Garanti Bankası Suadiye Şubesi

Yayın tarihi: 28.05.2007

Garanti Bankası Suadiye Şubesi

 

Yalın ve dingin bir banka şubesi tasarımı.

 

 

İşveren:

Garanti Bankası A.Ş.

Tasarım:

Levent Mete

Proje ve uygulama:

Antre Dizayn Mimarlık San. ve

Dış Tic. Ltd. Şti.

 

Toplam alan:

950 m2

Proje tarihi:

Mayıs-Haziran 2006

Uygulama tarihi:

Ağustos-Ekim 2006

 

Garanti Bankası Suadiye şubesi, bankalarda ender rastlanan minimalist bir çalışma olma özelliği ile göze çarpmaktadır. Şube bu yaklaşımı, detayları, inşaat kalitesi ve malzeme seçimleriyle banka şubesi konseptine yeni bir yaklaşım getirmeyi denemektedir.

 

Bağdat Caddesi, Suadiye’de bulunan Garanti Bankası Suadiye binasının üst katlarında bankaya bağlı birimler yerleştirilmiş, zemin ve birinci kata Suadiye şubesi hizmet mekanları konumlandırılmıştır. Zemin ve birinci katta uygulaması yapılan şubenin uygulaması yapılan şubenin tasarımı, binanın formundan hareket edilerek gerçekleştirilmiştir. Dairesel mimarisiyle öne çıkan bina, 6.000 m2 inşaat alanından oluşmaktadır. Üç bodrum, bir zemin ve beş normal kattan oluşan projenin ana konsepti açıklığı ve şeffaflığı vurgulamaktır. Banka şubesinde zemin katta ATM holü, müşteri holü, vezneler, kiralık kasalar, arşiv; birinci katta müdür odası, müşteri portföyleri, operasyon birimi, mutfak, WC yer almaktadır.

 

Şubeyi tasarlarken binanın merkez noktası belirleyici olmuştur. Dekorasyonda çoğunlukla uygulanan yapı elemanları buna göre tasarlanmıştır. Mekanlar, bir merkezden ışınsal olarak yayılan bölme duvarlar yapılarak oluşturulmuştur. Bu mekanların fonksiyon şemasına uygun metrekarelerde olması sağlanmıştır.

 

Zemin katta banka girişinde oluşturulan müşteri ATM holü kendi içinde dairesel bir form oluşturmaktadır. Bu daire içinde yer alan internet bankacılığı bölmeleri ve ATM’ler, yine bu merkeze bağlı olarak dairesel yapılmıştır. Banka ile ATM holünü mesai saati dışında birbirinden ayıran, dairesel kayar cam kanat kapıların oluşturduğu şeffaf bir duvar vardır. Bu şeffaf duvar çalışma saatleri içerisinde ise ATM holünü bankanın ana mekanı içine katmaktadır.

 

Müşteri holünde kullanılan zemin kaplamaları mermer ve granitten oluşmaktadır. Bu zemin kaplamaları da yine, binanın merkezinden çıkan ışınsal çizgilerin düzenine göre tasarlanmıştır. Zemin kaplama levhaları dairesel formda olup, bilgisayar destekli sulu kesim özel makinede kesilmiştir. Bankanın veznelerini oluşturan mobilyalar, mekan ikinci bir merkez olacak şekilde yine dairesel biçimde üretilmiştir. Özel kalıplar alınarak oluşturulan mobilyalar biraraya getirilerek istenilen dairesel form oluşturulmuştur. Veznenin önünde, mobilyalara uygun camdan bir zemin kaplaması yapılmıştır. Dairesel formdaki cam zemin kaplaması özel kalıplarla hazırlanmıştır.

 

Şubenin ortasında bulunan mevcut dairesel kolonlar vezne görüntüsünü kesmiş; bu nedenle, görünüşü hafifletmek amacıyla, kolonlar özel kalıpta yapılmış iki parçalı dairesel cam levhalarla kaplanmıştır. Camların yerine konması zahmetli olsa da, etkisi mimarın öngördüğü gibi olmuştur.

 

Zemin katla birinci katı birbirine bağlayan merdivenin tasarımında sadelik ve şeffaflık ön plana çıkmıştır. Dairesel merdiven, helezonik görünüşü ve üçüncü boyutu ile mekandaki yerini almıştır. Merdivenin döşemedeki boşluğu binanın merkezine odaklı olarak, sulu kesim beton testeresiyle dairesel biçimde kesilmiştir. Merdiven paslanmaz çelikten iki adet limon kiriş tarafından taşınmaktadır. Basamaklar camdan ve rıhtsız yapılmıştır. Planda da görüleceği üzere, basamakların ışınsal çizgileri merkeze doğru uzanmaktadır. Merdivenin arkasındaki duvarda oluşturulan fonda taş kaplama kullanılmıştır. Bu kaplama kalın taraklı olup, taş levhalar yan yana konulduğunda tarak yönleri birbirini izlemektedir. Taş kaplamadaki yalınlık, merdiven ile bütünleşerek mekanda ayrı bir görsel zenginlik oluşturmaktadır.

 

On iki adet ekran biraraya getirilerek, vezne arkasındaki dairesel duvara LCD ekranlar ile hemyüz olacak şekilde yerleştirilmiştir. Böylelikle, bankanın reklam haberleri vezne hizmeti bekleyen müşterilere sunulmaktır.

 

Şubenin ışıklandırması LED aydınlatma sistemiyle yapılmıştır. Mesai saati bitiminde günbatımıyla başlayan gece aydınlatması, akvaryumu andıran görüntüsü ile ilginçliği artırmaktadır.

 

 

 

 

Mimarlık » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler