Kesimhaneden modern bir “showroom”a

Yayın tarihi: 24.10.2008
Kesimhaneden modern bir “showroom”a

Kesimhaneden modern bir “showroom”a

İstanbul İkitelli’deki Uniteks ofis ve mağazası, fabrikanın kesimhane atölyesinin ofis mekanlarına dönüştürülmesinden oluşmuş. Habif Mimarlık imzası taşıyan projede, orijinal mekanın karakterini bozmadan oluşturulan renovasyon dikkat çekici…


Mimar Nagehan Açımuz

1980’de Ankara’da doğdu. 2003’te İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin Tezsiz Mimari Tasarım Bölümü'nde,  İTÜ ve Eindhoven Teknik Üniversitesi Ortak Programı’yla bitirdi. İTÜ mimari tasarım bölümünde doktora çalışmalarını sürdürmekte olan Açımuz, Nisan 2004-2005  yılları arasında Net Mimarlık’ta proje tasarımı ve uygulamaları alanlarında çalışmış olup, Ekim 2005’ten beri Habif Mimarlık’ta mimari proje tasarımı ve uygulaması çalışmalarına devam etmektedir.

İstanbul İkitelli’de 970 metrekarelik bir alanda konumlanan Uniteks ofis ve mağazasının tasarım süreci 2005 yılında tamamlanmış. Habif Mimarlık tarafından tasarım ve uygulama projelerinin yanı sıra uygulaması da gerçekleştirilen ofis ve showroom’un yapımı 2006’da tamamlanmış.
2005 yılında Kemerburgaz’da kurulan Habif Mimarlık, mimarlık ve iç mimarlık proje, tasarım ve uygulama alanlarında çalışmalar yapmakta. Günümüzün esnek, dönüşebilen, deneyimlere dayalı mimari tasarım anlayışı ve mekanlarda yenilikçi bir çizgi yaratma çabasıyla öne çıkan Habif Mimarlık, bu amaçlara ulaşmada, tasarım aşamasından uygulamanın son anına kadar aynı detaycılıkla çalışarak, hem yaratılan projenin somutlaşmasında beklentilerin karşılanmasına hizmet ediyor hem de her projede birikimine katkıda bulunuyor. Mimari ürün ile tasarımcı arasında oluşan diyalogun devamlılığı ilkesinden hareketle Habif Mimarlık, tasarımın vizyon, bilgi birikimi ve yaratıcılıktan geçtiği düşüncesiyle yoluna devam ediyor. Habif Mimarlık’tan Nagehan Açımuz, yeni malzemelerin takibi, bu malzemelerin uygulanması, detay çözebilmek, bilinen çözümleri dönüştürebilmenin, tasarımı başarılı bir ürün ya da mekanın başarısını uygulamaya taşımak noktasındaki önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Uniteks Giyim San. Tic. A.Ş  için tasarlanıp uygulanan ofis ve showroom projesinin aslında fabrikanın çatı katında bulunan kesimhane atölyesinin ofis mekanlarına dönüşümünden oluştuğunu söyleyen Açımuz, projelendirme-uygulama sürecini şöyle anlatıyor:
“Endüstriyel mekan imajını kaybetmeden bir ofis mekanına dönüştürmek asıl amaçtı bu projede. Total mekan anlayışı ve açık ofis sistemi ile kurgulanmış olan mekana, yaratılan platformlar, kot farkları ve ara bölücü geçirgen paneller ile hareket kazandırıldı.
Mekanın ortasında yerden bir basamak yükseltilmiş, alttan aydınlatılmış bir showroom ve toplantı mekanı yer almakta. Açık ofis içerisinde yer yer departmanlar arası bölümlenmelere ihtiyaç duyuldu; bu sebeple masif ahşap bölücü elemanlar, geçirgen oldukları için mekandaki açıklık prensibini bozmamakta. Departmanlar arası geçiş, üzerinde o departmana ait ürünlerin özel bir aydınlatma ile aydınlatıldığı altı metre uzunluğunda masif ahşap bir masa ve tavandan asılı duran zincirlerle sağlandı. Mevcut çelik çatı strüktürünü sadece renklendirerek koruma yoluna gitmemiz, kesimhane atölyesindeki endüstriyel mekanı karakterini bozmadan ofis mekanına dönüştürmemize imkan tanıyan etmenlerden biri oldu. Tüm havalandırma kanallarının açıktan gitmesi, aydınlatmalarda kullandığımız sarkıtların tavandaki konstrüksiyonlara bağlanması yine bu endüstriyel yapı imajını destekleyen unsurlar olarak kullanıldı.”

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler