCosmo, Nazo Ekmekjian, Jesse Madrid, Peter Matthews, Chris Turner, Alex Webb (© Darin Johnstone; MAK Center’ın izniyle).

 

“Green Medium”, tasarım: Jason Payne + Ramiro Diaz-Grandados (MAK Center’ın izniyle).

 

“The Garden of Structural Delights”, tasarım: Emergent/ Thomas W. Wiscombe (© Tom Wiscombe, Emergent; MAK Center’ın izniyle).

 

İsimsiz, tasarım: Florencia Pita, Mod (© Florencia Pita, Mod; MAK Center’ın izniyle).

 

“MAK Media”, proje ekibi: Heather Flood, Manabu Leventhal, Vincent Marco Monter, Ayaka Matsushita, Joshua Mun, Justin Oh, Phillip Ramirez, Benjamin Rice, Adihe Sanchez, Josie Truong (© Heather Flood, Hola; MAK Center’ın izniyle).

 

“Schindler’s Paradise”, tasarım: Elena Manferdini, tasarım ekibi: Midori Mizuhara; Jae Rodriguez, Chris Smith. (© Elena Manferdini; MAK Center’ın izniyle).

 

“Open House”, tasarım: Jeffrey Inaba, illüstrasyonlar: Jeffrey Inaba, Dionysia Daskalaki, Luv Khot, Ben Konen (© Jeffrey Inaba; MAK Center’ın izniyle).

Mimarlık » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler