Dünyanın en büyük bilişim fuarı olan CeBIT Hannover

Yayın tarihi: 24.10.2008
Teknolojinin sınırlarında gezinmek…

Teknolojinin sınırlarında gezinmek…

Bilişim sektörünün en önemli fuarı CeBIT Hannover 2008, 4-9 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. En son yenilikler ve çözümlerin görücüye çıktığı fuar, dosyamızın girişini oluştururken; yeni açılan mağazalar, lansmanı yapılan ürünler, en yeni teknolojiler ve tasarım ödülü alan ürünler de siz teknoloji meraklıları için ilerleyen sayfalarımızda yer aldı.

Bilişimde çevre duyarlılığı

Dünyanın en büyük bilişim fuarı olan CeBIT Hannover,
4–9 Mart 2008 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İş çözümleri, kamu sektörü çözümleri, ev çözümleri & mobil çözümler ile teknoloji ve alt yapı olmak üzere dört ana kategoride düzenlenen fuarda en fazla ilgiyi çevreci teknolojiler gördü.

Bilişim sektörünün önde gelen isimleri, profesyonelleri ve meraklılarını 4-9 Mart 2008 tarihleri arasında bir araya getiren CeBIT Hannover Bilişim Fuarı, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl daha fazla ilgi gördü. Fuar ziyaretçi sayısında geçen seneye oranla yüzde 3’lük bir artış yaşandı. 77 ülkeden 5845 firmanın katıldığı fuarı 100 bini uluslararası ziyaretçi olmak üzere 495 bin kişi gezdi.
Çevreci teknolojilerin ağırlığını hissettirdiği ve bu teknolojilerin ilgi odağı olduğu fuar dört ana kategoride ziyaretçileri ve katılımcıları buluşturdu; iş çözümleri, kamu sektörü çözümleri, ev çözümleri & mobil çözümler ile teknoloji ve alt yapı…

İlk kez bu sene düzenlenen “CeBIT Küresel Konferansları” ise bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün önem arz eden konularını geniş kapsamlı olarak ele aldı. 
CeBIT fuarında bu yıl özellikle daha az enerji tüketen ana bilgisayarlar ile yüksek veri depolama kapasitesine, hızlı internet bağlantısına sahip mini cihazlar ve insanlarla doğal yoldan iletişim kurabilen bilgisayarlar dikkat çekti.
Fuar sonrası bir değerlendirme toplantısı düzenleyen Hannover Deutsche Messe Yönetim Kurulu üyesi Ersnt Raue, CeBIT’in bilişim dünyasına sunduğu katkıya dikkat çekerken, fuar süresinde farklı ülkelerden gelen katılımcı ve ziyaretçilerin bilişim dünyası için bir sinerji yarattıklarına da vurgu yaptı.   
CeBIT’in yeni formatıyla büyük bir başarı yakaladığını; katılımcılar ve ziyaretçilerde heyecan uyandıran bir tepki yarattığını belirten Raue; “Yeniden yapılanan CeBIT farklı bir profil çizdi, Hannover’de geçen altı gün bunun bir göstergesi. CeBIT’te yer alan “Green IT” uluslararası endüstrilere sosyal bir platform sundu. Katılımcı firmalar, bilgi teknolojileri sektörünün sahip olması gereken sorumlulukların bilincinde ve bu konuya oldukça yenilikçi bir yaklaşımla bakıyorlar.” şeklinde konuştu. Raue, altı gün süren fuarın 10 milyonun üzerinde iş görüşmesine ev sahipliği yaptığını belirtirken her CeBIT ziyaretçisinin ortalama 29 firma ile bağlantı kurduğuna da vurgu yaptı.
Bu sene partner ülke olan Fransa da sektörde yeni büyüme alanları keşfetti. Fransa’nın partner ülke konumu, Alman-Fransız firmaları arasında daha da fazla ortaklık kurulmasına da katkıda bulundu. 2009 senesi için hangi ülkenin partner ülke olacağı ise henüz belirlenmedi.
CeBIT fuarı gelecek sene 3 – 8 Mart 2009 tarihleri arasında düzenlenecek.

Green IT
“Green IT” forumu tüm dünyadan tedarikçiler ve kullanıcılar için, ilk kez CeBIT 2008’de düzenlendi. Ana konular düşük emisyonlu ürünler ve üretim sistemleri, işletimde ve beklemede düşük enerji tüketimi, ve bilgi teknolojilerinin her türlü endüstride enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kullanımıydı. Ziyaretçiler, güç paketlerinin etkenliğini geliştiren teknolojiler, dinamik güç ve voltaj tasarruflarının yanısıra, enerjinin etken kullanımına yönelik geliştirilen akıllı yönetim ve kontrol sistemlerine tanık oldular. Örneğin, internete bağlı dijital güç ölçerler sayesinde kullanıcılar kendi enerji tüketimlerini takip edebiliyorlar; bu da güç üretimi yapan firmalara ölçüm yapmada ve maliyet çıkarmada yeni bir yaklaşım sağlıyor.

İş Çözümleri
CeBIT fuarı bir kez daha kurumsal müşteriler ve profesyonel teknoloji kullanıcıları için eşsiz bir bilgi platformu sundu. Ana başlıklar arasında web tabanlı hizmet yazılımı olan “Hizmet Amaçlı Yazılım” yer aldı. Ön plana çıkarılan bir başka trend ise iş yazılımında mobil kullanımların artışı idi. İş zekası (BI) ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) uygulamaları akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor; bu da çalışanlara firma dokümanlarına mobil giriş imkanı sağlıyor. Diğer önemli başlıklar ise Açık Kaynak (Open Source), Servis Odaklı Mimari (SOA) ve radyo frekansı ile tanımlama (RFID) oldu.

İnsan Kaynakları & Dijital Eğitim
İnsan Kaynakları yöneticilerinin dikkatini en çok çeken bölüm “İnsan Kaynakları” bölümü  ve forumu oldu. Aynı zamanda bu bölümde, iş arayanlara “CeBIT İş & Kariyer Pazarı”nda kariyer imkanlarını keşfetme imkanı sunuldu. Hol 6’da yer alan “Eğitim & Bilgi Çözümleri” gösteriminde, dijital eğitim ve bilgi yönetim çözümleri tedarikçileri en yeni yaklaşımların sunumlarını gerçekleştirdiler. Bu alanda dikkati çeken diğer konular ise, eLearning, bilgi transferine yönelik Web 2.0, bilgi yönetimi ve semantik teknolojiler idi.


Ziyaretçi sayısında geçen seneye oranla yüzde 3’lük bir artış yaşanan CeBIT Hannover 2008’e 77 ülkeden 5845 firma katıldı; 100 bini uluslararası ziyaretçi olmak üzere 495 bin kişi gezdi.

Güvenlik
Bilgi güvenliği, CeBIT fuarında eskiden beri hem kurumsal hem de kişisel kullanımlar için önemli bir konu oldu. Diğer bir önemli konu da “drive-by tipi yüklemeler” gibi tehditlere ve kurumsal sektörlerde bilgi sızdırmaya karşı daha etkili koruma çözümleri oldu. Güvenlik konusu aynı zamanda daha da fazla popülerlik kazanan ve performans gösteren smart telefon kullanıcıları için de önemli bir konu haline geldi.

Ev Çözümleri & Mobil Çözümler
Ürünlerin ve ağların daha da güçlü hale gelmesi ile beraber, ortak hizmetlerin sunduğu faydalar daha merkezi bir konuma geldi. Bunların arasında Web içerikli sosyal ağlar ve IPTV sayılabilir. Banyonuzda WLAN radyo dinlerken, kablosuz oyun oynamak veya koltuğunuzdan kalkmadan TV medya merkezini kumanda etmek artık hayal değil.

Telematik ve Navigasyon
CeBIT’te bu sene Telematik & Navigasyon sektöründe sayısız yenilik tanıtıldı. Bilgi entegreli veri tabanlarını içeren trafik tahminleri, tahmini yol kılavuz sistemleri gibi yeni teknolojiler güzergah planlamayı daha da kolaylaştırıyor. En son çıkan ürünler, “text-to-speech” isimli ses sentez fonksiyonu sayesinde geçtiğiniz sokağın ismini dahi söyleyebiliyor. Navigasyon yazılımları smart telefonlarda da giderek daha fazla kullanılıyor. Fuarda ziyaretçilerin dikkatini en çok çeken ürünler, “Caroline” isimli şoförsüz araç ve gelecekte kullanılması planlanan uydu bazlı uygulamalara örnek uçuş simülatörü oldu.

Gelecek Parkı
“Gelecek Parkı” üniversiteler, araştırma enstitüleri ve iş dünyası için bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri gösteren bir platform sundu. Ana başlıklar arasında yeni işitsel ve görsel teknolojiler, yapay zeka ve semantik süreç uygulamaları, üç boyutlu kamera ve monitörler yer aldı. Diğer başlıklar ise kolay yazılım uygulamaları ve dokümantasyon süreçleri, kapalı alan navigasyonu ve insan-makine etkileşiminde yeni gelişmeler oldu. Kullanılabilirlik ise “Gelecek Parkı”nın odak noktasıydı. Bu bölüm birçok yeniliğin konuşulduğu “Future Talk” ile tamamlandı.


İş çözümleri, kamu sektörü çözümleri, ev çözümleri & mobil çözümler ile teknoloji ve alt yapı gibi dört ana kategoride ziyaretçi ve katılımcıları buluşturan fuarda, çevreci teknolojiler ağırlığını hissettirdi.

Kamu Sektörü Çözümleri
Bu sene de “Kamu Sektörü Parkı”, yarı bağımsız devlet daireleri, kamu sektörü kuruluşları ve eğitim sektörü gibi e-devlet uygulamalarına ilgi gösterenler için dikkat çekici bir alan oldu. Önemli konular arasında jeo-bilgi kullanımı, ülke güvenliği, her türlü enerji tasarrufu ve yerel ve yenilenebilir enerji formlarına yönelik bilgi teknolojileri çözümleri yer aldı. Göze çarpan diğer hususlar ise elektronik imzalar ve elektronik kimlik belgeleriydi. “Yerel Hükümet Forumu” ve “Kamu Sektörü Park”ında kapsamlı sunumlar ve konferanslar düzenlendi.


Az enerji tüketen ana bilgisayarlar ile yüksek veri depolama kapasitesine, hızlı internet bağlantısına sahip mini cihazlar ve insanlarla doğal yoldan iletişim kurabilen bilgisayarlar, CEBIT fuarının ilgi çeken ürünleri arasındaydı…

Tele Sağlık
7 ve 8 Mart tarihlerinde, 8. holde uluslararası Tele Sağlık Konferansı ve Fuarı düzenlendi. Tele Sağlık, kullanıcılara, karar vericilere ve tasarımcılara sağlık sektöründe bilgi teknolojileri çözümlerinin kullanımı hususunda iletişim ve bilgi platformu sundu. Elektronik hasta kayıtları, tele-tıp ve ortam destekli yaşam önemli konular arasında yer aldı. “Ortam destekli yaşam” yaşlı veya hasta insanlara evlerinde yardım almadan yaşamlarını sürdürmeleri için akıllı yardım sistemleri sağlıyor. Çözümler ise internet üstünden okunabilen ölçüm sistemlerini ve kullanan kişi için yaşamı kolaylaştıran rehber sistemlerini içeriyor.

Banka
Hol 17’de yer alan “Bankac›l›k & Finans” bölümü para hareketleri için donan›m ve yaz›l›m çözümleri sundu. Bu alan›n odak noktas› ¾irket içi i¾ süreçlerinde standardizasyon ve bilgi teknolojileri platformu oldu. Dikkat çeken di€er konular ise güvenlik ve servis odakl› mimari (SOA) idi. “Gelecek Bankac›l›€›- Bank Branch 2012” ise, ziyaretçilere en son teknoloji ile donat›lm›¾ bir banka ofisi sundu. Bu k›s›mda ayn› zamanda çe¾itli sunumlar›n ve konferanslar›n düzenlendi€i “CeBIT Finansal Çözümler Forumu” da yer ald›.

İletişim-Teknoloji » Konu Başlıkları

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler