Daha Fazla Teşvik Hak Ediyoruz

Yayın tarihi: 03.02.2007
Yeni yıl renkli ve şık sofralarla geliyor

DAHA FAZLA TEŞVİKİ HAK EDİYORUZ…

 

Uzun yıllardır sektörde olan Doğvit, kurulduğu günden bugüne istikrarlı bir duruş sergileyerek en kritik kriz dönemlerinin bile üstesinden gelen nadir firmalardan biri. Firmanın dünü, bugünü ve hedefleri hakkında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Doğan ile söyleştik…

 

Seramik sektörü özellikle ihracatta katma değeri en yüksek olan sektör. Buna rağmen sektöre çok fazla değer verildiğini düşünmüyorum.

 

Söyleşimize Doğvit’i tanıyarak başlayalım. Kaç yıldır sektörde Doğvit, üretim ve ihracat hacmi nedir?

Doğvit üretimden önce seramik ağırlıklı ve plastik boru malzemelerinin toptan dağıtımını yapan Doğsan olarak hizmet verdiğimiz bir firmaydı. 1969 yılından bugüne sektörün içerisindeyiz. Toptan dağıtımdan sonra oluşan sermaye birikimi ile üretime yöneldik. 1994 yılında Bilecik Sanayi Bölgesi 1. Organizede temelimizi attık ve 1996 yılında üretime başladık. O günden bugüne varız. Türkiye ekonomisinin belirli dönemlerde yaşadığı krizler bizi sürekli kamçıladı. 2003 yılında kapasitemizi artırmaya karar verdik. İlk başlangıç kapasitemiz yılda 350 bin adet iken bugün yılda 1,8 milyon adet gibi bir kapasiteye ulaştık. İkinci yatırımımızın amacı ihracattı. Vitrifiye üretimi ihracat amaçlı olduğunda mümkün olduğu kadar ürün ve model esnekliği gerektiriyor. Şu anda ihracat kapasitemiz yüzde 20–22 civarında ancak 2007 yılında %40’ı hedeflemekteyiz. Bugünkü mevcut kapasitemize göre 2010 yılı hedefimiz ise %50’yi aşmak.

Piyasada yalnız değilsiniz, özellikle dış piyasalarda rekabet çok yoğun, yani tek oyuncu değilsiniz. Bu noktada bilgi çok önemli bir rol üstleniyor. Piyasanın alt yapısına ilişkin bilgiyle donanıp hedefe mümkün olduğu kadar çabuk ulaşmaya çalışıyoruz.

Bugün Türkiye’de ürettiğiniz ürünle dış pazarda ürün satmanız mümkün değil. O ülkenin standartları ve tüketicinin beğenisi çok önemli faktörler. Yurtdışında belli ülkelerin satıcıları ile bu konuda ortak çalışmalarımız var. Modellere ve ürünlere birlikte karar veriyoruz. Dolayısıyla bu sonuca biraz daha hızlı ulaşmamızı sağlıyor.

Doğvit’in sektördeki pozisyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörde başladığımız günden bugüne üretim kapasitemizi artırarak yolumuza devam ediyoruz. Doğvit 94 yılından yani başladığı günden itibaren hep istikrarlı olmaya çalışan bir firma.1997 yılında sektörde yaklaşık 240 üretici olmuştu. Fakat bugün 35 ila 38 arası üretici kaldı. Doğvit, geçmiş pazarlama tecrübesi ile birlikte üretimdeki farkını da kullanarak; rekabeti üst düzeyde yaşadığımız dönemlerde dahi mümkün olduğu kadar katma değeri yüksek ürünlerle piyasa mücadelesi verdi, veriyor.

Seramik sektöründe ihracattaki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seramik sektörü özellikle ihracatta katma değeri en yüksek olan sektör. Buna rağmen sektöre çok fazla değer verildiğini düşünmüyorum. Bu benim düşüncem. Sektör oldukça dinamik ve Avrupa’yı yakından takip ediyor. Katma değeri yüksek olduğu için ithalat girdisi çok az. Dolayısıyla ihracat yaptığınızda tamamı ülke içerisinde dönebilen bir likiditeye sahip. Bu nedenle seramik sektörüne teşvikin çok fazla olması gerekiyor.

Doğvit’in ürünleri hakkında da bilgi alabilir miyiz? Ürün gamınızda ne tür ürünler var?

Biz üretime 7 parça kalıpla başladık, bugün 258 farklı parça üretiyoruz. Fakat yine de pazara yetişemiyoruz. 2007 yılında tahmin ediyorum 340 parçaya ulaşacağız, böyle bir hedefimiz var. Burada önemli olan Ar-Ge’ye yaptığınız yatırım. Bu konuda biz 2006 yılında çalışmaları başlattık, 2007 yılında tahmin ediyorum çok daha iyi sonuçlara ulaşacağız. Önemli olan doğru bilgiyi doğru zamanda çabuk olarak kullanmak. Yurtdışındaki iş ortaklarımızın bizi yönlendirmesi, onlarla birlikte mevcut pazarlarını paylaşmamız bizim açımızdan oldukça önemli. Dolayısıyla ürün gamımızı mümkün olduğu kadar Avrupa ve dünyaya yönelik geliştirmeye çalışıyoruz. Şu an bir vitrifiye üreticisinden talep edilebilecek eksik hiçbir ürünümüz yok. Fakat yine de yetişemiyoruz.

 

Bu çalışmalar dikkate alındığında yeni yatırımlar da vardır herhalde… Ve de ileriye yönelik hedefler...

Yapı malzemeleri sektörü ile ilgili 2007yılında planladığımız yatırımlarımız var. Bunlar zannediyorum Mart ve Nisan ayından sonra devreye girecek. Fakat vitrifiye bizim ilk yatırımımız, ilk üretimimiz dolayısıyla bunun çizgisini mümkün olduğu kadar bozmamaya çalışacağız.

Dediğim gibi piyasada tek değilsiniz, dünya piyasası artık iç içe geçmiş durumda. Her yönüyle ileride olmak durumundasınız.

Türkiye, vitrifiye ve seramik sektörü söz konusu olduğunda tasarım konusunda çok geride. Tasarıma biz üreticiler yeterli değeri vermediğimiz gibi devletin de bu alana katkısı çok fazla değil. Biz bu konuda özellikle genç kadrolara işletmelerimizde gerekli eğitimleri vererek yer veriyoruz. Çünkü tasarımın yakın zamanda dünya piyasasında ön plana çıkacağını düşünüyoruz.

Bu nedenle mümkün olduğu kadar genç kadrolarla çalışmalarımıza devam etmek, üretim kapasitemizi optimal oranlarda artırarak, seramik üretiminde Türkiye ve dünya pazarı içerisinde iyi bir yerde olmaya çalışmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler