Konforun sırrı, 40 yılın birikiminde

Yayın tarihi: 13.11.2006

Konforun sırrı, 40 yılın birikiminde…

 

1978 yılından bu yana sektörde yer alan Romantik Mobilya, koltuk konusunda uzmanlaşmış olan belli başlı firmalardan biri. Modern çizgisi ve özel üretim yapan butik anlayışıyla öne çıkan firmanın kurucusu Mustafa Altıparmak’la uzmanlığın dayandığı 40 yıllık tecrübe ve ülkemizde o günden bu yana değişen mobilya anlayışı üzerine sohbet ettik.

 

 

Sayın Altıparmak, Romantik Mobilya ve sizi kısaca tanıyabilir miyiz ?

1956 yılında Kayseri yukarı Develi’de doğdum. Develi Selçuk ve Güzelce Kasımpaşa ilkokullarında okudum. Ustam Atilla Tameren’in yanında çalışmaya başladığımda henüz 10 yaşındaydım. 1960’lı yıllardı. Boğazda köprülerin olmadığı, şehir nüfusunun 3 milyon civarında olduğu yıllar. Beyoğlu Tarlabaşı’ndaki küçük bir atölyede çok kıymetli ustaların yanında yetiştim. O yıllarda mobilya şehrin belirli kesiminde oturan insanların kullandığı ve çoğunlukla özel sipariş üzerine yapılan ürünlerdi. 1978 yılında  kendi atölye ve  mağazamı açtım. Ve böylece Romantik Mobilya doğdu.

 

 

Bu işi kurduğunuz yıllarda egemen olan mobilya kültürünü anlatır mısınız?

Ülkemizde mobilya kullanım tarihi çok eskiye gitmez. Eski Türk evlerini, konaklarını incelediğimizde sedirleri, yer sofralarını, yer yataklarını görürüz. Şunu açıkça söylemekte fayda vardır ki, bizim geçmişimizde mobilya kültürü yoktur. Gelişmekte olan ülkemizde, bu gelişmeye paralel olarak şehirleşme ve buna paralel olarak mimariye verilen önem, mobilya kullanımını yaygınlaştırmıştır. 30 - 40 sene öncesinde sadece şehirli insanların bir bölümünün kullandığı mobilya günümüzde kasabalara hatta köylere bile girmiştir. Ayrıca sosyo-ekonomik sebeplerle  büyük şehirlerimizin aldığı yoğun göç, ülkemizde üretilen mobilya çeşitliliğini açıklıyor.

 

Romantik Mobilya olarak sektörde kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz ?

Bu çeşitlilik içerisinde yaptığımız tasarım ve ürünlerimizin kalitesiyle müşterilerimiz tarafından tercih edilmemiz üzerimize bir misyon yüklüyor. Bunun bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyor ve bir gelecek vizyonu oluşturuyoruz. Hiçbir koşulda kaliteden taviz vermememiz bizi hedeflediğimiz noktaya getirmiş olmalı ki, şu anda bir çok seçkin mobilya mağazasında ürünlerimiz satışa sunulmakta. Üretici olmamız nedeniyle, Türkiye genelinde bir çok ilde Romantik ürünlerini bulabileceğiniz mağazalar mevcut. Belki, ileriki aşamalarda bayilik sistemi ve yurtdışı potansiyelini maksimize etmek gibi bir düşüncemiz mevcut. Müşteri portföyümüze gelince, öncelikle seçici ve ne aradığını bilen bir kesim firmamızı tercih ettiğini söyleyebilirim…

 

 

Koltuk seçiminde müşterilere neler tavsiye edersiniz ?

Yukarıda belirttiğim gibi her kesim insana mobilya üretilmektedir. Herşeyden önce oturma grubu kullanışlı, kaliteli, estetik ve dengeli ölçülerde olmalı... Rahatlık ön planda olmalı. Benim tavsiyem müşterilerin tarzlarını belirlemesi ve seçimlerini ona göre yapmaları.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler