Pratik Bilgiler - Çaya Davet

Yayın tarihi: 15.12.2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pratik Bilgiler

 

Kekiniz kalıba yapışmasın

Pasta ve kekleri, piştikten sonra kalıplarından çabucak çıkarabilmek için, hazırladığınız hamuru dökmeden önce kalıbı hafif yağlayın veya içine yağlı kağıt döşeyin.

 

 

Yumurta sarılarını atmayın!

 Akını kullandığınız yumurta sarılarını birkaç gün saklayabilmek için, üstünü örtecek kadar su koyarak buzdolabında koruyun. Böylece bütçenizi de korumuş olacaksınız.

 

 

Patatesin sırrı

Böreğin daha çok kabarmasını istiyorsanız; harç malzemesi olarak ne kulanırsanız kullanın, içine 1 adet patates rendeleyin. Böylece böreğiniz hem daha fazla kabaracak hem de daha lezzetli olacak.

 

 

Kekinizin iyi kabarması için

Pişirdiğiniz kekin pandispanya gibi çok kabarması için malzemeyi çok iyi çırpmalısınız. Kekin lezzeti kadar görüntüsü de çok hoş olacaktır.

 

 

Bademin iç kabuğunu soymak

Bir kase suyu maksimum ısıda kaynatın. Suya, dış kabukları ayıklanmış bedemleri atın ve 1 dakika pişirin. Süzün, iç kabuklarını soyun ve kurulayın.

 

 

Lezzetli kurabiyeler

Kurabiyelerin yumuşacık olup, ağzınızda kum gibi dağılması için öncelikle ununuzun bayat olmaması gerekir. Bir ikinci özellik ise hamurunu yoğurduktan sonra nemli bir beze sarıp en az 20 dakika dinlendirmektir.

 

 

Pastaya krema sürmek

Pastaların etrafına kremayı düzgünce sürmek çok zordur. Bunun için piyasada satılan ayaklı tellerden alırsanız kenarlardan taşan kremalar pasta tabağını kirletmeyecektir.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler