Pratik Bilgiler - Diyet Et ve Sebze Yemekleri

Yayın tarihi: 15.12.2006

Pratik Bilgiler

 

Ciğeri pişirirken

Ciğerli bir yemek hazırlarken, ciğerin pişme süresini geçirirseniz dert etmeyin. Çünkü ciğer 2-3 dakikadan fazla pişerse sertleşir. Bundan sakınabilirsiniz! Ciğeri yumuşatmak için rakıda bekletmeyi deneyin.

 

 

Balık kızartırken

Balık eti hem sağlıklı, hem de çok lezzetlidir. Evinizde balık kızartırken daha lezzetli olmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken, balıkları biraya batırmak. Biraya batırılan balıkları kızarttığınızda hem kıtır kıtır, hem de lezzetli olur.

 

 

Etin lezzeti

Koyun ya da kuzu etiyle hazırladığınız yemeklerin daha lezzetli olmasını istiyorsanız, işte size pratik bir yöntem. Etin üzerine bir miktar biberiye otu serpip, kemik uçlarına birer parça sarımsak sürün. Daha sonra, az rafine yağla fırında kızartın.

 

Peynirleri soğutucuda saklayın

Çeşitli hamur işlerinde kullanmak ve yemeklere garnitür olarak katmak için zaman zaman peynir ufalamanız gerekir. Eğer her seferinde bununla uğraşmak istemiyorsanız, bir seferde ihtiyacınızdan çok fazla peynir ufalayın. Daha sonra peynirleri plastik torbalar içinde derin dondurucuda veya buzlukta muhafaza edin.

 

 

Süt kaynatırken

Süt kaynatacağınız zaman, kullanacağınız kabı önceden soğuk suyla çalkalayın. Böylece, sütün kabarmasını ve kaba yapışmasını önlemiş olursunuz. En önemlisi de süt kaynadıktan sonra tencerenin kenarlarına yapışmayacağı için çok kolay temizleyebilirsiniz.

 

 

Yumurtaların çatlamaması için

Yumurta haşlarken, zaman zaman suyun içinde çatlayabilir. Bunu önlemek için yapmanız gereken şey çok basit. Yumurtayı bir kepçe ya da kaşık içinde su dolu bir kabın içine koyarsanız, yumurtanın çatlamasını ve dağılmasını önlemiş olursunuz.

 

 

Kalamarı yumuşatmak için

Kalamar ülkemizde çok sevilen bir deniz ürünüdür. Fakat yerken sertliği ve lastik gibi uzaması yüzünden bizi epeyce uğraştırır. Kalamarı yumuşatmak ise sizin elinizde. Bunun için, kalamarı kızartmadan önce süt dolu bir kapta bir süre bekletmeniz yeterli.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler