Anita Wardell

Yayın tarihi: 13.01.2007

Anita Wardell

    

Bugünlerde Avrupa’nın jazz vokal sahnesindeki en heyecan verici isimlerden biri. Giderek yükselen çizgisi, yakın zamanda layık görüldüğü BBC Jazz Ödülü ve yepyeni vocalese albümü ‘Noted’ ile karşınızda Anita Wardell.

 

 

23 Ağustos 1961, İngiltere doğumlu Anita Wardell, 11 yaşında ailesiyle birlikte taşındığı Avusturalya’da büyümüş. Müziğe yatkın tüm çocuklar gibi işe, kasetçalarda dinlediği şarkıların üzerine sesini kaydetmekle başlamış. Rodgers&Hammerstein besteleri, Cole Porter klasikleri, babasının big band arşivindeki albümleri derken, zamanla Clifford Brown, Cannonball Adderley, Miles Davis ve Charlie Parker gibi isimlerin dehasına hayranlık duymaya başlamış. Şarkı söylemeyi ise Ella Fitzgerald, Mark Murphy, Carmen McRae, Betty Carter, Jon Hendricks ve Eddie Jefferson gibi isimleri dinleyerek tanımış, sevmiş, öğrenmiş.

Avusturalya’daki Adelaide University’de eğitim alırken bir yandan Kiama Jazz Festivali’nde Sarah Vaughan’a vokal yapmak gibi fantastik tecrübeler de edinmiş. Albüm kariyeri ise 1980’lerde katıldığı Adelaide Connection adlı grupla kaydettiği iki albümle başlıyor. 90’larda İngiltere’ye geri dönen Anita, İngiltere çapında jazz festivalleri, kulüpler, Guildhall School of Music and Drama’da eğitimine devam ederken 1995’te stüdyoya giriyor ve ilk solo albümünü kaydediyor. ‘Why do you cry?’ isimli bu albümle Mark Murphy gibi bir jazz vokal tanrısının dikkatini çekmeyi başarıyor.

Mark Murphy’ye göre Anita, Avusturalya’dan jazz dünyasına verilmiş bir armağan. “Onun bebop söyleyişi, her zaman tertemiz ve her zaman belli bir çizgideydi ama şimdi çok daha güzel söylüyor” diyen Mark Murphy, aslen Anita’nın ballad söyleyişine hayran. “Beni asıl etkileyen, onun ballad söyleyişi. Onun yaptığı her şeyde, müziği, geçmişi, yeniliği, hepsini bir arada duyuyorum. Onun gibi şarkıcılar gerçekten az”.

Gerçekten de Anita Wardell, yumuşak ses rengi, mükemmel entonasyonu ve güçlü ifade yeteneği sayesinde ballad’lara tarifsiz bir zenginlik katıyor. En son albümü Noted’daki Lonely Woman’dan (Horace Silver) alacağınız keyfi, uzun zamandır hiçbir ballad’da almadığınızı farkedebilirsiniz. Sesini tıpkı bir enstrüman gibi kullanan Anita, söylediği her ballad’ı müzikalitesiyle adeta zarif bir şekilde dokuyor.

Anita’nın bebop şarkılarındaki performansı da olağanüstü. Zamanı ve boşlukları ustaca kullanıyor, doğaçlama yaparken bir trompetçiden ya da saksofoncudan farksız bir sound çıkarıyor.

Son albümü Noted, 1950-60 yılları arası Blue Note kayıtlarının en tanınmış örnekleriyle dolu. Uzun süredir İngiltere’de Anita’ya eşlik eden Robin Aspland (p) Jeremy Brown (b) Steve Brown (d) ve Alex Garnett (s) gibi müzisyenlerin de katkısıyla ortaya yepyeni bir sound çıkıyor.

Albüm, Art Blakey and the Messengers kayıtlarının unutulmaz klasiği Moanin’le açılıyor. Moanin’de güçlü scat ve doğaçlama yeteneğinin ötesinde kusursuz bir vokal tekniğine tanık olabilirsiniz. Lee Morgan’ın başlı başına bir yapıt niteliğindeki solosunda yer alan notalar, Anita’nın vokalinde de aynı netlik ve aynı kıvraklıkla duyulabiliyor. Ek olarak Lee Morgan solosunun üzerine yazılmış sözler, Anita’ya ait.

Bir başka Blue Note klasiği, ‘Something Else’ albümünün unutulmaz Autumn Leaves’i de albümdeki yerini almış. Bu şarkıda Anita’nın ballad söyleme gücüne, tarihi Cannonball Adderley solosunun vocalese versiyonunu ekleyin. Ortaya çıkan sonuç gerçekten tarifsiz. Jazz vokal seven herkesin bu yorumuyla Autumn Leaves’e bir kez daha aşık olacağını söyleyebilirim. Cannonball Adderley solosundaki sözler de yine Anita’ya ait. Anita, hem yazdığı sözler üzerinde hem de müzikal anlamda titizlikle çalışmış ve karşılığını da fazlasıyla alıyor.

Bunların dışında albümde iki tane de Horace Silver bestesi yer alıyor: Vocalese albümlerinin olmazsa olmazlarından biri olan Doodlin’ ve piyanist Robin Aspland’in eşliğiyle daha da güzelleşen Lonely Woman. Bir Herbie Hancock klasiği olan Watermelon Man ve Cole Porter’in Night and Day’i ise albümde yer alan diğer parçalardan bazıları.

Noted albümü ile birlikte çıtasının hiç de alçakta olmadığını gösteren Anita Wardell, yakın zamanda BBC Jazz Ödülü’ne layık görülmüş. Belki de jazz vokal dalında Grammy alması an meselesi olan Anita, bugünlerde birçok dergi tarafından övgülere tutuluyor.

Anita Wardell yeteneğini ve birikimini genç şarkıcılarla paylaşmayı seven vokallerden. Avrupa’nın önemli okullarına sık sık misafir sanatçı olarak katılıyor, kimi zaman da kendisi jazz vokal atölyeleri düzenliyor. 2007 senesinde de Nisan ve Ağustos aylarında iki ayrı workshop düzenleyecek olan Anita Wardell’in eğitim faaliyetleriyle ilgili bilgi www.anitawardell.com/teaching.htm adresinde bulunabilir.

Anita Wardell hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler ya da müziğini biraz da olsa duymak isteyenler için anitawardell.com ve myspace.com/anitawardell.

 

45-SAYI_01- Jazz Ocak 2007 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler