Drum'n'bass'n'piano Trio Elf

Yayın tarihi: 13.01.2007

Drum'n'bass'n'piano; Trio Elf

    

 

Trio Elf elektronik müzikteki estetik gelişime paralel olarak jazz müziğine de ilham kaynağı olan drum’n ’bass’den beslenen yeni bir piyano trio. Son yıllarda dinlediğimiz pek çok jazz albümünde olduğu gibi Trio Elf albümünde de elektronik müzikle akustik trio formları arasında gidip gelmeler olduğunu tüm albüm boyunca hissedebiliyoruz. Bu başkalaşma o kadar doğal ve yumuşak ki ilk duyuşumuzda heyecan verici gelen bu tazelik bir süre sonra hayli alışılagelmiş bir samimiyet gösteriyor. Albümün tamamını dinlerken belki de onlarca farklı yorumunu duymuş olduğunuz jazz standardı ‘‘Take Five’’, uzakdoğu inceliği taşıyan ‘‘Bang Ma-Gang’’, Aphex Twin’in (electronica) ambient parçası ‘‘Flim’’ birbiri ardına zamansız ve sınırsız bir bütünlük yakalıyor.

Bu sound oldukça dozunda kullanılan sampler’larla oluştuğundan son dönemlerin en popüler standart formatı jazz trio’ları arasındaki yerini bu farkıyla alıyor. Trio Elf’in belki de en belirgin özelliği standart jazz ve bossa tınılarını ve hatta bir parçada kullanılan Kore geleneksel müziğini kulüp groove’ları ve drum’n ’bass ritimlerine dayanarak düzenlemeleri. Dünya üzerindeki jazz trio’larının dirilişiyle birlikte Trio Elf’i de İskandinav Esbjorn Svenson Trio, Brad Mehldau Trio ve The Bad Plus’ın seyrettiği düzlemde görebiliriz.

Avrupalı olan bu topluluğun zarif, yoğun, sıkmayan bir melankoliyle huzurlu bir hava tutturmasını sağlayan piyanist Walter Lang olsa gerek. Walter Lang akordeon ve piyano çalınan bir evde doğdu ve 9 yaşında piyanoyla başladı. Almanya’da büyüyen müzisyen müzikal eğitimine Berkeley College of Music Boston’da başladı. Buradan Avrupa’ya geri döndü ve Amsterdam School of the Arts’da çalışmalarına devam etti. Kendi liderliğinde yayınlanmış altı albümü var. İlk albümü davulcu ekürisi Rick Hollander ve Nic Thy (bass) ile kaydettiği Walter Lang Trio Plays Charles Chaplin. 2005’te Nagel Heyer label’ından çıkan ‘‘Softly as in a Morning Sunrise’’ı ise İstanbul’da Lale Plak’ta bulmak mümkün, ki albümün ismi hakkında pek yerinde bir izlenim veriyor zaten. Yine bu label’dan ocak ayı içerisinde çıkacak albümü The Art of Romanticism ismini taşıyor. James Moody, Don Menza, Chico Freeman gibi müzisyenlerle çalma fırsatı bulan piyanist şu sıralar efsane saksofoncu Lee Konitz’le çalışıyor.

Sven Faller (bass) New York Mannes Collage of Music’ten mezun oldu ve Amerika’da çalışmalarına devam etti. Jim Beard, Jane Monheit, Bobby Watson ve Charlie Mariano’yla çalışan basçı besteci ve aranjor olarak da isim yaptı. Albümde sampler da Sven Faller.

Grubun davulcusu Gerwin Eisenhauer’in davulcular için hazırladığı bir Drum’n’bass çalışma kitabı yayınlanmış. New York Drummers Collective’de çalışan davulcu Frank Sinatra Tribute Big Band’da çalıyor.

 

45-SAYI_01- Jazz Ocak 2007 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler