Pratik Bilgiler - Kekler Kurabiyeler

Yayın tarihi: 15.12.2006

Pratik Bilgiler

 

Güzel görünümlü kekler

Kek yaparken, tereyağı ve şeker miktarının undan fazla olması, kekin çatlak ve ortasının çökük olmasına yol açar.

 

 

Meyveli kek yaparken dikkat!

Meyveli kek yapacağınız zaman, meyveleri iyice kurulayıp unla karıştırdıktan sonra kek hamuruna ekleyin ve kek hamurunu çok iyi çırpın; çünkü iyi çırpılmamış kek hamurunun içindeki meyveler dibe çöker.

 

 

Fırın ısısı çok önemli

Kek pişirirken fırın kapağını sık sık açarsanız hem kekin ortası, hem de eğer meyveli pişiriyorsanız, içindeki meyveler dibe çöker. Bu sebeple keki pişirmeye orta ısıda başlamalı, sonra hafif ve en son, daha hafif ısıda pişirme işlemi tamamlanmalıdır.

 

 

Besin değerleri kaybolmasın!

Hamur işlerinde mayalandırma önemlidir. Mayalandırılarak yapılan hamurlar besin değeri açısından çok daha yüksektir.

 

Kekiniz yapışmasın!

Yağlı kâğıt çabuk yırtılmayan ve yanmaz bir kâğıt türüdür. Özellikle kek pişirirken kalıba yağlı kâğıt döşerseniz kekiniz kalıba yapışmaz ve daha çabuk pişer.

 

 

Şekerlenmeyi önlemek için

Reçel, şurup, jöle gibi şekeri fazla tatlılar zamanla şekerlenebilir. Bunu önlemek için şurubu kaynatırken fazla karıştırılmamalıdır. Şurubu ateşten almadan önce limon suyu, limon tuzu veya krem tartarla (glikoz) kestirilmelidir. (1 kg. şeker; 4/1 limon suyu ya da 1 gr. limon tuzuyla kestirilir).

 

 

Sıcak ve soğuk

Tatlının şurubu iyi çekmesi için tatlı veya şuruptan birinin sıcak olması gereklidir. Eğer ikisi de sıcak olursa tatlınız haşlanır, ikisi de soğuk olursa tatlı hamuru şerbeti çekmez.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler