Yeryüzünün Acısı

Yayın tarihi: 01.02.2007
Yeryüzünün Acısı

 

Hubert Reeves, Frédéric Lenoir

Çeviren: Şule Demirkol

YKY, İstanbul, Aralık 2006, 216 s.

 

 

Dünyamızın biyolojik bir krizin içinde olduğu gerçeğiyle henüz yeterince yüzleşebildiğimiz söylenemez. Oysa küresel ısınma, ozon tabakasının incelmesi, doğal kaynakların ve canlı türlerinin hızla tükenmesi gibi hepimizce malum olan tehditler bize şunu apaçık gösteriyor: “Doğanın şakası yok. Hiçbirimiz yokoluş riskine karşı güvence altında değiliz.” Yeryüzünün Acısı, çok geçmeden duymamız gereken bir “acil önlem” çağrısı. Büyük ölçüde insan etkinliğine dayanan bir acı karşısında bizleri sorumluluğumuzun bilincine varmaya ve ekosistemle uyumlu bir ilişki kurmayı öğrenmeye davet eden bu çağrı, soğukkanlı bir mesaj taşıyor aynı zamanda: “Yaşam biz olmadan da pekala devam edebilir.”

 

Hubert Reeves, içinde bulunduğumuz durumu, bildik tedavi yöntemlerini reddeden kanserli bir adamın durumuna benzetiyor: “Doktoru onu ikna etmek için, tedaviyi kabul etmemesi durumunda yaşanabilecek felaketleri anlatır. Böylece hasta daha bilinçli karar verebilecektir. Elbette hiçbir şey kesin değildir, bazı durumlarda kanserin hiç beklenmedik gelişmeler gösterdiği ve kendi kendine iyileştiği de görülmüştür. Ama önlem ilkesi her zaman ön plandadır…”

 

Reeves sorunun sadece bireysel ve ahlaki olmadığının elbette farkında. NASA’dan James Hansen 1980 yılında, küresel ısınmanın petrol, kömür ve doğalgaz gibi yakıtların yanması sırasında açığa çıkan karbondioksit ve benzeri gazlardan kaynaklandığı iddiasını ortaya attığında ilk karşı çıkanlar petrol şirketleri ve hükümetler olmuştu. Sera gazlarının salınımının % 5,2 düşürülmesini öngören Kyoto Anlaşması’nın 1997’den bu yana ne kadar uygulandığı da tartışılır. Doğal rezervlerin % 80’inin insanların

% 15’i tarafından tüketildiği, ekolojik bozulmadan olumsuz şekilde etkilenenlerin daha çok yoksullar olduğu bir vaka ise, herkesin eşit şekilde sorumlu olduğunu iddia etmek saflıktan öte ideolojik bir saptırma olur. Ama bütün bunlar bireysel sorumluluğun askıya alınması için birer bahane olamaz. Yaşanabilir bir dünya istiyorsak eğer, neyle karşı karşıya olduğumuzun bilincinde olmamız gerekiyor evvela.

 

Dünyaca ünlü bilim adamı Hubert Reeves’in Frédéric Lenoir’ın sorularını yanıtladığı uzun soluklu bir söyleşi kitabı olan Yeryüzünün Acısı, en son bilimsel veriler ışığında hazırlanmış, konuya çok boyutluluğu içinde bakmaya çalışan ve akademik dilin kuruluğundan uzak, hemen herkesin rahatlıkla okuyabileceği başarılı bir çalışma.

Yayın » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler