Pratik Bilgiler - Kahvaltı Brunch

Yayın tarihi: 15.12.2006

Pratik Bilgiler

 

Taze kahve

Türk kahvesinin tazeliğini ve kokusunu kaybetmemesi için, kahveyi kavanoza döktükten sonra 2-3 tane kesme şeker atın. Böylelikle bitinceye kadar tazeliğini koruyacaktır.

 

 

Başarılı omletin sırrı

Hazırladığınız omletin daha yumuşak olmasını istiyorsanız, her yumurta için 1 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edin ve yumurtaları çok çırpmayın.

 

Kızarttığım patates neden yumuşuyor?

Kızartmayı yaptıktan sonra asla üzerine kapak kapatmayın, çünkü yiyecekten yükselen buhar kızartmaya yönelip yumuşamasına neden olur.

 

 

Turşu yaparken

Malzemeleri kavanoza koyduktan sonra tuz ve suyun dışında 1 çay bardağı kadar nohut, bir tülbente sarılmış ekmek içi, bir çay bardağı şeker ilave edin.

 

Çatlayan yumurtalara son!

Yumurtayı haşlamaya başlamadan önce tepesine iğne ile birkaç delik açın. İçeriye rahatlıkla giren su yumurtanın çatlamasını önler.

 

Peynirleri atmayın!

Bayatlamaya başlayan peynirleri küp keserek yağ dolu bir kavanoza koyun. Biraz karabiber serpin ve birkaç gün bekledikten sonra lezzetli peyniri doya doya yiyin.

 

 

Meyveli küpler...

Buz kaplarını yarısına kadar taze sıkılmış portakal ya da limon suyu ile doldurup içine birer kesme şeker koyup derin dondurucuda bekletin. Çay servisi yaptığınızda da her bardağa bir tane koymanız, çayınıza ayrı bir lezzet katacaktır.

 

 

Bayat ekmekler

Bayat ekmeği ince ince dilimleyip üzerine az miktarda süt serpin ve kızgın yağda bir yüzünü kızartın. Ters çevirip üzerine domates ve taze kaşar peyniri koyun. Peynirler erimeye başlayınca üzerlerine kekik ve karabiber serpip sıcak sıcak servis yapın.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler