Pratik Bilgiler - Beyaz Et Yemekleri

Yayın tarihi: 15.12.2006

Pratik Bilgiler

 

Lezzetli tavuk

Tavuk, marine ederken her türlü taze otlar, hardal, taze soğan, yumurta sarısı çeşitli narenciye kabuğu veya suyu kullanılabilir.

 

 

Tavuk iyi pişmiş olsun!

Tavuk yemekleri hazırlarken, hangi çeşit olursa olsun tavuğun mutlaka iyi pişmesi gerekir. Et yemeklerinde olduğu gibi ‘az pişmiş’, ’orta pişmiş’ gibi önerileriler olmaz çünkü tavuğun içinde bulunan çeşitli bakteriler ancak iyi pişme metoduyla yok olur.

 

 

Izgara yaparken

Etleri, piliç ve balıkları ızgarada sadece bir defa çevirin ve tabağa ateşi en son gören kısım üste gelecek şekilde koyun.

 

Tavuğunuz kaç yaşında?

Tavuk pişirirken temel kurallardan biri de tavuk genç ve körpe ise susuz pişirme yöntemleri (ızgara, fırında pişirme, çevirme vb.), tavuk yaşlı ise sulu pişirme yöntemleri (yahni, tencerede pişen tavuklar vb.) uygulanmasıdır.

 

Tavuk zehir olmasın!

Tavuk yemeğinden zehirlenmek istemiyorsanız, oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletmeyin. Bir yemeğin kabusa dönmesini de engel olmuş olursunuz.

 

 

Tavuk kurumasın!

Tavuğu fırından çıktıktan hemen sonra yemeyecekseniz, sıcakken alüminyum kağıt ile kapatın. Tavuğunuz yumuşak ve lezzetli olacaktır.

 

 

Tavuk pişirirken

Tavuk yemeği yapmaya karar verdiniz. Daha lezzetli olmasını istiyorsanız size bir öneri; tavuğu pişirirken ince kıyılmış dereotu, maydanoz gibi taze otlmarı derisinin altına yerleştirirseniz, bitkiler yanıp kavrulmadan lezzetli bir kızartma elde etmiş olursunuz.

 

Kızartma yaparken

Kızartma yaparken, kızarttığınız yiyeceklerin üzerine sakın kapak kapatmayın. Çünkü, kapak örttüğünüzde kızartmaların bulunduğu kabın içinde buhar oluşur. Bu da, kızartmanın yumuşayıp, yayılmasına yol açar. Hem görüntüsü, hem de lezzeti bozulur.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler