Zamandan Bağımsız Mutfaklar

Yayın tarihi: 03.02.2007
Yeni yıl renkli ve şık sofralarla geliyor

ZAMANDAN BAĞIMSIZ MUTFAKLAR

 

Ahşabın sıcaklığını metal ve laminat yüzeylerin çağdaş görünümüyle buluşturan mutfaklar, genel eğilimlerden bağımsız çizgileriyle hem kullanıcılar hem de modern anlayışın temsilcisi olan iç mekan tasarımcıları tarafından rağbet görüyor.

 

Mutfağınız için karar verirken sizin için öncelikli kriter, dekorasyon dergilerince gündemi belirlenen  eğilimlere uymasından çok, mutfağınızın evin diğer mekanlarıyla görsel bütünlük sağlaması olmalı. Belli bir zaman dilimine ait moda akımlarından çok, evdeki mekanların ve mobilyaların genel kimliğiyle uyumlu olması, mutfağınızın sizin için “gelip geçici” olmasına engel olacaktır. Örneğin rustik mobilyaların uyumlu seçimiyle döşenmiş evinizin mutfağında, ahşap, mermer, traverten gibi doğal malzemelerin kullanımı, her şeyden önce gözün aradığı süreklilik ve huzurlu bütünlüğü sağlayacaktır. Ancak metal ağırlıklı bir mutfak da, değişikliği sevenler, uyumdan çok zıtlığı tercih edenler ve bunu yaşama mekanlarına yansıtmak isteyenler için uygun bir seçim olabilir. Metal,cam, ahşap ve ya laminat malzemenin birlikte kullanıldığı mutfaklar ise her tarza ve kimliğe uyabilen çeşitlilikleri, belli bir zamana ait olmamalarıyla, farklı talepleri olan geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edebiliyor.

 

Ernestomeda / Onur Concept

 

Mutfağınızı planlarken

Yaşam tarzınız, kişiliğiniz, hobileriniz ve zevkleriniz, mutfak planlamasında değerlendirilmesi gereken öncelikli ölçütleri oluşturuyor. Çok yoğun bir iş ve sosyal yaşamınız varsa ve mutfağınızı çoğunlukla aldığınız hazır yiyecekleri ısıtmak için kullanıyorsanız, tezgah alanından çok bir mikrodalga fırına ihtiyacınız var demektir. Ancak yemek yapmak sizin için bir hobiyse, hem yeteri kadar geniş çalışma alanına hem de yemek yapmayı kolaylaştıracak alet, cihaz ve pişirme üniteleri için ekstra depolama alanına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun dışında paslanmaz çelik ankastre ürünlerle donatacağınız mutfağınız, teknolojik yenilikler ve estetik zevklerin buluştuğu ayrıcalıklı bir gurme mutfağına dönüşerek ev yaşamınıza farklı tatlar katabilir. Mutfağınızı planlarken bu ihtiyaçlarınızı ve yemek pişirme alışkanlıklarınızı belirlemenizde ve göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Evde kaç kişinin yaşadığı, özellikle kaç kişinin yemek yaptığı da değerlendirilmesi gereken konulardan. Eşiniz yemek yapmaktan hoşlanıyorsa, evinizi paylaştığınız kişiler ya da yardımcınız yemek hazırlığına katılıyorsa, aynı mutfağı paylaşmak sizin için zor olabilir. Bu durumda ekstra depolama üniteleriyle birlikte, yemek hazırlığı için gerekli donanımdan iki adet bulundurmayı tercih etmeniz, hem zamandan kazandırarak işinizi kolaylaştıracak, hem de mutfak yaşamını daha keyifli hale getirecektir.

Mutfak planlamasının en önemli kısmı, iş üçgeni üzerinde bulunan çalışma alanlarının belirlenmesidir. Ana çalışma istasyonları olan eviye, buzdolabı ve ocak, çalışma üçgeninin  köşelerini oluşturur. Üçgenin uzunluğu ocak, buzdolabı ve eviyenin merkezinden itibaren ölçülürken, maksimum performans elde etmek için bu çalışma üçgeninin çevresi en azından

3,60 metre olmalı, ancak 7.80 metreyi geçmemelidir. Bu durumda her kenar en azından 1.20 metre olmalı, 2,70 metreyi aşmamalıdır. Bütün bunlar mutfağınız projelendirilirken göz ardı edilmemesi gereken verileri oluşturuyor. 

 

Gülver Mutfak

 

Arçelik Mutfak

 

Mutfağınız için ideal çözüm hangisi?

Mobilyaların söz konusu mutfağa uygun olarak projelendirilmesi, farklı mutfak büyüklüklerine ve formlarına göre farklılaşan özellikler ve incelikler içeriyor.

U-dönüşlü mutfaklar: Genelde dikdörtgen planlı mutfakların birbirine bitişik üç duvarında çalışma alanının ve mobilyaların konumlandığı mutfak tipleridir. U-dönüşlü mutfak için gereken minimum alan 2,40x 2,40 metre boyutlarında olmalı ki, merkezde en az 1,20 metrelik bir mesafe kalabilsin. Bu tip mutfaklarda mekan büyükse eğer, maksimum etkinliği sağlamak için çalışma birimlerinden birini mekanın ortasında ada ünitesi olarak düzenlemek ise en ideal çözümü oluşturuyor. Bu tip mutfaklar projelendirilirken, mobilyaların köşe dönüşlerinde kullanılmayan ölü alanlar oluşmaması için özel çözümler üretilir. Kapağa monte olup, kapakla birlikte dışarı açılan metal sepetli birimler, bu duruma özel üretilen çözümlerden.   

 

Avantajları:

• Maksimum çalışma alanıyla en üst düzeyde etkinlik sağladıkları için tercih edilirler. 

• Genel sirkülasyon çalışma üçgenini bölmediği için rahat çalışma olanağı sağlarlar.

 

Dezavantajları:

• Birden fazla kişinin çalıştığı mutfaklar için uygun bir çözüm değildir.

 

 L-dönüşlü mutfaklar: Çalışma alanının, mekanın birbirine bitişik iki duvarında konumlandığı mutfaklardır. Çalışma üçgenini oluşturan çalışma birimlerinden ikisi bir duvarda, üçüncüsü ise ona bitişik duvarda düzenlenir. Bu tip mutfaklarda çalışma birimlerinin düzenlenmesi kritik önem taşır. İş sirkülasyonu, buzdolabından eviyeye, oradan pişirme ünitesi ve servis alanına akacak şekilde düzenlenmelidir. L’nin uzun kenarı karşısındaki alan, yemek köşesi olarak değerlendirilmek için çok uygundur.

L’nin birleşme noktası, yine mobilyada özel çözüme gereksinen bir bölüm oluşturur.

Kısa kenarının bitişi, bir kiler dolabıyla daha işlevsel hale getirilerek yerden kazandırabilir, ya da birbirine dik açılan kapaklarla kenarın uç modülüne çift yönden ulaşılabilir. 

 

Avantajları:

• Bu düzenleme, özellikle ana çalışma birimleri L’nin uzun kolu üzerinde planlandığında U-dönüşlü mutfak düzenlemesinden, daha fazla işlevsellik ve etkin alan kullanımı sağlar. 

 

Dezavantajları:

• Küçük mekanlar için çok uygun olmayan bir düzenleme oluşturuyor. Özellikle aynı duvarda konumlanan iki çalışma birimi arasındaki mesafenin yeterli olduğundan (en az 1.20 metre) emin olmalısınız.

Ada mutfaklar: Çalışma birimlerinin merkezde toplandığı mutfaklardır. Bu düzenleme tipi, tüm çalışma birimleri duvarlara bitişik konumlandığında çalışma üçgeninin 7,80 metreyi geçtiği geniş mutfaklar için uygundur. Tüm ada çevresinde en az 1.30 metrelik mesafe kaldığından emin olun. İki aşçılı bir mutfakta bu mesafenin daha da geniş olması gerekir. Küçük mutfaklar, ada çözümü için elverişli olmadığından portatif bir ada birimi düşünebilir ve ihtiyacınız olan yerde kullanabilirsiniz. Ada biriminde aynı zamanda yemek yeme tezgahı da düşünülmüşse, ocaktan uzakta konumlanmasına özen göstermenizde fayda var.

Yarımada versiyonu: Ada ünitesinin bir kenarından duvara ya da tezgaha bağlandığı düzenlemeye yarımada mutfaklar adı verilir. Bir ada mutfağının tüm özelliklerini taşıyan yarımada mutfakların avantajı, ada mutfaklar kadar geniş bir alana gereksinmemeleridir. Bu tip düzenlemeler de aynı ada mutfaklar gibi yemek hazırlığı yapan kişinin mutfaktaki zamanını görsel olarak diğer mekanlardan kopmadan geçirmesini, yemek hazırlığı içindeyken evin diğer bireyleriyle kolay iletişim kurabilmesini sağlar. Yarımada ünitesi, yemek hazırlığından sonra bir bar ya da yemek köşesi olarak kullanılabileceği gibi, mekanı ikiye ayıran bir bölücü işlevi de üstlenebilir.

Karşılıklı birimler: Düzenlemenin birbirine paralel iki duvarda konumlandığı mutfaklar, özellikle küçük mekanlar için çok uygundur. Dezavantajlarından en önemlisi, çalışma üçgeninin sirkülasyon tarafından bölünmesi, bir diğeri ise mekan içinde misafirler ya da çocuklar için uygun bir toplanma noktası bırakmamasıdır.

Bu tip mutfaklarda maksimum etkinlik için eviye ve buzdolabını bir duvarda konumlandırırken, pişirme ünitesini diğer duvarda düzenlemeye, karşılıklı birimler arasında en azından 1,20 metreden oluşan mesafe kalmasına özen gösterin.

 

İezzi / Akva Mobilya

 

İstikbal Regina

 

Ernestomeda / Onur Concept

 

Arçelik Mutfak

 

Karaca Yapı

 

Viya Mutfak

 

Lineadecor

 

Değişim Mimarlık

 

Karaca Yapı

 

Demsaş

 

Arçelik Mutfak


İntema Mutfak

 

İstikbal Regina

 

Belli bir zaman dilimine ait moda akımlarından çok, evdeki mekanların ve mobilyaların genel kimliğiyle uyumlu olması, mutfağınızın sizin için “gelip geçici” olmasına engel olacaktır.

 

Lineadecor

 

Schiffini / Önalanlar

 

Mutfak planlamasının en önemli kısmı, iş üçgeni üzerinde bulunan çalışma alanlarının belirlenmesidir. Ana çalışma istasyonları olan eviye, buzdolabı ve ocak, çalışma üçgeninin  köşelerini oluşturur.

 

Scavolini

 

Karaca Yapı

 

Schiffini / Önalanlar

 

Venetta Cucine / Değişim Mimarlık

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler