CD Vitrini

Yayın tarihi: 23.05.2007

CD VİTRİNİ

    

Sabri Tuluğ Tırpan

My Red Color

Fish Tank 780024 (2006)

 

 

Müzisyenler

Sabri tuluğ Tırpan (p)

Ivan Ruiz Machado (b)

Jörg Mikula (d)

 

Sabri Tuluğ Tırpan; piyano ve kompozisyon öğrenimine Bilkent Üniversitesi'nde başlayıp Viyana Müzik Akademisi ve Viyana Konservatuarı’nda devam etti. 1996 yılında eğitimini tamamlayan sanatçı bir yıl sonra şef Nayden Todorov ile Mozart'ın 21 nolu piyano konçertosunun CD kaydını yaptı. Ayrıca sanatçı son yıllarda Almanca konuşulan ülkelerde bestelenmiş en iyi müzikal kritiğini alan Heart'ı bestelemiştir. Tuluğ Tırpan şu anda hayatını Viyana'da sürdürmekte ve Viyana Mahler Konservatuarı Performing Art of Viyana’da öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Bu albümü ve kendis ile geniş bir roportajı bu sayımızda okuyacaksınız.

Albümde yer alan trio’dan başka konuk sanatçılar da var; Jatinder Thakur (tabla), Christine Kisielewsky (vo), Wolfgang Pusching (as), Sarp Maden (g), Özge Fışkın (vo), Geri Schuller (e-bow).

 

İstanbul Connection

İstanbul Connection

Kalan 007674 (2006)

 

 

Müzisyenler

Erkan Oğur (g)

Dick de Graaf (ts, ss)

Baki Duyarlar (p)

Ruben van Rompaey (bendir, darbuka, tabla, def)

Erdal Akyol (b)

Joost Kroon (d)

 

Albümle ilgili daha geniş yazı “Riffs” bölümümüzde yer alıyor.

 

Evrim Demirel

Makamsız

Kalan 007622 (2006)

 

 

Müzisyenler

Atlas Ensemble

Asko Ensemble

Ziggurat Ensemble

Schoenberg Ensemble

Doelen Ensemble

 

Hollanda Rotterdam Konservatuarı’nın jazz bölümünden mezun olan Evrim Demirel, Hollanda’da yaşıyor, konserleri için turlara çıkıyor. 2005 yılında Ankara Jazz Festivalinde ve Nardis Jazz Club’da sahne alan sanatçının kendine ait bestelerinin yer aldığı ilk çalışması Kalan’dan piyasaya çıktı. Albüm ve sanatçı ile ilgili geniş bir yazımız bu sayımızda yer alıyor.

 

Burhan Öçal

Trakya All Stars

Doublemoon 0038 (2006)

 

 

Müzisyenler

Burhan Öçal (perc)

Smadj (el.prog)

Saray'lı Ahmet (zurna)

Soma'lı Saffet (tp)

Ümit Adakale (darbuka)

Faruk Giley (d)

Mehmet Çeliksu (kanun)

İsmail Papiş (vi)

Ahmet Demirkıran (cümbüş)

Yaşar Çakırlar (clt)

Bülent Ustaoğlu (s)

Hasan Gözetlik (tb)

Soydan Kayıkçı (dem zurna)

Yüksel Zar (vo)

Burcu Baş (vo)

 

Hayatım boyunca yaptığım müzik, kendimi ve geçmişimi aramanın yolu oldu. Kendi insanlarımın müziğinden yola çıkıp evrenseli yakalamaya çalışıyorum” diyen Burhan Öçal, “Oynamaya Geldik”te yine hareketli Roman ezgilerini ele alıyor; Trakya ve Balkanlar’ın anonim eserlerini geleneği bozmadan yorumluyor.

Albümün altyapılarında imzası olan Smadj, oryantal – elektronika alanında sınır tanımayan yaklaşımıyla “Kırklareli İl Sınırı”nda olduğu gibi “Oynamaya Geldik”te de yeni deneyimlere girişmekten kaçınmıyor. Burhan Öçal’ın yorumu ve Smadj’ın düzenlemeleri, yöresel Roman ezgilerini dünyaya taşıyor.

 

Hakan Aysev

İnci Avcıları

Triolila 99029 (2006)

 

 

Müzisyenler

Hakan Aysev (vo)

Ercüment Vural (düzenleme)

Türkiye’nin ilk opera yıldızı Hakan Aysev yeni albümü İnci Avcıları ile piyasada. Albüm farklı kitlelere ulaşabilmek amacıyla hazırlanmış, romantik aşk şarkıları tadında yorumlanan opera aryaları ve napolitenler Ercüment Vural’ın “etnik house” tarzında modern aranjmanları ile günümüze uyarlanmış.

 

Wynton Marsalis

From the Plantation to the Penitentiary

Blue Note 73675 (2007)

 

 

Müzisyenler

Wynton Marsalis (tp)

Walter Blanding (ts, ss)

Dan Nimmer (p)

Carlos Henriquez (b)

Ali Jackson Jr. (d)

Jennifer Sanon (vo)

 

Jazz çevresinde son dönemdeki çalışmaları ile oldukça tepki gören sanatçı yine benzer bir çalışma içinde. Amerikan jazz dergilerine yazan kritiklerin pek hoşlanmadığı bir çalışma olarak bulununan bu albümü kritikler için değil, dinleyenler için diyerek tanıtmak isteriz. Bu yıl İstanbul Jazz Festivaline de gelmesi söz konusu olan sanatçının bu yeni çalışması ile ilgili bir radyo programında anlattıklarını gelecek sayıya yetiştirmeye çalışacağız. Albümde 7 parça var, tamamı beste.

 

Metheny & Mehldau

Metheny & Mehldau

Nonesuch 79964-2 (2006)

 

Müzisyenler

Pat Metheny (g)

Brad Mehldau (p)

 

Bu albümü geçen sayımızda inceleyerek yazan piyanist arkadaşımız Selim Benba bizden daha önce bu albümü edindiğinden vitrinde yer verememiştik. Jazz dergisi olarak biz bu sütünlarda ülkemize ithal edilerek giren, satışa sunulan albümlere yer vermeye çalışıyoruz. Piyasaya girmeden buraya almak istemiyoruz. Bu nedenle geç olsa da burada göreceğiz albümleri satın almanız mümkündür. Albümle ilgili geniş yazıyı geçan sayımızda okuyabilirsiniz.

 

Papa John DeFrancesco

Desert Heat

Savant 2075 (2006)

 

 

Müzisyenler

Papa John DeFrancesco (Ham.B3)

Joey DeFrancesco (keyb)

Tony Banda (b)

Ramon Banda (d)

 

Çöl sıcağından daha da sıcak bir müzik dinlemek isteyenlere bu trio ilaç gibi gelecek. Oğul DeFrancesco’nun “producer” olduğu “baba” Hammond’cu John’un 7. albümü olan bu çalışmada gitarcı yok. Genelde Hammoncular gitarcılarla çalmaktan çok hoşlanırlar ama bu kez Banda kardeşlerin ritim seksiyonu ile funk ağırlıklı bir albümle karşınızdalar.

 

Paolo Fresu & Uri Caine

Things

Blue Note 369284 (2006)

 

 

Müzisyenler

Paolo Fresu (tp)

Uri Caine (p)

 

Piyano ve trompet duo bir çalışma. 18 parçanın yer aldığı albümde standartlar ve bestelere yer verilmiş. Sıkılmadan dinlenebilecek çok keyifli bir çalışma olmuş. Standartlar arasında Everything Happens to Me, Cheek to Cheek, I Loves You Porgy ve Solar var.

 

Don Byron

Do The Boomerang

Blue Note 41094 (2006)

 

 

Müzisyenler

Don Byron (ts, clt)

Curtis Fowlkes (tb)

David Gilmore (g)

George Colligan (Ham.B3)

Brad Jones (b)

Rodney Holmes (d)

Chris Thomas King (vo)

Dean Bowman (vo)

 

Çok az müzisyen Don Byron kadar sürprizlerle doludur. Boronxlu sanatçı yıllardır müzikal çalışmalarını derinlemesine sürdürdüğü isimlere bakarsak sadece her türlü müzikal sınırları zorlayan kendi besteleri dışında main-stream jazz için de anlamlı olduğunu görürüz. Mickey Katz, Raymond Scott, Igor Stravinsky, Herb Alpert, Henry Mancini, Sly Stone, the Sugar Hill Gang, Earth, Wind & Fire ve diğerleri.

Baştan başa funky olan Do the Boomerang: The Music of Junior Walker, Byron’ın Blue Note’dan 6. çalışması. Motown saksofoncu ve şarkcısı, Don Byron’un çocukluğunun kahramanı olan Junior Walker anısınadır. Albümde 12 parçaya yer verilmiş.

 

Norah Jones

Not Too Late

Blue Note 82162 (2006)

 

 

Müzisyenler

Norah Jones (vo)

Richard Jullian (vo)

Tony Scherr (g)

Lee Alexander (b)

Andrew Borger (d)

Larry Goldings (Ham.B3)

 

Norah Jones 3. albümü biraz rock görüntülü ama yine de Norah Jones sound’unu oluşturan blues’la parlatılmış yumuşak Amerikan country tarzı romantik, umut dolu nostaljik akustik pop, aşk şarkıları albümün tamamını oluşturuyor. 12 parça yer alıyor.

 

Elizabeth Withers

It can happen to anyone

Blue Note 70914 (2006)

 

 

Müzisyenler

Elizabeth Withers (vo)

Toby Gad (g)

Dave Jones (b)

Damon Mendes (d)

 

Sanatçının Blue Note’dan ilk çıkış albümü. Yepyeni bir ses ve albüme R&B, gospel, pop biraz jazz, biraz rock herşeyden az az konmuş, günümüz Amerikan müziğinin güzel örneklerinden.

 

Marc Moulin

I Am You

Blue Note 382975 (2007)

 

 

Müzisyenler

Marc Moulin (p, keyb, Ham.org)

Christa Jerome (vo)

Bert Joris (tp, flg)

Fabrice Alleman (ts, as)

Philip Catherine (g)

Alain Debaisieux (computer)

 

Marc Moulin bu kez dans dışı bir çalışma yapmış, sözlerin önem kazandığı, üflemeli çalgıların daha öncelikli hissedildiği, daha çok dinlemek üzerine bir çalışma.

 

Fabrizio Bosso

You’ve Chanced

Blue Note 389462 (2007)

 

 

Müzisyenler

Fabrizio Bosso (tp, flg)

Pietro Lussu (p)

Luca Bulgarelli (b)

Lorenzo Tucci (d)

Bim String Orchestra

 

İtalyan trompetçi Fabrizio Bosso’nun büyük yaylı orkestra ile yaptığı kayıtta Amerikan standartları ve bazı İtalyan bestecilerin parçalarına yer vermiş. Genelde ballad’ların olduğı albümde bazı parçalarda konuklar var. Dianne Reeves (vo), Stefano DiBattista (ts), Sergio Cammariere (vo), Bebo Ferra (g) albüme büyük renk katmışlar. The Nearness of You, Georgia On my Mind, Estate, Summer Samba keyifli parçalardan…

 

46-SAYI_02- Jazz Nisan 2007 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler