Su Böreği

Yayın tarihi: 15.12.2006

Su Böreği

 

6 Kişilik

Hazırlama Süresi: 45 dk.

Pişirme Süresi: 1,5 saat

Dinlendirme Süresi: 30 dk.

 

MALZEMELER

3,5 su bardağı un

1 çay bardağı su

3 adet yumurta

Yarım çorba kaşığı tuz

250 gr. tereyağı

 

HARÇ İÇİN

250 gr. yağsız beyaz peynir

1 çorba kaşığı tereyağı

Yarım demet maydanoz

 

KAYNATMAK İÇİN

16 fincan su

2 çorba kaşığı tuz

 

Hamuru hazırlamak için:  Unu düz bir zemine eleyin, ortasını açın ve içine yumurtaları kırın, su ile tuzu karıştırıp ekleyin. İyice yoğurun ve 9 eşit parçaya ayırın. Her birinin üzerini nemli bir bezle örtüp 30 dakika dinlendirin. Yalnızca biri hariç tüm hamurları oklavayla yaklaşık 35 cm. çapında açın.

Ayırdığınız tek hamuru ise 50 cm. çapında açın.

 

Bu arada 16 fincan suya tuzu ekleyin ve kaynatın. Diğer tüm yufkaları bir bir bu suyun içinde yalnızca 1’er dakika haşlayın. ve hemen soğuk suyun altına tutun. 50 cm.lik yufkayı yuvarlak fırın tepsisine yayın ve fazlalıklarını kenarından taşırın. Üstüne eritilmiş tereyağını serpin ve ilk haşladığınız yufkayı üzerine serperek yayın. Onun da üstüne 1 kaşık dolusu eritilmiş tereyağı dökün ve yufkaların 4 tanesini aynı şekilde üst üste dizin. En üste hazırlamış olduğunuz içi yayın.

 

Harç malzemesi hazırlamak için: Eritilmiş tereyağında peynirleri çevirip doğranmış maydanozları içine katın. Bu karışımın üzerine arta kalan yufkaları da aynı şekilde tereyağıyla yağlayarak yayın ve en son yufkayı da serdikten sonra tepsinin kenarlarından sarkan yufkaları kesin ve arta kalan tereyağını da üzerine dökün.

Orta hararetli fırında 1,5 saat pişirin.

 

SERVİS

Sıcak olarak dilimleyerek servis yapın.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler