Eviye seçiminde ve kullanımında nelere dikkat edilmeli

Yayın tarihi: 24.12.2008
Eviye seçiminde ve kullanımında nelere dikkat edilmeli

Eviye seçiminde ve kullanımında nelere dikkat edilmeli?
Eviye ve bataryalar, bir mutfağın şıklığını yansıtan, zarifliğini gösteren en dekoratif mutfak aksesuarlarıdır. Eviye seçimi ve kullanımındaki önemli püf noktalarını Blanco-Öztiryakiler Genel Müdürü Nadir Erbil Banyo+Mutfak dergisi okuyucuları ile paylaştı.


Blanco Livit, geniş yıkama hazneli, hazneden taşmalı modern tasarımı ve paslanmaz çelik ara süzgeci ile pratik ve rahat kullanım sağlıyor.

Paslanmaz çelik
Çeliğin içinde bulunan krom elementi, çeliğin yüzeyinde pasif bir tabaka oluşturur. Bu pasif tabaka çeliği, pas ve diğer çevresel etkenlerden korur. Üstelik bu pasif tabaka, çelikten bağımsız olarak krom ve havadaki oksijen etkileşiminden oluşur ve bu etkileşimin sürekliliğinin sonucu olarak yüzeydeki mekanik aşınmaya karşı bile devamlı kendini yeniler. 

Çeliğin mıknatıslanması
Metalik yapı ve kompozisyonlarına bağlı olarak, paslanmaz çelik mıknatıs özelliği gösterebilir. Ancak Pera eviye ve bataryalar, bu noktada rakiplerinden ayrılır. Bazı eviyelerde paslanmaz çeliğin gösterebileceği mıknatıs özelliği göz önünde bulundurularak, manyetik özellik göstermeyen paslanmaz çelik kullanılır.

Paslanmaz çelik üzerindeki çizikler
Bayanların mutfakta yaşadıkları sorunlardan biri de kullanılan mutfak eşya ve aletlerinin zamanla eviyenin paslanmaz çelik yüzeyinde çizilmeye neden olmasıdır. Mevcut teknolojiyle her ne kadar tamamen çizilmeye dayanıklı paslanmaz çelik üretimi imkan dahilinde olmasa da bu durumu en aza indirmek mümkündür. Mutfağınızın şıklığını uzun süre koruyabilmek için eviye alırken bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Dekorlu yüzey
Dekorlu yüzey, paslanmaz çelikte üretim süreci aşamasında oluşturulan ve geometri dağılımına sahip, çok küçük çıkıntılardan meydana gelen bir yüzey şeklidir. Eviye ve bataryalara hem daha ışıltılı bir görünüm, hem de dış etkenlere karşı dayanıklılık kazandırır.

Paslanmaz çelik eviyenin temizliği
Eviyelerin üzerinde oluşan kirler, su ve deterjan uygulaması ile kolaylıkla temizlenir. Ancak su ve deterjanla yapılan bu temizlik, bazen paslanmaz çelik yüzeylerde kireç lekelerine neden olabilir. Eviye yüzeyinin kullanım ve temizlik sonrası kurulanması hem normal lekelere hem de kireçli suların damlalar şeklinde iz bırakmalarına fırsat tanımamak için etkili bir yöntemdir. Kireç lekelerine karşı ılık su-sirke karışımı da kullanılabilir.

 Eviyeler, düzenli olarak kireç izi, kir ve lekelere karşı (temizlik bezi, naylon/kıl fırça ile) temizlenmelidir.
 Eviye yüzeyinin uzun süre sodyum klorürlü (bilinen sofra tuzu) suya maruz kalmaması için özen gösterilmelidir.
 Çelik, yün, tel, sünger gibi temizlik malzemeleri kullanılacaksa kesinlikle paslanmaz çelikten mamül olanı kullanılmalıdır.
 Periyodik bakım ve yüzey temizliği için Blanco bakım spreyi önerilir.


Blanco Statura, finetop özel kenar ve köşe formu ile tezgaha sıfır kullanım imkanı sağlıyor. Siyah cam kesme tahtası, paslanmaz çelik ara süzgeç ve paslanmaz çelik tepsisi ile mükemmel kullanım rahatlığı sağlıyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler