Kaplamada Corian Farkı

Yayın tarihi: 03.02.2007
Yeni yıl renkli ve şık sofralarla geliyor

KAPLAMADA CORIAN® FARKI

 

Corian® ısı ile şekillendirilebilme kolaylığı gibi sahip olduğu birçok özelliği sayesinde tasarımcılar ve mimarlar tarafından sıklıkla kullanılan bir malzeme. Zaha Hadid, Ron Arad, Ross Lovegrove, Ettore Sottsas gibi önemli isimler de Corian®’ı tercih ediyorlar.

 

 

Corian®’ın mutfak tezgahından, banyo tezgahına, hastanedeki el yıkama ünitesinden, otel resepsiyonundaki karşılama bankosuna onlarca uygula alanı bulunuyor.

 

 

Corian® ısı ile şekillendirilebilme kolaylığı gibi sahip olduğu birçok özelliği sayesinde tasarımcılar ve mimarlar tarafından sıklıkla kullanılan bir malzeme. Zaha Hadid, Ron Arad, Ross Lovegrove, Ettore Sottsas gibi önemli isimler de Corian®’ı tercih ediyorlar. Corian®’ı tüm detayları ile DuPont Yüzeyler Ülke Müdürü Hanefi Küçük ile konuştuk.

Kaplama malzemesi olarak Corian®’ı diğer kaplama malzemelerinden farklı kılan nedir?

Bildiğiniz gibi solid yüzey malzemesinin yaratıcısı DuPont'tur. Yürüttüğümüz AR-GE çalışmaları sonucunda,1967 yılında buluşunu gerçekleştirdiğimiz DuPont ™ Corian®'ı, 40 yıllık bir tecrübe birikimi ile müşterilerimize sunuyoruz. İlk pazara sunduğumuz yıllarda yalnızca 4 renk seçeneği olan Corian®, bugün sürekli olarak trendlere göre yenilenen 100'ün üzerinde renk ve doku seçeneğine sahip. Corian®, gerek doğal taşlara göre, gerekse fabrika üretimi yüzeylere göre, bu ürünlerde bulunmayan birçok farklı üstün özelliğe sahip. Ek yeri olmaksızın birleşme ile yekpare yüzey elde edilebilmesi, ısı ile şekillendirilebilmesi, gözeneksiz yapısı sayesinde leke tutmaması ve beraberinde hijyenik olması, tüm tezgah boyunca aynı renk ve desen yapısına sahip olması ve hasar görmesi sonucu kolayca yenilenebilmesi bu özellikler arasında sayılabilir. Solid bir yüzey olması, yani malzeme özelliklerinin malzemenin bütün derinliği boyunca aynı olması, dolayısıyla katmanlı bir yapıya sahip olmaması nedeniyle, diğer bazı tezgah malzemelerinde yaşanabilen delaminasyon (kaplamanın kalkması) sorunlarını ortadan kaldırıyor.

Dünyaca ünlü tasarımcılar Corian®’ı kaplama dışında farklı ürün tasarımlarında da tercih etmeye başladılar. Bu konuda neler söyleceksiniz?

Corian®  ısı ile şekillendirilebilme kolaylığı gibi sahip olduğu birçok özelliği sayesinde tasarımcılar ve mimarlar tarafından sıklıkla kullanılan bir malzeme. Dünyaca ünlü bir çok mimar ve tasarımcı ile uzun yıllardır çok yakın bir çalışma içerisindeyiz. Bu isimler arasında Zaha Hadid, Ron Arad, Ross Lovegrove, Ettore Sottsas gibi önemli isimler de var. Bu ürünün yaratıcısı olarak yetinmeyip sürekli kendimizi geliştirmekteyiz. Bu ünlü isimler, Corian®'ın sağladığı güven ve şekillendirilebilme kolaylığı sayesinde  sınırlanmaksızın yaratıcı tasarımlar sunuyor. Tasarımlarının Corian® ile gerçeğe, tam da istedikleri gibi dönüştürüleceğinden emin olarak çalışıyorlar. Corian®, benzer bir şekilde ülkemizde de pek çok ünlü tasarımcımız ve mimarımız tarafından bir çok tasarım ve projede tercih edilen bir marka. Corian®'ı diğer ürünlerden farklı kılan özelliklerinin yanında, trendlere göre sürekli yenilediğimiz geniş renk ve desen paletimiz, kesinlikle taviz vermeyeceğimiz yüksek ürün kalitesi anlayışımız ve tasarımları gerçeğe dönüştürmekte olağanüstü hüner gösteren eğitimli imalatçı ağımızın da bu tercihte önemli payı var.

Corian®’ın çeşitli renk seçenekleri olduğunu biliyoruz. Renk paletiniz ve kullanım alanlarından bahseder misiniz?

100'ün üzerinde renk ve desen seçeneğine sahibiz. Corian® bu denli geniş renk ve doku seçeneğine sahip olması nedeniyle bir çok farklı uygulamada rahatlıkla kullanılabilabiliyor. Aynı zamanda çeşitli renk ve ebatlarda lavabo ve eviye seçeneklerimiz var. Corian®’ın mutfak tezgahından, banyo tezgahına, hastanedeki el yıkama ünitesinden, otel resepsiyonundaki karşılama bankosuna, masa üstünden, duş teknesine, duvar panelinden, fast food restoranlarındaki servis bankolarına kadar, burada saymakla bitiremeyeceğimiz onlarca uygulaması yer alıyor. Ancak bu uygulamaları gruplayacak olursak; mağaza ve perakende iş yerlerinin dekorasyonu, sağlık kuruluşları( hastane ve laboratuarlar), konutlar (mutfak ve banyo tezgahı), konaklama tesisleri(oteller, apart oteller), eğitim kuruluşları (okullar, üniversiteler), ulaşım araçları (yat, gemi, tren vagonu, durak vb.), endüstriyel uygulamalar (fabrika, enerji santralleri), spor ve eğlence mekanları( spor salonları, sinemalar vb.) ve mobilya uygulamaları Corian®'ın en fazla tercih edildiği segmentler.

2007’de Corian®’da başka ne değişiklikler olacak? Türkiye için yeni projeler var mı?

2007 yılı için yeni bir eviye ve lavabo çalışması içerisindeyiz. Bu yıl bu ürünlerde yeni seçenekleri müşterilerimize sunmayı planlıyoruz. Ayrıca mimar ve tasarımcılarla daha yoğun çalışacağımız bir yıl olmasını hedefliyoruz. 2007 yılı içerisinde bazı üniversitelerle birlikte genç tasarımcılarımıza ve mimarlarımıza yönelik bazı çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bu konudaki gelişmeleri sizlerle de paylaşıyor olacağız.

Eklemek istedikleriniz…

Derginizin sürekli okuyucuları arasında yer aldığımı belirtmek isterim. Düzeyli çizginizi yayın hayatınız boyunca devam ettirmenizi diliyorum. Zaten bu nedenle Corian® markamız ve uygulamalarımız ile ilgili güncel olayları, Banyo Mutfak gibi seçkin yayınlar aracılığı ile ilgili sektör profesyonelleriyle paylaşmaktayız.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler