Mynet’in genç ve dinamik yüzü

Yayın tarihi: 10.11.2006

Mynet’in genç ve dinamik yüzü

 

Mynet’in Maslak Teknokent’teki ofisine yolumuzu düşürdük bu sayımızda. Net Mimarlık imzası taşıyan ofis, şeffaf kurgusu, dinamizmi ve kurumsal imajı başarıyla yansıtan çizgisi ile “geleceğin ofisleri”ne şık bir gönderme yapıyor.

 

 

İTÜ Teknokent’te yeni bir bina içinde faaliyetini sürdüren Mynet ofisi, Net Mimarlık imzasını taşıyor. İçeri girer girmez güleryüzlü, genç ve dinamik bir ofise adım attığınızın ayırdına varıyorsunuz. Ofislerin sıkıcı, asık yüzlü, katı kurallar ve dogmatik bir hiyerarşiye bezenmiş olduklarına inananlardansanız, bunun böyle olmayabileceğini görmeniz yarım dakikanızı bile almayacak. İmaj panosunun dış cepheye bakan kafeteryayı hemen algılamanızı sağlayan ışık geçirgenliği, hemen solunuzdaki toplantı odasının şeffaflığı, içeri gireni davetkarlıkla selamlıyor. Mimar Ali Doruk, giriş bölümüne gelen ışığı kesmektense dış cephedeki ışığı bir miktar içeri taşıyarak, banko arkasını “imaj duvarı” olarak kullanma fikrini benimsediklerini söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Mynet’in daha önceki ofisi çok katlı bir yapıda bulunuyormuş ve buna uygun bir çalışma düzenleri varmış. Bu işleyişin sürmesini istediler. Müşterinin bu isteğine cevap verecek bir proje oluştururken hedefimiz daha verimli bir çalışma düzeni oluşturulabilmesiydi.”

Ofisin planı, üzerinde tüm departmanları birbirine bağlayan bir aks sistemi üzerinde kurgulanmış. Her iki ucu da camla sonlanan, bir ucundan diğer ucuna yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir aks bu. Koridor aksının iki ucuna denk gelen her iki yönden manzarayı görmeniz mümkün. Bu da içerideki görsel iletişimin dış çevre ve iç mekan arasında da kurulmasını sağlamış. Bir uçtan diğer uca baktığınızda mekana derinlik duygusu katan bir kurgu var. 

Ali Doruk, dünyadaki yeni akımın ofislerde sosyal buluşma mekanlarının giderek daha fazla yer alması olduğunu hatırlatıyor ve Mynet ofisini de bu akımı göz ardı etmeden yenilikçi ofis yaklaşımıyla ele aldıklarının altını çiziyor. Bu proje özelinde geliştirdikleri konsepti şöyle özetliyor:

“İnternet, habercilik ve reklamcılık gibi dinamik faaliyet alanlarını kapsaması, Mynet’in ofisinin de bu dinamizme uygun tasarlanmasını gerektiriyordu. Biz de malzemelerle, renklerle, rahat çalışma ortamlarıyla bunları sağlamaya çalıştık.”

 

Girişte kapının karşısında konumlanan karşılama bankosu.

 

Karşılama bankosunun her iki yanındaki nişler, oturarak bekleme olanağı sağlıyor.

 

Ofis mobilya tefrişi Koleksiyon Mobilya tarafından gerçekleştirilmiş.

 

Çalışma alanlarından bir görünüş.

 

Koridorla örtüşen kuvvetli aks, projenin ana iskeletini oluşturmuş ve tüm sistem onun etrafında kurulmuş.

 

Toplantı odasından görünüş.

 

Kafeteryadan görünüş.

 

Toplantı odasından detay.

 

Koridor boyunca düzenlenen panolar, açık ofislerle, insan kaynakları departmanı ve diğer bölümlerle birbirinden ayırıyor. 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler