Agahta Christie romanlarından fırlamış gibi

Yayın tarihi: 21.06.2007
Yeni yıl renkli ve şık sofralarla geliyor

“Agahta Christie romanlarından fırlamış gibi…”

 

Küçük, samimi, stil sahibi ve fazlasıyla bireysel özellikleriyle Hotel Locarno, 66 odası, özel banyolu süitleriyle Roma’da bulunan en iyi 3 yıldızlı otel olma özelliğine sahip. 1920’li yıllarda inşa edilen Locarno, film endrüstrisinin de favorileri arasında bulunuyor.   

 

 

Görünüşü ile Agatha Christie romanlarından fırlamış gibi duran Locarno, gerçek bir çekim merkezi. Sabahları kahvaltı salonunun boşluğuna bakarak, burasının aynı zamanda ne erkenciler, ne de iş toplantıları için uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

 

Hotel Locarno, kuş kafesi tarzındaki asansörü, Art Nouveau tarzı mobilyaları ve terasıyla da gerçekten bir film setini andırıyor. Üstelik bu otelde çekilen ve otelle aynı ada sahip bir film bile var: Bernard Weber’in 1978 yapımı filmi “Hotel Locarno”su.

Görünüşü ile Agatha Christie romanlarından fırlamış gibi duran Locarno, gerçek bir çekim merkezi. Sabahları kahvaltı salonunun boşluğuna bakarak, burasının aynı zamanda ne erkenciler, ne de iş toplantıları için uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Otelin iç dizaynı, otel sahibi anne-kızın tüm Avrupa’yı dolaşarak, farklı ülkelerden aldıkları antikalarla döşenmiş. Bu antika mobilya sevdası, otel sahibi anne-kızın yıllar içinde hatırı sayılır bir koleksiyona sahip olmalarını sağlamış. Şömineli yemek odası, orijinal Thonet mobilyaları, barı ve avluya bakan küçük kahvaltı odasıyla bu otel, Maria Teresa Celli ve kızı Caterina Valente için asla bitmeyen bir dekorasyon projesi olmuş. Sokağa bakan pencereler bile özellikle Art Nouveau(19. yy sonu-20. yy başı arasında bütün Avrupa’yı etkisine alan bireyselci süsleme akımı) geleneğinden gelen bir mimar tarafından yapılmış. Öyle ki bu pencerelerin, yüzyılın başından beri orada olduğuna yemin edebilirsiniz.

Otel, aynı zamanda 6. katta yer alan ve Tiber Nehri ile Piazza del Popolo’daki kiliselerin kubbelerini kuşbakışı görebileceğiniz bir çatı katı bahçesine de sahip. Yaz aylarında – ki yaz, Roma’da Mart’ın başında kendini hissettirir – terasta kahvaltı servisi yapılır.

Her ne kadar bir turizm merkezinde yer alsa da Locarno, turistlerin sıklıkla uğradıkları yerlerden değil. Burası için hatırı sayılır bir çaba sarf edilmiş ve sonuç olarak otel ambiansıyla, bireyselliğinin değerini bilen bir kalabalığı kendine çekiyor. Şehrin içinde çok stratejik bir konumda bulunan otel, çıkıp kısa yürüyüşler yapabileceğiniz, otel tarafından ücretsiz olarak size tahsis edilen bisikletinizle gezintiye çıkabileceğiniz parklarla çevrili…

Hotel Locarno, Roma’da yer alan en büyük meydan olan Piazza del Popolo’nun yakınında ve Via del Corso’nun hemen başlangıcında bulunuyor. Roma hakkındaki her kitapta Piazza del Popolo’dan, “bir kafenin terasında oturup güneşin tadını çıkarabileceğiniz, kahvenizi yudumlayıp gelen geçeni izleyebileceğiniz ve hem Romalılar hem de dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle arkadaşlık edebileceğiniz en harika yer” diye bahsedilir.

Ve alışveriş zamanı…

Via Condotti, Gucci, Prada ve İtalyanlar’ın Valentino’su gibi dünyanın en büyük modacılarının mağazalarının yol boyunca sağlı sollu sıralandığı bir sokaktır.

Mesaj çok basit: Hotel Locarno, kendi eğlencesini yaratan, tatil gezilerini organize etmek ya da hangi otelde kalacağına karar vermek için bir seyahat acentasına ihtiyaç duymayanlar için paha biçilmez bir yer.

Vogue Dergisi, Hotel Locarno için şu satırlara yer vermiş. “Ruhani ve turistik birçok yeri bulunduğu ve bu yüzden birçok insanı kendisine çektiği için Roma’da otel işletmek her zaman için karlı bir iş olmuştur. Eski rahibe manastırlarını, sarayları ve villaları işgal eden birçok sevimsiz otel var. Fakat birkaç küçük otel var ki, gerçekten çok kaliteli ve cazibe sahibi. Hotel Locarno da onlardan biri.”

 

 

Otel, aynı zamanda 6. katta yer alan ve Tiber Nehri ile Piazza del Popolo’daki kiliselerin kubbelerini kuşbakışı görebileceğiniz bir çatı katı bahçesine de sahip.

 

 

B+M-53 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler