Fütüristik bir tasarım Z. ADA MUTFAK

Yayın tarihi: 03.02.2007
Yeni yıl renkli ve şık sofralarla geliyor

Fütüristik bir tasarım: Z. ADA MUTFAK

 

Ernestomeda and Scholtès işbirliğiyle DuPont tarafından organize edilen projede dünyaca tanınmış Iraklı mimar Zaha Hadid Corian®la fütüristik, duyulara tepkili bir mutfak yarattı.

 

 

Dramatik mimarlık projeleriyle dünya çapında tanınan mimar Zaha Hadid, bu projede düşsel yaklaşımını mutfağa çevirmiş görünüyor. Bu fütüristik proje, bir dizi geleneksel ve yenilikçi fonksiyonel mutfak gereksinimlerine karşılık verirken, duyuların isteklerine cevap veren akıllı bir ortam yaratıyor. Corian® kaplamanın akıcı yüzeyiyle birlikte, multimedya donanımı, seslendirici ve LED’leri kapsayan proje, kullanıcıların internette sörf yaparken müzik dinleyebilmesini, merkezi bir kontrol paneli sayesinde istedikleri herhangi bir ambiyansı yaratabilmelerine olanak sağlıyor.

2006 Milano Tasarım Haftası’nda teşhir edilen “DuPont™ Corian®la Z. Ada” enstalasyonu, biri “ateş”le ilgili fonksiyonlar için, diğeri ise “su”yla ilintili eylemler için tasarlanan- iki bağımsız ada ünitesi, iki ada ünitesini tamamlamak üzere tasarlanan modüler duvar dolabı sistemi, gelişmiş ses ve ışık dağıtım yeteneğine sahip özel ekipmanı taşıyan bir duvar kaplama sistemi, bir resepsiyon masası olan 5 metre uzunluğunda bir sıradan oluşuyor.

 

“Ateş” ve “Su” üniteleri

Corian® yüzeyi altındaki ada tasarımlarından her birinde mutfak uzmanı Ernestomeda tarafından tasarlanan yenilikçi bir ünite çerçevesi mevcut. Projenin geliştirilmesinde Ernestomeda mutfak pazarına dair değerli bilgi kaynaklarını ve en son teknolojik ve üretim çözümleriyle katkıda bulundu. Bu sayede Zaha Hadid tarafından tasarlanan tasarım vizyonunu –komplike formları ve fütüristik görünümüne rağmen – fonksiyonel bir mutfak olarak yaşama geçirmiş oldu. Ernestomeda bu mutfak konseptini ileride özel bir üretime dönüştürmeyi planlıyor.

“DuPont™ Corian®la Z. Ada” enstalasyonu, ayrıca Scholtès’in “Attitude” serisine ait ankastre cihazları da kapsıyor. David Lewis imzası taşıyan “Attitude”, yerden kazanma ile süper güvenilirlik ölçütlerini birleştirerek mutfak ortamını yeniden yaratıyor.

Zaha Hadid tasarımda sınırları ortadan kaldırarak akıcı, sürekliliği olan ve bir fonksiyondan bir diğerine dönüşen yüzeyler yaratma özelliği ile tanınıyor. Bu sebeple, iş mutfak tasarımına gelince DuPont™ Corian®, tasarımcının seçmesi beklenen bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Birleştirildiğinde görsel olarak eki olmayan yüzeyler verebilen Corian®, her formu alabilen bir malzeme. Buna ek olarak malzemenin şeffaflığı, ışığın yüzey boyunca dağılımına olanak tanır.

Corian® malzemesini kullanarak, Zaha Hadid dar bir alan çerçevesinde farklı fonksiyonlar sunabilen yenilikçi bir mutfak konsepti ortaya koymuş. Örneğin ana ada ünitesi, yatay pişirme ve yeme yüzeyini– TV ya da bilgisayar için gerekli LCD ekran ve müzik dinlemek için gerekli iPod® un entegre edildiği- düşey dijital yüzeyle birleştirerek bir süreklilik sağlıyor..

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler