Yeni İşyeri Coğrafyası

Yayın tarihi: 10.11.2006

““YENİ İŞYERİ COĞRAFYASI””

 

Herman Miller, Fantoni, Tecno gibi dünyaca tanınmış ofis mobilyası üreticilerini Türkiye’de aynı çatı altında toplayan BMS, yeni işyeri konseptini destekleyen dört ürün grubuyla öne çıkıyor: Graphis, OT, Stripes ve Abak Environments.

 

 

Değişim sınır tanımıyor. Ekonomik ve politik değişimlerin yanı sıra, hem global hem de yerel kademelerdeki teknolojik, sosyal, demografik dönüşümler sürüyor. İş realiteleri geçmiştekine göre çok daha karmaşık. Bugünün organizasyonel yapıları, önemli bir değişim geçiriyor, global rekabetçi ekonomide düşünüyor, organize ediyor ve başarmaya çalışıyorlar. Bu girişim, iş gücü katılımı büyük, hiyerarşik organizasyonlardan çok, küçük, akıcı, takım odaklı girişim ve değişimle ifade ediliyor.

Çoğu kez işyeri ortamı, çalışanlar, aktiviteleri ve genel organizasyonel yapıdan bağımsız bir fiziksel ortam olarak düşünülür. Ancak iş gücü, üretim yapısı ve süreci ile işyeri ortamına bütünsel olarak bakabilmek, işyerindeki dinamik problemlerin etkin bir biçimde anlaşılması ve çözümlenmesinde doğru bir yaklaşım sağlayabilir. İş yerinde insan, üretim ve mekan faktörü sürekli değişen ilişki modelinde bir araya geliyor. Temel olarak müşteri memnuniyeti ve üretkenlik kriterlerinin gerçekleştirilmesi için bu üç faktörün birlikte anlaşılması ve bir bütün olarak yönetilmesi gerekiyor.

 

İşyeri Coğrafyasındaki Değişiklik

• İnsan

• Üretim

• Mekan

Ara Sonuçlar

• Üretkenlik

• Motivasyon, memnuniyet

• Rahatlık, güven, sağlık

Uzun Dönem Başarı

• Karlılık, etkili servis

• Yaratıcılık, yenileme

• Mutluluk, yönetim

 

Takım ruhu ve yeni iş konsepti

Günümüz işyeri ortamlarında değişimin üstesinden gelmek büyük bir “meydan okuma”dır. Nitekim esas öğeler olan insan, üretim ve mekan faktörü, üretkenlik, memnuniyet, güven ve uzun vadeli memnuniyet gibi kilit sonuçlar üzerinde önemli bir etkiye sahip. İşyerini bir bütün olarak algılayabilmek pozitif değişimleri destekleyecek ve organizasyonun başarı şansını artıracaktır.

İşyerlerindeki birlikte çalışma ve takım olmaya doğru yol alma, bugün işyerlerinin tasarımına yön veren bir faktör. Takım çalışmasını desteklemek için organizasyonlar yeniden şekillenirken, yöneticiler de açık ofis ortamında çalışmanın avantajlarının farkına varıyor. Kişisel ofisler statüyü sınıflandırmalarına rağmen, organizasyon fonksiyonları ve bilgi akışını sınırlıyor.

Birlikte çalışma avantajlarının yanı sıra açık ofislerin kişisel ofislere kıyasla ekonomik avantajları da bulunuyor. Şirketler açık ofislerin yerden tasarruf sağlayarak maliyetleri düşürdüğünü görüyorlar. Bir çok yönden avantajlı olan açık ofislerde çok daha hızlı ve kolay bir biçimde konfigürasyon değişiklikleri yapılabiliyor.

BMS’nin Türkiye temsilciliğini yaptığı Herman Miller’ın son koleksiyonu “Abak Environments” esnek, serbest çalışma platformları olan, basit bir masadan yüksek performanslı bir sisteme kadar farklı uygulamalarla donatılmış bir sistem. Dünya çapında artan açık ofis ihtiyacına cevap veren sistem, kolayca adapte edilebilen serbest mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış. Basit bir kiriş konstrüksiyonundan ve çeşitli  çalışma yüzeyi seçeneklerinden oluşan seri, net ve yalın çizgileriyle modern çalışma mekanlarında doğal bir seçim olarak öne çıkıyor.

Kendini ürün şirketi olmaktan öte tasarım şirketi olarak tanımlayan BMS’nin firmalarından Tecno açık ofiste “Graphis” ile öne çıkıyor. “Graphis”, yeni iş dünyasının taleplerini göz ardı etmeden ofis dünyasındaki karmaşıklığa son veren bir alternatif oluyor. Geniş ürün yelpazesi ve çok yönlülük mantığına dayanan, köşe desteğinden panel ayaklara, modüler bölmelerden dikdörtgen masa tablalarına koleksiyon, alan tasarrufunun üzerinde önemle duruyor ve iç tasarım çözümlerinde fonksiyonellik, sadelik ve intizamın bütünleştiği formları hedefliyor. Bunlar, Graphis’i farklı yapan detayları. Çünkü kompleks bir tasarımın içerdiği formlar, sistemin minimum karakterleriyle  geliştiriliyor.

Sade ve zarif çizgileriyle göze çarpan Fantoni açık ofiste de “OT” ile bu özelliğini doğruluyor. Organizasyonların ve açık plan küçük ofislerin esneklik ihtiyacına cevap veren OT sistemi, çalışma masası, toplantı masası, dolap, kütüphane ve PC ünitesi içeriyor. Farklı ölçülerdeki modülleri, zengin masa tablası çeşitleri, farklı ölçü, renk ve çeşitteki dekoratif yüzeyleriyle maksimum çok yönlülük hedefleniyor.

İşyeri ortamları gün geçtikçe daha çok faaliyet, daha az  prosedürün yanı sıra, daha rahat ve gündelik olan mekanlarıyla dikkat çekiyor. Çizgiler sadece yönetici ve personel alanlarını değil, ev ve iş yaşamını da birleştiriyor. Sonuç olarak, ofislerdeki atmosfer daha kişisel, eve yakın ve bütünsel oluyor. 

BMS’nin temsilciliğini yaptığı firmalardan biri olan Fantoni’nin Psikolog Marco Viola tarafından rahatlık düşünülerek yaratılan koleksiyonu  “Stripes”  işyeri ortamını sıkıcı atmosferinden kurtararak, zevkle çalışılan küçük bir dünya haline getiriyor. Stripes’ta üç renk kombinasyonu kullanılıyor -yeşil tonları, gri tonları, farklı renk tonlarının birleşimi. Renklerin tamamen kromatik bir alfabede sunulduğu bu koleksiyonda, hoş, dinlendirici yeşil tonların kombinasyonu, dinginlik ve mental sağlığı nitelerken, gri tonları zarif mantıklılık hissi veriyor ve kulanılan farklı renk tonlarının birleşimi de bulunulan ortamı enerji ve canlılıkla dolduruyor. Stripes kullandığı ardışık  renk şeritleriyle özgürlük, bireysellik, şaşkınlık ve hareket konseptini anlatıyor. Renklere eklenen değerler duyguların iletilmesinde rol oynuyor. Stressiz çalışma ortamının en iyi yorumu olarak kabul edilen Stripes, kitaplık, çalışma masası ve banktan oluşmakta olup, iki farklı genişlik ve yükseklikteki kombinasyonlarıyla sunuluyor. Stripes koleksiyonundaki her bir ürün tek başına kullanılabildiği gibi, bir araya gelen ayrıcalıklı çizgileriyle yönetici ofisleri, toplantı salonları, showroom, giriş ve resepsiyon bölümlerine bütünsel bir ambiyans kazandırabilir.

 

 

 

BMS hakkında…

BMS Büro Mobilya Sanayi A.Ş. dünyanın öncü, yenilikçi, kaliteli ofis sistem mobilya üreticilerini Türkiye’de tek çatı altında topluyor. Herman Miller, Fantoni, Tecno gibi ünlü ofis mobilyası üreticilerinin Türkiye genel distribütörü olan BMS, anahtar teslimi ofis tefriş projelerinde iç mimari ve proje tasarım grubuyla hizmet vermektedir. Her proje, organizasyonun yapısına uygun planlama ve uygulama ile gerçekleştirilir, servis ve hizmet garantisi ile desteklenir. 1989’dan beri distribütörü olduğu firmaların arkasında halen tam servis hizmeti ve garantisi ile durmakta olan BMS, problem çözücü yaklaşımı ile yıllardır proje onayından uygulama ve yedek parça servisine kadar müşterilerinin yanında olduklarını belirtiyorlar. BMS, Poltrona Frau Türkiye distribütörlüğünü alarak 2006 yılında  Etiler’de açmış olduğu showroomuyla ev mobilyası sektöründe  hizmet vermeye başlamıştır.

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler