Pratik Bilgiler - Hafif ve Modern Tatlılar

Yayın tarihi: 15.12.2006

Pratik Bilgiler

 

Elmalar, armutlar

Elma ve armutların uzun süre çürümeden durmasını istiyorsanız, meyve kabının ilk sırasına meyvelerin sapları aşağıya gelecek şekilde dizin. Diğer sırayı ise sapları yukarı gelecek şekilde yerleştirin.

 

 

Dekoratif turta

Güzel görünümlü bir turta yapmak için turtayı pişirdikten sonra, kağıda bir desen çizerek aralarını kesin ve turtanın üzerine yerleştirin. Üzerine pudra şekeri serptikten sonra kağıdı kaldırın.

 

 

Vitaminli meyveler

Meyveleri tüketmeden az önce doğrayın çünkü bekleyen meyvenin içindeki vitaminler yok olur.

 

Eyvah süt taşıyor!

Süt kaynatacağınız zaman kabı önceden soğuk suyla çalkalayın, hem süt taşmayacak hem de temizlemesi kolay olacaktır.

 

Jöle parçalandı!

Jöleli bir pasta yaptınız ve kalıptan çıkarırken aksilik oldu ve jöle parçalandı. Jölenin bulunduğu kabı, içinde su olan başka bir kaba yerleştirin. Jöleyi benmari usulü yeniden eritin. Tekrar kalıba döküp, sertleşinceye kadar buzdolabında bekletin.

 

 

Çikolata sos daha lezzetli

Hazırladığınız çikolata sosa daha kadifemsi bir doku ve parlaklık vermek istiyorsanız, kaba dökmeden önce küçük parçalara ayrılmış tereyağı ekleyin.

 

Portakal ve limon kabukları

Meyvelerin kabuklarını yıkayarak soyun, kağıt havluyla kuruttuktan sonra fırına atarak iyice kuruyuncaya kadar pişirin. Çıkarınca mutfak robotunda un gibi öğütüp bir kavanoza koyun. Kek, kurabiye ve pastalarda kullanın.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler