Tasarımın Özüsözü

Yayın tarihi: 01.02.2007
Tasarımın Özüsözü

 

Derleyen ve çeviren: Celal Üster

Kitap konsepti ve tasarımı: Bülent Erkmen

Akın Nalça Kitapları, İstanbul, Aralık 2006, 545 s.

 

 

Mekan ve sergileme tasarımı kuruluşu Akın Nalça Modular Spaces, bütün tasarım disiplinlerine düşünsel ve kalıcı bir tartışma süreci sağlamayı hedefleyerek, her sene bir kitap yayınlamayı sürdürüyor. 2003 yılında yayınlanmaya başlayan Akın Nalça Kitapları’nın dördüncüsü “Tasarımın Özüsözü”, 2007 Ocak ayında satışa sunuluyor. Editör ve çevirmen Celal Üster’in derlediği, tasarım üstüne 600’ü aşkın özdeyişten oluşan kitabın tasarımını Bülent Erkmen yaptı.

 

Bu kitapta “tasarım” kavramının özüne ışık tutabilecek sözler bir araya getirilirken, seçim alanı olabildiğince geniş tutulmuş. Yalnızca tasarımcıların, mimarların, modacıların tasarımla dolaysızca bağıntılı sözleri değil, yazarların, düşünürlerin, ressamların, heykeltıraşların “tasarım açısından da okunabilecek” sözleri ele alınmış. Bu özdeyişler toplamının bir özelliği de, farklı anlayışlar, değişik bakış açıları ve bambaşka yaklaşımlara açık olması. Okuyucuya, birbirine benzemeyen, dahası birbirinin karşıtı düşünceler ve bakışların zengin, rengarenk bir yelpazesi sunulduğu söylenebilir. Tasarımın Özüsözü, salt işlevsel kullanımla sınırlı bir kitap değil. İsteyenin bu özdeyişler arasında keyifli yolculuklara çıkabileceği; dileyenin, rasgele bir sayfayı açarak gönül hoşluğuyla göz atabileceği bir kitap da aynı zamanda. Ayrıca, özdeyişler ve kavram dizini arasında gidip gelmelerle okuma edimini bir tür oyuna da dönüştürüyor.

 

Akın Nalça Modular Spaces için özel olarak oluşturulan ve dizi özelliği taşımayan Akın Nalça Kitapları, içerikleri ve tasarımları birbirinden bağımsız olarak biçimleniyor. Konsept ve tasarımını Bülent Erkmen’in gerçekleştirdiği kitaplar “nesne kitap” özelliği taşıyor. Yazarlara özgün üretim platformu sunan kitapların, tasarım alanında yeni tartışmalar açması hedefleniyor.

Yayın » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler