Türkiye globalleşmede önemli bir oyuncu

Yayın tarihi: 24.10.2008
Türkiye globalleşmede önemli bir oyuncu

Türkiye globalleşmede önemli bir oyuncu
Üretim teknolojisi ve kapasitesi ile yükselişine devam eden ofis mobilya sektörü özgün tasarımları ile artık uluslararası piyasada da kendine yer ediniyor. Sektörün yarını için çok daha umutlu olduğunu ifade eden Alparda Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Alparda, sektöre yönelik sorularımızı yanıtlarken 8–12 Eylül 2007, tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan fuardan beklentilerini de bizimle paylaştı.

1

Ofis mobilyası sektörünü genel olarak değerlendirebilir misiniz? Bugün sektör nasıl bir durumda ve Türkiye uluslararası platformda nasıl bir konumda?
Türkiye’deki diğer sektörler arasında üretim teknolojisi ve kapasite açısından yükselişini devam ettiren ofis mobilyası sektörü, A+ müşteri profiline kadar tüm piyasa gereksinmelerini eksiksiz bir şekilde, ithalata gereksinim duymadan karşılayacak bir noktaya geldi. Bu da sektörün övünç duyacağı bir durumdur.
Türkiye’nin AB ile imzaladığı gümrük protokolünden sonra birçok yabancı ofis mobilyası firması Türkiye’ye gelerek piyasadan pay aldı ve sektörümüzü zorladı. Bu süreçte tanınmış birçok yerli firma da piyasadan çekilmek zorunda kaldı. Global rekabete girmekten çekinmeyen firmalar ise teknolojilerini, tasarım çalışmalarını güçlendirerek ihracatlarını kuvvetlendirdiler ve uluslararası piyasada yer edindiler.

2

Sektörü tasarım açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye’de tasarıma verilen önemi yeterli buluyor musunuz? Bu konuda neler yapılması gerekiyor?
İhracat çalışması olmayan firmalar, iç piyasa için maalesef tasarım yatırımı yapmıyorlar. Çünkü iç piyasadaki müşterinin büyük bir kısmı; en düşük fiyat kriterini ilk sıraya alıyor ve özgün tasarım ürünlerinin değeri ve firmalarına sağlayacağı katkıları önemsemiyor. Bu nedenle de bütçe ayırmıyor. Kurum kimliklerine uygun özgün tasarım ürünü arayan müşteriler için ise kurumlaşmış, uluslararası çalışan, atılım içinde olan firmaların sayısı oldukça az.

3

Sektörün içinde bulunduğu çıkmazları var mı? Yaşanan sorunlar ve çözüm önerileriniz nedir?
İş dünyası daima sorunlar içinde yaşamını devam ettirmek zorundadır. Dünyada her şey çok çabuk değişiyor ve çok çabuk kendini yeniliyor. İş yaşamına Çin ve Hindistan gibi oyuncular girdi. Bu ülkelerin devlet ve millet olarak hedefleri üretim ve ihracat olduğu için kur dahil, tüm ekonomik enstrümanları kendi üreticilerinin lehinde kullanıyorlar. Türkiye’de ise ithalatı ve yabancı markaların çalışmasını cazip hale getiren uygulamalar yapılıyor. Türk lirasının değerinin artması, sektörümüzde ihracatı zorlayan ve karsız çalışmamıza sebep olan bir faktör olarak görülüyor.

Alparda sektörde isim yapan bir marka. Bugün bulunduğunuz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Alparda 1992 yılından bugüne özgün tasarım mobilya üretimi ile öncü bir firma olarak ayrıcalık kazandı.
Kuruluşumuzun 40. yılı olan 2007 yılında, ünlü tasarımcı Aziz Sarıyer ile birlikte bir koleksiyon hazırladık ve bu değerli koleksiyon Avrupa’daki fuarlarda başarı ile sergilendi. Türkiye’nin Gümrük Birliği ile entegre olduğu Avrupa pazarında başarılı olması için kendi özgün, çağdaş ve ilerici mobilyalarını üretmesi zorunludur. Alparda bu konuda üstüne düşen görevi başarı ile yerine getiriyor. İspanya, İngiltere ve İsviçre ile başarılı ihracat bağlantıları kurmuş durumdayız.

4

2007 ilk yarısı dikkate alındığında sektör ve Alparda için nasıl bir yıldı?
2007 yılı Alparda açısından oldukça iyi geçti. İhracat konusunda planladığı hedeflere ulaşarak iyi bir başarı elde etti. Türkiye’de iç piyasayı siyasi gündem yönlendirdiği için belirsizlikler hala yaşanıyor. Senenin başında Cumhurbaşkanlığı seçimi beklentisi, genel seçimler; bugünlerde ise yeni hükümetin kurulması ve Cumhurbaşkanlığı seçimi beklentileri 2007 yılı sonuna kadar sanayiciyi olumsuz yönde etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor.

Alparda’nın 2008’e yönelik hedefleri nelerdir?
Alparda önümüzdeki yılda, Aziz Sarıyer ile hazırlamakta olduğu 2008 ofis mobilyaları koleksiyonunu Avrupa ve Türkiye’deki önemli fuarlarda tanıtacak. 2008 yılı hazırlıkları çerçevesinde, 8–12 Eylül 2007 tarihinde gerçekleşecek olan Tüyap Mobilya fuarında yer alarak çalışmalarını tasarım meraklılarına sunacak.

Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nın sektör açısından önemi konusunda ne söylemek istersiniz? Yurtdışına açılım noktasında fuar üzerine düşen misyonu yerine getiriyor mu?
Bu fuar Türkiye’de başta gelen ve ofis mobilya sektörünü temsil eden önemli bir fuar. Böyle bir fuarın gelişmesi ve gelenekselleşmesi açısından, Alparda her sene bu fuara katılmayı bir görev biliyor.
Türkiye’nin dünyada, üretim ekonomisinde sesini yükseltmesi ve etkili olması doğal karşılanıyor artık. Globalleşmede önemli bir oyuncu olmayı hedefleyen Türkiye’nin, ofis mobilyaları sektöründe de dünya ölçeğinde değerli ve üstün firmaları ile daha da başarılı olması hakkıdır. Uluslararası fuarcılık açısından bu fuar giderek Avrupa ve dünyada ilgi görmeli ve bu hedef için programını geliştirmelidir diye düşünüyorum.

5

Siz bu yıl fuara hangi yeniliklerle katılıyorsunuz ve fuar sonrası için beklentileriniz nelerdir? 2008 için ne öngörüyorsunuz?
Alparda bu yıl fuarda; Aziz Sarıyer’in Arc, Bow, Oval, Moon ve One adlı ürünlerini sergileyecek. Aziz Sarıyer tasarımları yanında, Alparda Design’ın ürettiği Diamond, Osaka ve Defne Koz’un Mile tasarımı ile sergiye katılacak.
Alparda tasarım ürünlerini, fuarlar aracılığı ile çok değişik özellik ve görüşteki izleyicilerin eleştirisine sunmak için sergiler. Geniş düşünce ve görüş yelpazesi oluşturan izleyicilerin değerlendirmeleri Alparda’nın üretim planlarını gözden geçirmesi için bir fırsattır. Bu nedenle olumlu beklentiler içindeyiz. Sanayici ümitsiz yaşayamaz, tabii ki 2008 yılının insanlığın gelişmesine koşul olarak daha iyi olacağına inanıyorum.

Tasarımını Aziz Sarıyer’in yapmış olduğu 2007 Alparda koleksiyonundan Arc Masa
Tasarımını Aziz Sarıyer’in yapmış olduğu 2007 Alparda koleksiyonundan Oval Koltuk
Tasarımını Aziz Sarıyer’in yapmış olduğu 2007 Alparda koleksiyonundan Bow Kanepe
Defne Koz tarafından tasarlanan Mile koleksiyonundan bir çalışma
Tasarımını Aziz Sarıyer’in yapmış olduğu 2007 Alparda koleksiyonundan Moon Masa

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler