Mobilya sektörünün yeni sesi MOBSİAD

Yayın tarihi: 13.11.2006

Mobilya sektörünün yeni sesi: MOBSİAD

 

Türkiye’nin büyüme kaydeden sektörlerinin başında yer alan mobilya sektörü, yeni bir oluşuma sahne oldu: Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSİAD)... Geçtiğimiz Haziran ayında 18 firma sahibi tarafından kurulan MOBSİAD, sektörünün sorunlarında ‘çözüm merkezi’ olmayı hedefliyor.

 

 

Tekstilden sonra ülkemizin önü en açık sektörü olarak nitelendirilen mobilya sektörü yeni bir oluşumla tanıştı; Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği. MOBSİAD, tüm mobilyacıları tek çatı altında buluşturmayı ve sektörün çözüm merkezi olmayı amaçlıyor. MOBSİAD hakkında görüştüğümüz MOBSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Mirage Mobilya’nın sahibi Nuri Gürcan, mobilya sektörünü ‘uyuyan bir deve’ benzeterek amaçlarının ‘bu devi uyandırmak’ olduğunu söylüyor.

Mobilya sektörünün Türkiye’nin en önemli sektörü olma potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Nuri Gürcan: “MOBSİAD olarak bu potansiyeli ortaya çıkarmayı istiyoruz. Bugün dünya mobilya piyasasının hacmi yaklaşık 200 milyar dolar. Türkiye ise bu dev pastadan çok küçük bir pay alıyor. Çünkü sektörün yapısı dünyaya geniş ölçüde açılmayı engelliyor” diyor.

 

Ülkemizde mobilya üretimi daha çok küçük işletmelerde yapılıyor. Bu durum sizce sektörün gelişiminin önünde bir engel mi?

Bugün Türkiye’de küçük ve orta ölçekli yaklaşık 70 bin civarında işletme bulunuyor. Ne yazıkki bu işletmelerin tam bir envanteri bulunmuyor. Üretimin küçük atölyelerde yapılıyor olması mobilya sektörünün gelişiminin önündeki önemli engellerden biridir. Sektörde büyük çoğunlukla atölye düzeyinde çalışılması nedeniyle kapasite kullanım oranı yüzde 40’lar düzeyinde kalıyor. Oysa AB ülkelerinde bu oran yüzde 90’larda seyrediyor.

 

Bu engeli aşmak için dernek olarak hedefleriniz nelerdir?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin bir araya gelerek, ihracat, pazarlama, tasarım ve Ar-Ge çalışmalarında güç birliği yapabileceklerini düşünüyoruz. Pek çok Avrupa ülkesinde bunun örnekleri yaşandı. Sektörün sorunlarını ancak birlik ve beraberlik içinde hareket ederek çözüme kavuşturabiliriz. MOBSİAD da bu inancın bir sonucu olarak ortaya çıktı. Sektörün sorunlarının farkında olan ve bu sorunların çözümünde ‘ben de varım!’ diyen herkesi derneğimiz altında buluşmaya ve bu sorunları aşma noktasında birlikte hareket etmeyi bekliyoruz.

 

 

Sektörün yaşadığı sorunların üstesinden gelebilmek için dernek olarak belirlemiş olduğunuz hedefler nelerdir?

Üretim için gerekli olan hammaddelerin daha ucuza temin edilmesi, bunun sonucu olarak da üretim maliyetlerini düşürmek hedeflerimizin başında yer alıyor. Bununla birlikte üretim tesisleri ile üretim kadrosunun verimini artırıcı tedbirler alarak, bu tedbirleri derneğe bağlı üye kuruluşlar bünyesinde hayata geçirmeye çalışacağız. Kalite yönetim konularını üye kuruluşlarda uygulamak, mağaza ve showroomlarda görevli yönetici ve servis elemanlarının pazarlama teknikleri konularında profesyonel eğitimlere tabi tutulmalarını sağlayarak verimi artırmak da hedeflerimiz arasında. Devletin sektör için tahsis ettiği imkanlardan dernek olarak faydalanmak için girişimlerde bulunacak, gerekirse ilave destek imkanları için mevcut şartları zorlayacağız.

İç piyasa rekabet şartlarının eşit dağılımı için tedbirler almamız gerekiyor. Bunun için gerekirse idari mekanizmalar nezdinde girişimlerde bulunmayı düşünüyoruz.

Daha geniş koordinasyon olanakları yaratmak için, ticaret odaları ile ilişkiler oluşturmayı ve geliştirmeyi istiyoruz.

 

Pazar şartlarını dikkate aldığımızda derneğinize üye firmaların avantajları ne olacak? Bu konuda neler yapacaksınız?

Pazarlama gücünü arttırmak için; standartları belirlenecek genel bir kapasiteye ulaşmak ve bir marka oluşturmak, bu markayı tanıtmak ve bu marka çatısı altında yeni toplu pazarlama teknikleri uygulamayı hedefliyoruz. Böylelikle oluşacak marka konsepti ile güçlenen gruba daha iyi pazar şartları yaratacağız. Mesela, internet ve katalog satışı olanaklarını yaratmak da hedeflerimiz arasında. Yurtiçi fuar ve benzeri organizasyonlarda her fırsatta en avantajlı konum ve şartlarda yer almak ve fuar organizasyonları düzenlemek istiyoruz.

 

Yurtdışı pazarına yönelik hedefleriniz var mı?

Yurtdışında yapılacak fuarlardan dernek üyeleri için uygun olduğu değerlendirilen organizasyonlara katılarak yurtdışında yeni pazar olanakları yaratmayı amaçlıyoruz. Yurtdışında mağaza açmak isteyen üyelerimize yerel makamlarla ilişkilerin tesisine varana kadar birçok konuda destek sağlayarak; bununla birlikte yeni yatırımlar konusunda yönlendirici çalışmalar yaparak, sektörde bir canlılık yaratabileceğimizi düşünüyoruz.

 

MOBSİAD üyelerine başka ne gibi olanaklar sağlayacak?

Derneğe üye firmaların factoring, leasing ve kredi ihtiyaçlarını, grup olarak daha avantajlı olarak çözme durumumuz söz konusu. Üyelerin sigorta işlemlerini tek elden çözümlemek ya da araç alımlarında ve akaryakıtta özel indirimler elde etmek, ortak araç servisi uygulaması yapacağımız işler arasında yer alıyor. Personel ihtiyacı için insan kaynakları birimini oluşturarak, üye firmaların ihtiyaç duyabilecekleri personeli belirli kriterlere bağlı olarak bulmak ve başlangıç eğitimlerinin verilmesi de hedeflerimiz arasında. Mesela nakliye ya da montaj sorunu; bu konuda da işleri daha kolay hale getirecek köklü çözümler bulacağız.

Bölgesel olarak birçok üye firmanın nakliye ve montaj işlerini yapacak merkezi bir birim oluşturarak önemli bir istihdam gücü tasarrufunda bulunabilecek dolayısıyla da maliyeti büyük ölçüde düşürerek verimi artırabileceğiz.

 

 

MOBSİAD Kurucuları

Odak Mobilya- Engin KÜÇÜK

Saraç Genç Odaları- Hızır SARAÇ

Ahmet Türkmen Mobilya- Ahmet TÜRKMEN

Arttechno- İbrahim ÖZER 

Trio Mobilya- Ali GÜRSES

Mass Mimarlık- Akın MİRASYEDİ

İnci Mobilya- Nail ÇAKIR 

Süleyman Çelik Mobilya- Süleyman ÇELİK

Stella Mobilya- Erkan ÖZKAN

Monaco Mobilya- Bayram BİLİNMEZ

Mirage Mobilya- Nuri GÜRCAN

Romantik Mobilya- Mustafa ALTIPARMAK 

Renk Mobilya- Adnan BOSTAN

Doğuş Mobilya- Burç YAMAN 

Fuga Artek- Süleyman ALKIŞEL 

Erdoğan Turgut Mobilya- Yusuf TURGUT 

Sekiz Net- Ümit ŞENGÜL

Barbo Mobilya- Bora ÖZDEMİR

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler