Pratik Bilgiler - Tatlılar

Yayın tarihi: 18.12.2006

Pratik Bilgiler

 

Sufle

Fransızların ünlü tatlı yemeklerinden biri olan sufle yumurta bazlı bir tatlıdır. Sütlü bir krema sosuyla çırpılmış yumurta beyazının karıştırılarak özel kaplarında pişirilmesi suretiyle yapılır. Suflenin iyice kabarması çok önemlidir. Teknik olarak iki önemli noktaya dikkat etmelisiniz. Fırını mutlaka önceden ısıtın ve sufle kabını fırının orta-alt rafına yerleştirin.

 

Turta hamurunu hazırlarken

Turta için hazırlanan hamura, bir miktar sütün yanında biraz da şarap ilave ederseniz turtanız yumuşak ve hafif olur.

 

Çikolata sosu için

Fransız tatlılarını süsleyen çikolata sosunun yapımı oldukça pratiktir. Krem şantiyi ya da yağlı kremayı kaynattıktan sonra üzerine 75 gr doğranmış çikolata ilave edin ve çikolatalar eriyinceye kadar yavaşça karıştırın. Sonra üzerine brandy ya da likör ekleyin. Hazırladığınız kek ya da pastanın üzerine çikolata dökeceğiniz zaman, çikolataya biraz tereyağı katarsanız hem lezzet verir, hem de çikolatayı yumuşatır.

 

Tart hamurunu hazırlarken

Tart hamurunu hazırlarken, hamurun topak topak olmasını engellemek için üzerine bir adet yumurtanın sarısını ilave edin ve iyice yoğurarak yumurtayı hamura yedirin. Tart hamuru açarken hamurun sertleşmemesi ve kıvamının bozulmaması için hamuru bir naylon poşete koyup merdane ile yuvarlayarak açın.

 

 

Çikolatalı profiterol

 

 

Fransız mutfağının sevilen tatlılarından biri olan profiterolü hazırlamak sanıldığından çok daha kolaydır. Fransa’da hemen hemen her cafede bu tatlıya rastlamak mümkündür. Profiterol hamurları krem şanti yerine dondurmayla da doldurulabilir. Fakat her zaman üzerine çikolata sosu dökülür.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler