Teknolojinin sınırlarında gezinmek

Yayın tarihi: 10.11.2006

Teknolojinin sınırlarında gezinmek

 

Mercedes-Benz ve F 1 yarış arabalarının üretim yeri olan Mc Laren Teknoloji Merkezi, teknolojiye adanmış kurumsal kimliğini ve marka imajını başarıyla yansıtan bir yapı. Hız ve hareket duygusu veren aerodinamik akıcı çizgiler iç mekanlarda da devam ediyor.

 

 

Dünyaca tanınmış mimarlık gruplarından biri olan Foster and Partners imzası taşıyan Mc Laren Teknoloji Merkezi, İngiltere’nin Woking kent merkezinin üç kilometre kuzeyinde konumlanıyor. Mc Laren Grubu’nun 900 kişilik personelinin çalıştığı ve 57.000 metrekarelik ofis alanından oluşan dev tesis, 50 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuş. Aldığı ödüllere son olarak Haziran 2006’da aldığı Yapısal Çelik Tasarım Ödülü’nü de ekleyen yapı bir mühendislik harikası olarak lanse ediliyor.

Foster and Partners’dan David Nelson projeyle ilgili şunları söylüyor: “Geleneksel ofislerde çalışanlarla iş yeri arasında gerilim yaratan bir kopukluk vardır ve bu projeyle ilgili olarak söylenmesi gereken öncelikli şey, bu ikisini birleştirmeye odaklanmış olmamız. Üretici firmalarla çalışmak bize yabancı değil. Ancak müşterinin bu projedeki alışılmışın dışındaki katılımcılığına, itiraf etmeliyim ki, daha önce hiç rastlamadığımı söyleyebilirim.”

Gün ışığının maksimum kullanımının dikkat çektiği yapı, çevreci ve kullanıcı dostu kimliğiyle örnek bir tesis. Plandaki dairesel çizgiler, hemen yanı başındaki gölün doğal kıvrımlarını izliyor.

 

Formula 1 arabalarının sergilendiği alan

 

İç mekandan bir görünüş

 

McLaren Teknoloji Merkezi’nin 57.000 metrekareden oluşan ofis alanı, tam dokuz Boeing 747 jumbo jetini içine alabilecek bir genişliğe sahip.

 

Yapının yanı başındaki yapay göl, manzara ve çekicilik odağı olmakla sınırlı olmayıp, farklı bir fonksiyona sahip: 48 saatte bir devri daim olan 50.000 metreküp suyuyla yapının soğutma alt yapısının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Suyun üçte biri direkt olarak pompalanırken üçte ikisi doğal bir filtrasyon sistemi yoluyla yapı içine alınıyor. Soğutma için göl suyundan faydalanılması, soğutma kulesi ihtiyacını 7’den 2’ye düşürmüş.

Zemin seviyesinin 11 metre altından yükselmeye başlayan yapı, alçak ve yayvan bir kütle oluşturmuş ve bu alçak yeni cephe de yeni dikilen 100.000 ağacın ardında görüş alanına girmiyor. Arazinin 33 hektarında ise yabani çiçek çayırına dönüşecek yabani çiçeklerin tohumlaması yapılmış.

Formula 1 arabalarının üretim tesisi olan “high-tech” yapının iç mekan tasarımı için çalışanların motivasyonunun yanı sıra, gelen ziyaretçilerin hayranlığını toplayacak detaylar seçilmiş. İç mekanı tanımlayan her öğe, her detay, sadece Mc Laren’ın marka imajına uyması gözetilerek değil, aynı zamanda, en son teknolojik inovasyonlara adanmış kurumsal kimliği ve takım çalışması ile insana verdiği değerin altını çizen kurum felsefesini en iyi yansıtacak biçimde seçilmiş.

Ofis yerleşiminde dört kişilik çalışma istasyonlarından faydalanılmış ancak çalışma alanını kişiselleştirme çabasında zorluk yaşanmış. Lamine cam panellerin içine gömülen renkli sanat çalışmalarından faydalanılmış bu noktada. Herkesten kişisel tercihlerini kullanmaları istenmiş. Bu sanat çalışması için seçilen tema doğa olmuş.

Mobilyaların çoğu, yapının kendisi ve dışarıdaki doğal peyzajı yansıtarak, onlarla bir harman oluşturacak biçimde tasarlanırken, Mc Laren’ın marka imajıyla uyumlu olması da gözetilmiş. Hız ve hareket duygusu veren aerodinamik akıcı çizgilerin iç mekanlardaki kullanımı ise gerçekten kayda değer.

Mc Laren Teknoloji Merkezi’nin yapımında, hepsi de kendi alanlarının lideri olan büyük firmaların işbirliği göze çarpıyor. AMEC, Eisenmann, Faram, Grohe, Mapei, Targetti, Pastorelli, Schuco ve Technogym bunlardan bazıları.

 

Yapının iç mekanında aerodinamik kıvrımlar hız ve akıcılığa işaret ediyor.

 

İç mekanı tanımlayan her öğe, her detay, sadece Mc Laren’ın marka imajına uyması gözetilerek değil, aynı zamanda, en son teknolojik inovasyonlara adanmış kurumsal kimliği ve takım çalışması ile insana verdiği değerin altını çizen kurum felsefesini en iyi yansıtacak biçimde seçilmiş.

 

Yapay göle bakan restaurant bölümünden bir görünüş

 

Foster and Partners’dan David Nelson projeyle ilgili şunları söylüyor: “Geleneksel ofislerde çalışanlarla iş yeri arasında gerilim yaratan bir kopukluk vardır ve bu projeyle ilgili olarak söylenmesi gereken öncelikli şey, bu ikisini birleştirmeye odaklanmış olmamız.

 

Otomobil montaj bölümü

 

 

Mobilyaların çoğu, yapının kendisi ve dışarıdaki doğal peyzajı yansıtarak, onlarla bir harman oluşturacak biçimde tasarlanırken,

Mc Laren’ın marka imajıyla uyumlu olması da gözetilmiş.

 

Yüksek teknolojinin üretildiği dev tesiste McLaren Grubu’nun 900 kişilik personeli çalışıyor

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler