Suya kucak açan tasarımlar

Yayın tarihi: 24.12.2008
Suya kucak açan tasarımlar

Suya kucak açan tasarımlar
Yaşanan mekânlar olarak giderek daha fazla önem kazanan mutfaklar, teknolojinin getirdiği yeniliklerle yaratıcı tasarımcıların buluşma noktası haline geldi. Gündelik işleri kolaylaştırmak, özellikle mutfakların kısıtlı olan kullanım alanını daha etkin hale getirmek için kolları sıvayan üretici firmalar, farklı tasarımlarla eviyelere maksimum işlev kazandırmayı hedefliyor.
Her türlü mutfağa uyacak şekilde tasarlanan eviyeler, paslanmaz çelik, seramik, granit, olabileceği gibi, porselen emaye kaplamalı paslanmaz çelik gibi kompozit veya Corian gibi kalıpla dökülebilen malzemelerden üretilebiliyor. Malzeme farklılıkları dışında form ve model çeşitliliği gösteren eviyelerin kare, oval, tek ya da çift gözlü olarak üretilen damlalıklı ve damlalıksız modelleri, farklı gereksinimlere göre tasarlanıyor. Mutfakta çeşitli yıkama, kesme işlerinin yanı sıra zaman zaman sıcak tencere ve tavalara maruz kalan, neredeyse mutfakların tüm cefasını taşıyan eviyelerin, ısıya, darbe ve çizilmelere dayanıklı olmaları ve hijyen sağlamaları gerekiyor. Tüm bu beklentileri karşılarken ekonomik olmaları da kullanıcının beklentileri arasında. Bu beklentileri karşılama performansı ise malzemelere göre farklılık gösteriyor.


Blanco, başarılı üretim çizgisini 2008’de aldığı ödüllerle sürdürüyor. Ergonomi ve estetiği buluşturan konseptiyle dikkat çeken Blanco, bu kez de Blancostatura 6 U modeliyle International ForumDesign tarafından Almanya’da düzenlenen IF Design Awards 2008 Yarışması’nda ödül kazandı.


Teka’nın estetiğin ve kalitenin buluştuğu Radea evye serisi, modern ve minimalist keskin hatlı tasarımıyla dikkat çekiyor. Ankastre modellerine ek olarak her boyuttaki mutfağa uyum sağlayan tezgahaltı evyelerin de yer aldığı Radea serisinde çift gözlü, tek gözlü, tek göz tek damlalık seçeneklerinden oluşan her türlü ihtiyaca cevap verecek ürünler mevcut.


Franke, 2 ayrı modeline entegre çöp öğütücüleri ile mutfaklarda hijyeni sağlıyor. Su gideri 31/2 olan tüm evyelere monte edilebilen çöp öğütücüleri, yemek artıkları, meyve-sebze kabuklarını gürültüsüz bir şekilde öğüterek atık su kanalına gönderiyor. Çöp öğütücüler, paslanmaz çelik bıçaklarının, yabancı madde atılması halinde otomatik olarak stop etme özellikleriyle öne çıkıyor.

İPUÇLARI
 Eviyeniz, büyük tencerelerinizin yıkanmasına olanak sağlayacak derin ve geniş bir yıkama haznesine sahip olmalı.
 Yıkama gözü üzerine oturtulan masif kesme tahtasıyla, eviyeyi yıkama dışında kesme, doğrama işleri için de işlevsel kılmanız mümkün.
 Eviyeniz tezgahüstü bir eviyeyse tezgah yüzeyine sıfır olarak monte edilmesi, kirlerin birikmesine engel olur.


Mutfak yaşamına değişim getiren Kohler, sizlere keyif vermeye devam ediyor. Sessizlik ve ısı muhafaza etme özelliğine sahip Undertone çelik eviye ile spiralli ve ısı hafızalı Clairatte eviye bataryası mutfakları tasarımın doruğuna çıkarıyor. Kohler’in farklı modellerdeki eviyelerini bulabileceğiniz tek adres Yütaş…


Hafele’nin sunduğu çelikten üretilmiş olan Franke eviyeler, pop-up sifon kumandası, döner başlı sifon kumandası, deterjanlık ve çöp öğütücü gibi donanımlarıyla, mutfaklarınızda işinizi kolaylaştırıp, konforlu çalışma imkanı sunuyor. Active Kitchen serisi, ayrıca konfor seti, 3’lü süzgeç seti, salata yıkayıcı, yarım hazne, çift bantlı askı, tel sepet ve kesme tahtası gibi avantajlar sağlıyor.

 


Bulaşık ya da sebze-meyveleri yıkamak için kullandığımız eviyeler aslında mutfak planlamasında önemli bir yeri olan iş üçgeninin önemli köşelerinden birini oluşturuyor. Soğutma-pişirme-temizleme üçgeni arasındaki yolun en kısa olduğu ideal mutfak planlaması, eviye çevresindeki alanın işlevsel önemini gösteriyor. Krom Eviye.

BUNLARI UNUTMAYIN
 Mutfağınız küçük ve tezgah alanınız kısıtlıysa, yerden kazanmanın en iyi çözümü, köşe eviyelerden birini tercih etmek. Mevcut alandan en yüksek düzeyde faydalanmayı sağlayan bu çözüm, ayrıca mutfaklara özgün ve modern bir şıklık da katıyor.
 Eviye içini her defasında temizlemek zor geliyorsa, sifonlu bir eviyeyi tercih edin.
 Suyun taşmasını ve çevreye sızmasını önlemek için taşma gideri olan damlalıklı bir modeli tercih edin. Çift seviyeli olarak tasarlanan yıkama hazneleri de su damlacıklarının taşmasını engeller. Hatta piyasadaki çift tarafı damlalıklı modellerden birini seçebilirsiniz.


Teka’nın ankastre dünyasına yeni açılımlar kazandırdığı Linea evyeleri, saten yüzeyli, keten-mikro keten yüzeyli paslanmaz çelik, tegranit ve kompozit malzemelerden üretilen modelleriyle farkını kanıtlıyor. Çeşitli yüzey seçeneklerinin yanı sıra her boyuttaki alternatifleriyle Teka evyeler, dizaynları ve her mutfağa uygun boyut seçenekleri ile alanındaki uzmanlığını ve teknolojisini evlerinize getiriyor.


Modern tasarıma sahip Franke Milan serisi, 3 farklı modeli ve grafite (grafit), Avena (bej), Alluminio (mat gümüş rengi) renk seçenekleri bulunuyor. Köşe evye modeli hariç diğer 2 modeli çok yönlü kullanıma uygun olan serinin; ara süzgeç, yarım hazne süzgeç, çelik tel sepet ve polietilen doğrama tahtası gibi opsiyonel aksesuarları da bulunuyor.


Swerne mutfak eviyesi paslanmaz çelikten imal edilmiş. Bu eviye özel bir ses emme sistemine sahip ve bu özellik tabakların ve suyun çıkardığı gürültüyü emerek sessiz bir performans sağlıyor. Yütaş.

İPUÇLARI
 Eviyeniz için seçeceğiniz armatür, en az eviyenin kendisi kadar pahalı olabilir; ancak modern ve stilize bir mutfak bataryasıyla, sıradan bir eviyeyi modern bir şıklığa dönüştürebileceğinizi hatırdan çıkarmayın.
 Eviye armatürüyle su arıtma cihazı kullanmayı düşünüyorsanız, seçeceğiniz eviyenin buna uygun yapıda olması gerektiğini unutmayın.
 Herhangi bir şey yıkarken, yıkama gözü içinde özel sepeti kullanın. Böylece yiyecek artıklarının birikerek su giderini tıkamasını önlemiş olursunuz. Ayrıca sepet, herhangi bir eşyanın ya da maddenin eviyeyi çizmesine engel olur.


Mutfakta kullandığınız ürünlerin ambalajlarını türlerine göre ayırıp geri dönüşüme yardımcı olabilirsiniz. Bu amaçla üretilen Blanco Select atık saklama sistemleri, eviye altında yer alan multifonksiyonel üçlü atık saklama bölümleriyle sizlere pratik bir kullanım sağlıyor. Estetik dizaynı da cabası…


Franke, mutfaktaki yaşamı daha keyifli ve pratik hale getiren yeni ürünü Largo serisi evyeyi tüketicinin beğenisine sundu. Franke Largo, mutfakta ihtiyacı olan gerekli malzemeleri tezgah başından uzaklaşmasına gerek bırakmadan tüketicinin elinin altına getiriyor.


Silverline ürün gamında özel bir yere sahip olan metalik granit ve ultra granit evyeler, içindeki özel materyal ve partiküller sayesinde, darbeye, çizilmeye, kırılmaya, sıcaklık, kir ve kimyasal aşınmaya karşı dayanıklıdır. Doğru ve usulünce yapılan koruma ve bakım sayesinde bu evyeler uzun sure güzelliğini ve dayanıklılığını korur.

İPUÇLARI
 Piyasadaki eviyelerin isteğe göre, sağ ve sol kullanışlı olarak tasarlanan modellerinden, kendi pratik kullanımınıza uygun birini tercih edebilirsiniz.
 Sıvı maddelerin birikmesine engel olmak istiyorsanız, tezgah üstünde düzgün bir yüzey oluşturan ankastre( gömme) eviyelerden birini seçin.
 Duruladığınız bulaşıklar için damlalık yeterli olmazsa, tel sepetiyle küçük yıkama gözü size ekstra alan sağlayabilir.


Blanco Plenta Silgranit eviyeler, 40x76 cm ölçülerindeki çok geniş tek göz eviyenin üzerine takılabilen geniş, çelik yıkama haznesi ve damlalığı ile bir eviyeyi iki ayrı model olarak kullanabilme imkanı sunuyor. Ayrıca komple aksesuar seti ile birlikte mutfaklara ruh katıyor.


Teka’nın yeni evye serisi Pento, mutfaklarda görmeye alışık olmadığımız türde tasarımlardan oluşuyor. Üzerine monte edilmiş rende, kesme tahtası, kevgir, tabaklık ve sıvı sabunluk gibi fonksiyonel özellikler hanımlar için son derece cazip görünüyor. Fakat daha da önemlisi bu fonksiyonların sanki orada hiç yoklarmış gibi tasarıma gizlice dahil edilmiş olmaları.


Malzemeye, modele ve ya ilave aksesuarlara göre çeşitlilik gösteren eviyelerden birini seçerken kullanıcının kendi önceliklerine göre hareket ederek kendi ihtiyaçlarına uygun düşen ürünü tercih etmesi, eviyeden kazanacağı faydaları arttırarak mutfakta geçirdiği zamanı daha verimli kullanmasını sağlayacağına inanan Krom Eviye’den şık tasarımlar...

BİR ÖNERİMİZ VAR!
Sebze-meyve doğrarken, oluşan çöplerden kurtulmak için ekstra bir iş yapmak istemiyorsanız, çöp öğütücü bağlantısı olan bir eviye seçin. Çöpün eviye altındaki biriktirme ünitesine aktarılmasını sağlayan çöp sistemlerini de tercih edebilirsiniz; bunun için eviye altında yeterli yeriniz olduğundan emin olun. Yıkama haznesinden taşabilecek suyun çevreye sızmadan gidere gönderilmesine yardım edeceğinden, taşma giderli çöp gözü olan bir eviyeyi tercih edin.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler